मराठी
कर्नाटक बोर्ड पी.यू.सी.पीयूसी विज्ञान 2nd PUC Class 12

The time required for 10% completion of a first order reaction at 298 K is equal to that required for its 25% completion at 308 K. If the value of A is 4 × 10^10 s−1. Calculate k at 318 K and Ea.

Advertisements
Advertisements

प्रश्न

The time required for 10% completion of a first order reaction at 298 K is equal to that required for its 25% completion at 308 K. If the value of A is 4 × 1010 s−1. Calculate k at 318 K and Ea.

संख्यात्मक
Advertisements

उत्तर

t = `2.303/k_1 log  [R]_0/(90/100 [R]_0)`

= `2.303/k_2 log  [R]_0/(75/100 [R]_0)`

= `2.303/k_1 log  10/9`

= `2.303/k_2 log  4/3`

`2.303/k_1 log  10/9 = 2.303/k_2 log  4/3`

`=> k_2/k_1 = (log(4/3))/(log(10/9))`

= `log 1.333/log 1.111`

= `0.1249/0.0457`

= 2.733

`log  k_2/k_1 = E_a/(2.303 R)((T_2 - T_1)/(T_1 T_2))`

⇒ log 2.733 = `E_a/(2.303 xx 8.314) ((308 - 298)/(298 xx 308))`

E= `(2.303 xx 8.314 xx 308 xx 298)/10 xx 0.4367`

= `(19.147 xx 308 xx 298)/10 xx 0.4367`

= 76.75 kJ mol−1

ln k = ln A `- E_a/(RT)`

log k = `log A - E_a/(2.303 RT)`

= `log (4 xx 10^10) - (76.75 xx 1000)/(2.303 xx 8.314 xx 318)`

= `10.6021 - 76750/6088.791`

= 10.6021 − 12.6051

= −2.003

k = Antilog (−2.003) = 9.93 × 10−3

shaalaa.com

Notes

The answer in the textbook is incorrect.

  या प्रश्नात किंवा उत्तरात काही त्रुटी आहे का?
पाठ 3: Chemical Kinetics - Exercises [पृष्ठ ८८]

APPEARS IN

एनसीईआरटी Chemistry Part 1 and 2 [English] Class 12
पाठ 3 Chemical Kinetics
Exercises | Q 3.29 | पृष्ठ ८८
नूतन Chemistry [English] Class 12 ISC
पाठ 3 Chemical Kinetics
'NCERT TEXT-BOOK' Exercises | Q 4.29 | पृष्ठ २८३

संबंधित प्रश्‍न

Sucrose decomposes in acid solution into glucose and fructose according to the first order rate law with t1/2 = 3 hours. What fraction of the sample of sucrose remains after 8 hours?


A first order reaction has a rate constant 1.15 × 10−3 s1. How long will 5 g of this reactant take to reduce to 3 g?


Time required to decompose SO2Cl2 to half of its initial amount is 60 minutes. If the decomposition is a first order reaction, calculate the rate constant of the reaction.


Following data are obtained for reaction :

N2O5 → 2NO2 + 1/2O2

t/s 0 300 600
[N2O5]/mol L–1 1.6 × 10-2 0.8 × 10–2 0.4 × 10–2

1) Show that it follows first order reaction.

2) Calculate the half-life.

(Given log 2 = 0.3010, log 4 = 0.6021)


A first order reaction takes 20 minutes for 25% decomposition. Calculate the time when 75% of the reaction will be completed.

(Given : log = 2 = 0·3010, log 3 = 0·4771, log 4 = 0·6021)


Straight line graph for first order reaction is obtained between ____________.


State a condition under which a bimolecular reaction is kinetically first order reaction.


In the presence of acid, the initial concentration of cane sugar was reduced from 0.2 M to 0.1 Min 5 hours and to 0.05 Min 10 hours. The reaction must be of?


The reaction X → product

Follow first order of kinetics. In 40 minutes the concentration of 'X' changes from 0.1 m to 0.025. M. The rate of reaction when concentration of X is 0.01 m is.


Time required to decompose SO2Cl2 to half of its initial concentration is 60 minutes. If the de-composite is a first order reaction, calculated the rate constant of the reaction-


Observe the graph shown in figure and answer the following questions:

  1. What is the order of the reaction?
  2. What is the slope of the curve?
  3. Write the relationship between k and t1/2 (half life period).

A definite volume of H2O2 undergoing spontaneous decomposition required 22.8 c.c. of standard permanganate solution for titration. After 10 and 20 minutes respectively the volumes of permanganate required were 13.8 and 8.25 c.c. The time required for the decomposition to be half completed is ______ min.


The reaction \[\ce{SO2Cl2(g) -> SO2(g) + Cl2(g)}\] is a first-order gas reaction with k = 2.2 × 10−5 sec−1 at 320°C. The percentage of SO2Cl2 is decomposed on heating this gas for 90 min, is ______%.


For a first order reaction, the ratio of the time for 75% completion of a reaction to the time for 50% completion is ______. (Integer answer)


The slope in the plot of `log  ["R"]_0/(["R"])` Vs. time for a first-order reaction is ______.


Radioactive decay follows first-order kinetics. The initial amount of two radioactive elements X and Y is 1 gm each. What will be the ratio of X and Y after two days if their half-lives are 12 hours and 16 hours respectively?


How will you represent first order reactions graphically?


What is the rate constant?


Write the equation for integrated rate law for a first order reaction.


Write the unit of rate constant [k] for the first order reaction.


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×