English
Karnataka Board PUCPUC Science 2nd PUC Class 12

The decomposition of A into product has value of k as 4.5 × 10^3 s−1 at 10°C and energy of activation 60 kJ mol−1. At what temperature would k be 1.5 × 10^4 s−1?

Advertisements
Advertisements

Question

The decomposition of A into product has value of k as 4.5 × 103 s−1 at 10°C and energy of activation 60 kJ mol−1. At what temperature would k be 1.5 × 104 s−1?

Numerical
Advertisements

Solution

Given: k1 = 4.5 × 103 s−1

T1 = 273 + 10 = 283 K

k2 = 1.5 × 104 s−1

Ea = 60 kJ mol−1 = 6.0 × 104 J mol−1

T2 = ?

From Arrhenius equation, we obtain,

`log  k_2/k_1 = E_a/(2.303 R)((T_2 - T_1)/(T_1T_2))`

⇒ log `(1.5 xx 10^4)/(4.5 xx 10^3) = (60000)/(2.303 xx 8.314) ((T_2 - 283) /(283 xx T_2))`

⇒ log 3.333 = `3133.63 (T_2 - 283)/(283 xx T_2)`

⇒ 0.5228 = `3133.63 (T_2 - 283)/(283 xx T_2)`

⇒ `0.5228/3133.63 = (T_2 - 283)/(283 xx T_2)`

⇒ 1.6683 × 10−4 = `(T_2 - 283)/(283 xx T_2)`

⇒ 1.6683 × 10−4 × 283 × T2 = T2 − 283

⇒ 0.0472 T2 = T2 − 283

⇒ 0.9528 T2 = 283

⇒ T2 = `283/0.9528`

= 297 K

= 297 − 273 

= 24°C

Hence, k would be 1.5 × 104 s−1 at 24°C.

shaalaa.com

Notes

The answer in the textbook is incorrect.

  Is there an error in this question or solution?
Chapter 3: Chemical Kinetics - Exercises [Page 88]

APPEARS IN

NCERT Chemistry Part 1 and 2 [English] Class 12
Chapter 3 Chemical Kinetics
Exercises | Q 3.28 | Page 88
Nootan Chemistry [English] Class 12 ISC
Chapter 3 Chemical Kinetics
'NCERT TEXT-BOOK' Exercises | Q 4.28 | Page 282

RELATED QUESTIONS

The rate constant for the first-order decomposition of H2O2 is given by the following equation:

`logk=14.2-(1.0xx10^4)/TK`

Calculate Ea for this reaction and rate constant k if its half-life period be 200 minutes.

(Given: R = 8.314 JK–1 mol–1)


The rate constant of a first order reaction increases from 2 × 10−2 to 4 × 10−2 when the temperature changes from 300 K to 310 K. Calculate the energy of activation (Ea).

(log 2 = 0.301, log 3 = 0.4771, log 4 = 0.6021)


The decomposition of hydrocarbon follows the equation k = `(4.5 xx 10^11 s^-1) e^(-28000 K//T)`

Calculate Ea.


The rate constant of a first order reaction are 0.58 S-1 at 313 K and 0.045 S-1 at 293 K. What is the energy of activation for the reaction?


What is the effect of adding a catalyst on Activation energy (Ea)


Explain the following terms :

Half life period of a reaction (t1/2)

 

 

Which of the following graphs represents exothermic reaction?

(a)  

(b)  

(c)  


The reaction between \[\ce{H2(g)}\] and \[\ce{O2(g)}\] is highly feasible yet allowing the gases to stand at room temperature in the same vessel does not lead to the formation of water. Explain.


Why in the redox titration of \[\ce{KMnO4}\] vs oxalic acid, we heat oxalic acid solution before starting the titration?


What happens to most probable kinetic energy and the energy of activation with increase in temperature?


Total number of vibrational degrees of freedom present in CO2 molecule is


For an endothermic reaction energy of activation is Ea and enthalpy of reaction ΔH (both of there in KJ moI–1) minimum value of Ea will be ______.


The activation energy in a chemical reaction is defined as ______.


The equation k = `(6.5 xx 10^12 "s"^(-1))"e"^(- 26000 " K"//"T")` is followed for the decomposition of compound A. The activation energy for the reaction is ______ kJ mol-1. (Nearest integer) (Given: R = 8.314 JK-1 mol-1)


An exothermic reaction X → Y has an activation energy 30 kJ mol-1. If energy change ΔE during the reaction is - 20 kJ, then the activation energy for the reverse reaction in kJ is ______.


What happens to the rate constant k and activation energy Ea as the temperature of a chemical reaction is increased? Justify.


Assertion (A): A reaction can have zero activation energy.

Reason (R): The minimum extra amount of energy absorbed by reactant molecules so that their energy becomes equal to the threshold value is called activation energy.

In the light of the above statements, choose the correct answer from the options given below:


Given below are two statements:

Statement I: The nutrient deficient water bodies lead to eutrophication.

Statement II: Eutrophication leads to decrease in the level of oxygen in the water bodies.

In the light of the above statements, choose the correct answer from the options given below:


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×