Advertisements
Advertisements
Question
The time required for 10% completion of a first order reaction at 298 K is equal to that required for its 25% completion at 308 K. If the value of A is 4 × 1010 s−1. Calculate k at 318 K and Ea.
Advertisements
Solution
t = `2.303/k_1 log [R]_0/(90/100 [R]_0)`
= `2.303/k_2 log [R]_0/(75/100 [R]_0)`
= `2.303/k_1 log 10/9`
= `2.303/k_2 log 4/3`
`2.303/k_1 log 10/9 = 2.303/k_2 log 4/3`
`=> k_2/k_1 = (log(4/3))/(log(10/9))`
= `log 1.333/log 1.111`
= `0.1249/0.0457`
= 2.733
`log k_2/k_1 = E_a/(2.303 R)((T_2 - T_1)/(T_1 T_2))`
⇒ log 2.733 = `E_a/(2.303 xx 8.314) ((308 - 298)/(298 xx 308))`
Ea = `(2.303 xx 8.314 xx 308 xx 298)/10 xx 0.4367`
= `(19.147 xx 308 xx 298)/10 xx 0.4367`
= 76.75 kJ mol−1
ln k = ln A `- E_a/(RT)`
log k = `log A - E_a/(2.303 RT)`
= `log (4 xx 10^10) - (76.75 xx 1000)/(2.303 xx 8.314 xx 318)`
= `10.6021 - 76750/6088.791`
= 10.6021 − 12.6051
= −2.003
k = Antilog (−2.003) = 9.93 × 10−3
Notes
The answer in the textbook is incorrect.
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
Sucrose decomposes in acid solution into glucose and fructose according to the first order rate law with t1/2 = 3 hours. What fraction of the sample of sucrose remains after 8 hours?
Following data are obtained for reaction :
N2O5 → 2NO2 + 1/2O2
| t/s | 0 | 300 | 600 |
| [N2O5]/mol L–1 | 1.6 × 10-2 | 0.8 × 10–2 | 0.4 × 10–2 |
1) Show that it follows first order reaction.
2) Calculate the half-life.
(Given log 2 = 0.3010, log 4 = 0.6021)
A first order reaction takes 20 minutes for 25% decomposition. Calculate the time when 75% of the reaction will be completed.
(Given : log = 2 = 0·3010, log 3 = 0·4771, log 4 = 0·6021)
A first order reaction is 50% complete in 25 minutes. Calculate the time for 80% completion of the reaction.
With the help of an example explain what is meant by pseudo first order reaction.
In the presence of acid, the initial concentration of cane sugar was reduced from 0.2 M to 0.1 Min 5 hours and to 0.05 Min 10 hours. The reaction must be of?
The rate constant of a first order reaction is 6.9 × 10–3s–1. How much time will it take to reduce the initial concentration to its 1/8th value?
First order reaction is 50% complete in 1.26 × 1014s. How much time could it take for 100% completion?
In a first order reaction the concentration of reactants decreases from 400mol L-1 to 25 mol L-1 in 200 seconds. The rate constant for the reaction is ______.
The decomposition of formic acid on gold surface follows first-order kinetics. If the rate constant at 300 K is 1.0 × 10−3 s−1 and the activation energy Ea = 11.488 kJ mol−1, the rate constant at 200 K is ______ × 10−5 s−1. (Round off to the Nearest Integer)
(Given R = 8.314 J mol−1 K−1)
The reaction \[\ce{SO2Cl2(g) -> SO2(g) + Cl2(g)}\] is a first-order gas reaction with k = 2.2 × 10−5 sec−1 at 320°C. The percentage of SO2Cl2 is decomposed on heating this gas for 90 min, is ______%.
The slope in the plot of ln[R] vs. time for a first order reaction is ______.
The slope in the plot of `log ["R"]_0/(["R"])` Vs. time for a first-order reaction is ______.
Radioactive decay follows first-order kinetics. The initial amount of two radioactive elements X and Y is 1 gm each. What will be the ratio of X and Y after two days if their half-lives are 12 hours and 16 hours respectively?
Define first-order reaction.
The following data were obtained during the decomposition of SO2Cl2 at the constant volume. SO2Cl2 →SO2(g) + Cl2(g)
| Time (s) | Total Pressure (bar) |
| 0 | 0.5 |
| 100 | 0.6 |
Calculate the rate constant of the reaction.
Slove: \[\ce{2NOBr -> 2NO_{2(g)} + Br_{2(g)}}\]
For the above reaction, the rate law is rate = k[NOBr]2. If the rate of reaction is 6.5 × 10−6 mol L−1 s−1 at 2 × 10−3 mol L−1 concentration of NOBr, calculate the rate constant k for the reaction.
Write the unit of rate constant [k] for the first order reaction.
If the half-life (t1/2) for a first order reaction is 1 minute, then the time required for 99.9% completion of the reaction is closest to ______.
