मराठी
कर्नाटक बोर्ड पी.यू.सी.पीयूसी विज्ञान 2nd PUC Class 12

The decomposition of A into product has value of k as 4.5 × 10^3 s−1 at 10°C and energy of activation 60 kJ mol−1. At what temperature would k be 1.5 × 10^4 s−1?

Advertisements
Advertisements

प्रश्न

The decomposition of A into product has value of k as 4.5 × 103 s−1 at 10°C and energy of activation 60 kJ mol−1. At what temperature would k be 1.5 × 104 s−1?

संख्यात्मक
Advertisements

उत्तर

Given: k1 = 4.5 × 103 s−1

T1 = 273 + 10 = 283 K

k2 = 1.5 × 104 s−1

Ea = 60 kJ mol−1 = 6.0 × 104 J mol−1

T2 = ?

From Arrhenius equation, we obtain,

`log  k_2/k_1 = E_a/(2.303 R)((T_2 - T_1)/(T_1T_2))`

⇒ log `(1.5 xx 10^4)/(4.5 xx 10^3) = (60000)/(2.303 xx 8.314) ((T_2 - 283) /(283 xx T_2))`

⇒ log 3.333 = `3133.63 (T_2 - 283)/(283 xx T_2)`

⇒ 0.5228 = `3133.63 (T_2 - 283)/(283 xx T_2)`

⇒ `0.5228/3133.63 = (T_2 - 283)/(283 xx T_2)`

⇒ 1.6683 × 10−4 = `(T_2 - 283)/(283 xx T_2)`

⇒ 1.6683 × 10−4 × 283 × T2 = T2 − 283

⇒ 0.0472 T2 = T2 − 283

⇒ 0.9528 T2 = 283

⇒ T2 = `283/0.9528`

= 297 K

= 297 − 273 

= 24°C

Hence, k would be 1.5 × 104 s−1 at 24°C.

shaalaa.com

Notes

The answer in the textbook is incorrect.

  या प्रश्नात किंवा उत्तरात काही त्रुटी आहे का?
पाठ 3: Chemical Kinetics - Exercises [पृष्ठ ८८]

APPEARS IN

एनसीईआरटी Chemistry Part 1 and 2 [English] Class 12
पाठ 3 Chemical Kinetics
Exercises | Q 3.28 | पृष्ठ ८८
नूतन Chemistry [English] Class 12 ISC
पाठ 3 Chemical Kinetics
'NCERT TEXT-BOOK' Exercises | Q 4.28 | पृष्ठ २८२

संबंधित प्रश्‍न

Explain a graphical method to determine activation energy of a reaction.


What will be the effect of temperature on rate constant?


The decomposition of hydrocarbon follows the equation k = `(4.5 xx 10^11 s^-1) e^(-28000 K//T)`

Calculate Ea.


Define activation energy.


Calculate activation energy for a reaction of which rate constant becomes four times when temperature changes from 30 °C to 50 °C. (Given R = 8.314 JK−1 mol−1). 


A first-order reaction is 50% completed in 40 minutes at 300 K and in 20 minutes at 320 K. Calculate the activation energy of the reaction. (Given : log 2 = 0·3010, log 4 = 0·6021, R = 8·314 JK–1 mol–1)


Explain the following terms :

Half life period of a reaction (t1/2)

 

 

The decomposition of a hydrocarbon has value of rate constant as 2.5×104s-1 At 27° what temperature would rate constant be 7.5×104 × 3 s-1if energy of activation is  19.147 × 103 J mol-1 ?


 Predict the main product of the following reactions:


Mark the incorrect statements:

(i) Catalyst provides an alternative pathway to reaction mechanism.

(ii) Catalyst raises the activation energy.

(iii) Catalyst lowers the activation energy.

(iv) Catalyst alters enthalpy change of the reaction.


The reaction between \[\ce{H2(g)}\] and \[\ce{O2(g)}\] is highly feasible yet allowing the gases to stand at room temperature in the same vessel does not lead to the formation of water. Explain.


Match the statements given in Column I and Column II

  Column I Column I
(i) Catalyst alters the rate of reaction (a) cannot be fraction or zero
(ii) Molecularity (b) proper orientation is not there always
(iii) Second half life of first order reaction (c) by lowering the activation energy
(iv) `e^((-E_a)/(RT)` (d) is same as the first
(v) Energetically favourable reactions (e) total probability is one are sometimes slow (e) total probability is one
(vi) Area under the Maxwell Boltzman curve is constant (f) refers to the fraction of molecules with energy equal to or greater than activation energy

Explain how and why will the rate of reaction for a given reaction be affected when the temperature at which the reaction was taking place is decreased.


The activation energy of one of the reactions in a biochemical process is 532611 J mol–1. When the temperature falls from 310 K to 300 K, the change in rate constant observed is k300 = x × 10–3 k310. The value of x is ______.

[Given: ln 10 = 2.3, R = 8.3 J K–1 mol–1]


The equation k = `(6.5 xx 10^12 "s"^(-1))"e"^(- 26000 " K"//"T")` is followed for the decomposition of compound A. The activation energy for the reaction is ______ kJ mol-1. (Nearest integer) (Given: R = 8.314 JK-1 mol-1)


A schematic plot of ln Keq versus inverse of temperature for a reaction is shown below

The reaction must be:


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×