English
Karnataka Board PUCPUC Science Class 11

A body of mass 0.40 kg moving initially with a constant speed of 10 m s–1 to the north is subject to a constant force of 8.0 N directed towards the south for

Advertisements
Advertisements

Question

A body of mass 0.40 kg moving initially with a constant speed of 10 m s–1 to the north is subject to a constant force of 8.0 N directed towards the south for 30 s. Take the instant the force is applied to be t = 0, the position of the body at that time to be x = 0, and predict its position at t = –5 s, 25 s, 100 s.

Numerical
Advertisements

Solution

Mass of the body, m = 0.40 kg

Initial speed of the body, u = 10 m/s due north

Force acting on the body, F = -8.0 N

Acceleration produced in the body,  `a = "F"/"m" = (-8.0)/(0.40) = -20 "m/s"^2`

(i) At t = -5s

Acceleration, a' = 0 and u = 10 m/s

`"S" = "ut" + 1/2  "at"^2`

= 10 × (-5) = -50 m

(ii) At t = 25 s

Acceleration, a'' = -20 m/s2 and u = 10 m/s

S = ut + `1/2` at2

`= 10 xx 25 + 1/2 xx (-20) xx (25)^2`

= 250 + 6250 = -6000 m

(iii) At t = 100 s

For `0 <= t <= 30`

a = –20 m/s2

u = 10 m/s

S1 = ut + `1/2` at2

`= 10 xx 30 + 1/2 xx (-20) xx (30)^2`

= 300 - 9000

= -8700 m

For 30' < t <= 100s

As per the first equation of motion, for t = 30 s, final velocity is given as:

v = u + at

= 10 + (-20) × 30 = -590 m/s

Velocity of the body after 30 s = -590 m/s

For motion between 30 s to 100 s, i.e., in 70 s:

S2 = vt 

= -590 × 70 = -41300 m

∴ Total distance, S = s1 + s2 = -8700 - 41300 = -50000 m

shaalaa.com
  Is there an error in this question or solution?
Chapter 4: Laws of Motion - EXERCISES [Page 69]

APPEARS IN

NCERT Physics [English] Class 11
Chapter 4 Laws of Motion
EXERCISES | Q 4.10 | Page 69

RELATED QUESTIONS

A constant retarding force of 50 N is applied to a body of mass 20 kg moving initially with a speed of 15 ms–1. How long does the body take to stop?


Explain why a cricketer moves his hands backwards while holding a catch.


A helicopter of mass 1000 kg rises with a vertical acceleration of 15 m s–2. The crew and the passengers weigh 300 kg. Give the magnitude and direction of the

(a) force on the floor by the crew and passengers,

(b) action of the rotor of the helicopter on the surrounding air,

(c) force on the helicopter due to the surrounding air.


An aircraft executes a horizontal loop at a speed of 720 km/h with its wings banked at 15°. What is the radius of the loop?


You are travelling in a car. The driver suddenly applies the brakes and you are pushed forward. Why does this happen?


A smooth wedge A is fitted in a chamber hanging from a fixed ceiling near the earth's surface. A block B placed at the top of the wedge takes time T to slide down the length of the wedge. If the block is placed at the top of the wedge and the cable supporting the chamber is broken at the same instant, the block will.


Two blocks of equal mass m are tied to each other through a light string. One of the blocks is pulled along the line joining them with a constant force F. Find the tension in the string joining the blocks.


A particle of mass 0.3 kg is subjected to a force F = −kx with k = 15 N/m. What will be its initial acceleration if it is released from a point x = 20 cm?


A man has fallen into a ditch of width d and two of his friends are slowly pulling him out using a light rope and two fixed pulleys as shown in the following figure. Show that the force (assumed equal for both the friends) exerted by each friend on the road increases as the man moves up. Find the force when the man is at a depth h.


Consider the Atwood machine of the previous problem. The larger mass is stopped for a moment, 2.0 s after the system is set into motion. Find the time that elapses before the string is tight again.


In the following figure, m1 = 5 kg, m2 = 2 kg and F = 1 N. Find the acceleration of either block. Describe the motion of m1 if the string breaks but F continues to act.


Calculate the tension in the string shown in the following figure. The pulley and the string are light and all the surfaces are frictionless. Take g = 10 m/s2.


Consider the situation shown in the following figure. Both the pulleys and the string are light and all the surfaces are frictionless.

  1. Find the acceleration of the mass M.
  2. Find the tension in the string.
  3. Calculate the force exerted by the clamp on the pulley A in the figure.


A body of mass 5 kg is moving with velocity 2 m s-1. Calculate its linear momentum.


Calculate the magnitude of force which when applied on a body of mass 0.5 kg produces an acceleration of 5 m s-2.


A stone is dropped freely from the top of a tower and it reaches the ground in 4 s. Taking g = 10m s-2, calculate the height of the tower.


Use Newton's second law to explain the following:
We always prefer to land on sand instead of hard floor while taking a high jump.


A stone is dropped from a cliff 98 m high.
What will be its speed when it strikes the ground?


A ball is thrown upward and reaches a maximum height of 19.6 m. Find its initial speed?


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×