Advertisements
Advertisements
Question
Sucrose decomposes in acid solution into glucose and fructose according to the first order rate law with t1/2 = 3 hours. What fraction of the sample of sucrose remains after 8 hours?
Advertisements
Solution
Given: t1/2 = 3 Hours
Now we know that,
k = `0.693/t_(1//2)`
= `0.693/3`
= 0.231 hr−1
Put the above value in the formula of a first-order reaction.
k = `2.303/8 log [R]_0/([R])`
⇒ 0.231 = `2.303/8 log [R]_0/([R])`
⇒ `log [R]_0/([R]) = (0.231 xx 8)/2.303`
= `1.848/2.303`
⇒ `log [R]_0/([R])` = 0.8024
⇒ `[R]_0/([R])` = antilog 0.8024
= 6.3445
`[R]/([R]_0) = 1/6.3445`
= 0.158
∴ The fraction of the sample of sucrose remaining after 8 hours is 0.158.
RELATED QUESTIONS
Time required to decompose SO2Cl2 to half of its initial amount is 60 minutes. If the decomposition is a first order reaction, calculate the rate constant of the reaction.
The following data were obtained during the first order thermal decomposition of SO2Cl2 at a constant volume.
\[\ce{SO2Cl2_{(g)} -> SO2_{(g)} + Cl2_{(g)}}\]
| Experiment | Time/s–1 | Total pressure/atm |
| 1 | 0 | 0.5 |
| 2 | 100 | 0.6 |
Calculate the rate of the reaction when total pressure is 0.65 atm.
The rate constant for a first order reaction is 60 s−1. How much time will it take to reduce the initial concentration of the reactant to its `1/16`th value?
For the decomposition of azoisopropane to hexane and nitrogen at 543 K, the following data are obtained.
| t (sec) | P(mm of Hg) |
| 0 | 35.0 |
| 360 | 54.0 |
| 720 | 63.0 |
Calculate the rate constant.
The time required for 10% completion of a first order reaction at 298 K is equal to that required for its 25% completion at 308 K. If the value of A is 4 × 1010 s−1. Calculate k at 318 K and Ea.
Following data are obtained for reaction :
N2O5 → 2NO2 + 1/2O2
| t/s | 0 | 300 | 600 |
| [N2O5]/mol L–1 | 1.6 × 10-2 | 0.8 × 10–2 | 0.4 × 10–2 |
1) Show that it follows first order reaction.
2) Calculate the half-life.
(Given log 2 = 0.3010, log 4 = 0.6021)
A first order reaction takes 20 minutes for 25% decomposition. Calculate the time when 75% of the reaction will be completed.
(Given : log = 2 = 0·3010, log 3 = 0·4771, log 4 = 0·6021)
Define order of reaction. How does order of a reaction differ from molecularity for a complex reaction?
A first order reaction is 50% complete in 25 minutes. Calculate the time for 80% completion of the reaction.
Show that the time required for 99.9% completion of a first-order reaction is three times the time required for 90% completion.
Straight line graph for first order reaction is obtained between ____________.
A first order reaction is 50% completed in 1.26 × 1014 s. How much time would it take for 100% completion?
Which of the following graphs is correct for a first order reaction?




With the help of an example explain what is meant by pseudo first order reaction.
A first order reaction is 50% complete in 20 minute What is rate constant?
In the first order reaction, half of the reaction is complete in 100 seconds. The time for 99% of the reaction to occurs will be
The reaction X → product
Follow first order of kinetics. In 40 minutes the concentration of 'X' changes from 0.1 m to 0.025. M. The rate of reaction when concentration of X is 0.01 m is.
In a first order reaction the concentration of reactants decreases from 400mol L-1 to 25 mol L-1 in 200 seconds. The rate constant for the reaction is ______.
Gaseous cyclobutene isomerizes to butadiene in a first order process which has a 'k' value of 3.3 × 10−4 s−1 at 153°C. The time in minutes it takes for the isomerization to proceed 40% to completion at this temperature is ______. (Rounded-off to the nearest integer)
The decomposition of formic acid on gold surface follows first-order kinetics. If the rate constant at 300 K is 1.0 × 10−3 s−1 and the activation energy Ea = 11.488 kJ mol−1, the rate constant at 200 K is ______ × 10−5 s−1. (Round off to the Nearest Integer)
(Given R = 8.314 J mol−1 K−1)
The reaction \[\ce{SO2Cl2(g) -> SO2(g) + Cl2(g)}\] is a first-order gas reaction with k = 2.2 × 10−5 sec−1 at 320°C. The percentage of SO2Cl2 is decomposed on heating this gas for 90 min, is ______%.
For a first order reaction, the ratio of the time for 75% completion of a reaction to the time for 50% completion is ______. (Integer answer)
The slope in the plot of ln[R] vs. time for a first order reaction is ______.
The slope in the plot of `log ["R"]_0/(["R"])` Vs. time for a first-order reaction is ______.
Radioactive decay follows first-order kinetics. The initial amount of two radioactive elements X and Y is 1 gm each. What will be the ratio of X and Y after two days if their half-lives are 12 hours and 16 hours respectively?
How will you represent first order reactions graphically?
What is the rate constant?
Define first-order reaction.
The rate constant for the reaction:
\[\ce{2N2O_{(s)} ->2N2O4_{(g)}}\] is 4.98 × 10-4 s-1.
The order of the reaction is ______.
Show that `t_(1/2)= 0.693/k` for first reaction.
Write the unit of rate constant [k] for the first order reaction.
If the half-life (t1/2) for a first order reaction is 1 minute, then the time required for 99.9% completion of the reaction is closest to ______.
