English
Karnataka Board PUCPUC Science Class 11

A rocket with a lift-off mass 20,000 kg is blasted upwards with an initial acceleration of 5.0 m s–2. Calculate the initial thrust (force) of the blast.

Advertisements
Advertisements

Question

A rocket with a lift-off mass 20,000 kg is blasted upwards with an initial acceleration of 5.0 m s–2. Calculate the initial thrust (force) of the blast.

Numerical
Advertisements

Solution

Mass of the rocket, m = 20,000 kg

Initial acceleration, a = 5 m/s2

Acceleration due to gravity, g = 10 m/s2

Using Newton’s second law of motion, the net force (thrust) acting on the rocket is given by the relation:

F – mg = ma

F = m (g + a)

= 20000 × (10 + 5)

= 20000 × 15 = 3 × 105 N

shaalaa.com
  Is there an error in this question or solution?
Chapter 4: Laws of Motion - EXERCISES [Page 69]

APPEARS IN

NCERT Physics [English] Class 11
Chapter 4 Laws of Motion
EXERCISES | Q 4.9 | Page 69

RELATED QUESTIONS

Two masses 8 kg and 12 kg are connected at the two ends of a light, inextensible string that goes over a frictionless pulley. Find the acceleration of the masses, and the tension in the string when the masses are released.


A person drops a coin. Describe the path of the coin as seen by the person if he is in

  1. a car moving at constant velocity and
  2. in a free falling elevator.

When a horse pulls a cart, the force that helps the horse to move forward is the force exerted by


Consider the situation shown in the following figure  All the surfaces are frictionless and the string and the pulley are light. Find the magnitude of acceleration of the two blocks.


A tennis ball and a cricket ball , both are stationary. To start motion in them .


Use Newton's second law of motion to explain the following instance : 

A cricketer pulls his hands back while catching a fast moving cricket ball .


The correct form of Newton's second law is : 


A force of 10 N acts on a body of mass 2 kg for 3 s, initially at rest. Calculate : Change in momentum of the body.


A bullet of mass 50 g moving with an initial velocity 100 m s-1 strikes a wooden block and comes to rest after penetrating a distance 2 cm in it. Calculate: (i) Initial momentum of the bullet, (ii) Final momentum of the bullet, (iii) Retardation caused by the wooden block and (iv) Resistive force exerted by the wooden block.


A pebble is dropped freely in a well from its top. It takes 20 s for the pebble to reach the water surface in the well. Taking g = 10 m s-2 and speed of sound = 330 m s-1. Find : The depth of water surface


A pebble is dropped freely in a well from its top. It takes 20 s for the pebble to reach the water surface in the well. Taking g = 10 m s-2 and speed of sound = 330 m s-1. Find : The time when echo is heard after the pebble is dropped.


An electron of mass 9 × 10−31 kg is moving with a linear velocity of 6 × 107 ms−1. Calculate the linear momentum of electron.


A body of mass 200 g is moving with a velocity of 5 ms−1. If the velocity of the body changes to 17 ms−1, calculate the change in linear momentum of the body.


Name the physical entity used for quantifying the motion of a body.


What causes motion in a body?


What do you mean by linear momentum of a body?


Which of the following has the largest inertia?


In the previous problem (5.3), the magnitude of the momentum transferred during the hit is ______.


How does moving your hand backward while catching a cricket ball reduce pain?


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×