हिंदी
कर्नाटक बोर्ड पी.यू.सी.पीयूसी विज्ञान 2nd PUC Class 12

The decomposition of A into product has value of k as 4.5 × 10^3 s−1 at 10°C and energy of activation 60 kJ mol−1. At what temperature would k be 1.5 × 10^4 s−1?

Advertisements
Advertisements

प्रश्न

The decomposition of A into product has value of k as 4.5 × 103 s−1 at 10°C and energy of activation 60 kJ mol−1. At what temperature would k be 1.5 × 104 s−1?

संख्यात्मक
Advertisements

उत्तर

Given: k1 = 4.5 × 103 s−1

T1 = 273 + 10 = 283 K

k2 = 1.5 × 104 s−1

Ea = 60 kJ mol−1 = 6.0 × 104 J mol−1

T2 = ?

From Arrhenius equation, we obtain,

`log  k_2/k_1 = E_a/(2.303 R)((T_2 - T_1)/(T_1T_2))`

⇒ log `(1.5 xx 10^4)/(4.5 xx 10^3) = (60000)/(2.303 xx 8.314) ((T_2 - 283) /(283 xx T_2))`

⇒ log 3.333 = `3133.63 (T_2 - 283)/(283 xx T_2)`

⇒ 0.5228 = `3133.63 (T_2 - 283)/(283 xx T_2)`

⇒ `0.5228/3133.63 = (T_2 - 283)/(283 xx T_2)`

⇒ 1.6683 × 10−4 = `(T_2 - 283)/(283 xx T_2)`

⇒ 1.6683 × 10−4 × 283 × T2 = T2 − 283

⇒ 0.0472 T2 = T2 − 283

⇒ 0.9528 T2 = 283

⇒ T2 = `283/0.9528`

= 297 K

= 297 − 273 

= 24°C

Hence, k would be 1.5 × 104 s−1 at 24°C.

shaalaa.com

Notes

The answer in the textbook is incorrect.

  क्या इस प्रश्न या उत्तर में कोई त्रुटि है?
अध्याय 3: Chemical Kinetics - Exercises [पृष्ठ ८८]

APPEARS IN

एनसीईआरटी Chemistry Part 1 and 2 [English] Class 12
अध्याय 3 Chemical Kinetics
Exercises | Q 3.28 | पृष्ठ ८८
नूतन Chemistry [English] Class 12 ISC
अध्याय 3 Chemical Kinetics
'NCERT TEXT-BOOK' Exercises | Q 4.28 | पृष्ठ २८२

संबंधित प्रश्न

Explain a graphical method to determine activation energy of a reaction.


The rate of the chemical reaction doubles for an increase of 10 K in absolute temperature from 298 K. Calculate Ea.


The rate constant for the decomposition of N2O5 at various temperatures is given below:

T/°C 0 20 40 60 80
105 × k/s−1 0.0787 1.70 25.7 178 2140

Draw a graph between ln k and `1/T` and calculate the values of A and Ea. Predict the rate constant at 30º and 50ºC.


Consider a certain reaction \[\ce{A -> Products}\] with k = 2.0 × 10−2 s−1. Calculate the concentration of A remaining after 100 s if the initial concentration of A is 1.0 mol L−1.


The rate of a reaction quadruples when the temperature changes from 293 K to 313 K. Calculate the energy of activation of the reaction assuming that it does not change with temperature.


In the Arrhenius equation for a first order reaction, the values of ‘A’ of ‘Ea’ are 4 × 1013 sec−1 and 98.6 kJ mol1 respectively. At what temperature will its half life period be 10 minutes?

[R = 8.314 J K1 mol1]


Define activation energy.


Explain the following terms :

Half life period of a reaction (t1/2)

 

 

 Write a condition under which a bimolecular reaction is kinetically first order. Give an example of  such a reaction. (Given : log2 = 0.3010,log 3 = 0.4771, log5 = 0.6990).


Which of the following graphs represents exothermic reaction?

(a)  

(b)  

(c)  


The reaction between \[\ce{H2(g)}\] and \[\ce{O2(g)}\] is highly feasible yet allowing the gases to stand at room temperature in the same vessel does not lead to the formation of water. Explain.


Why does the rate of a reaction increase with rise in temperature?


Oxygen is available in plenty in air yet fuels do not burn by themselves at room temperature. Explain.


What happens to most probable kinetic energy and the energy of activation with increase in temperature?


For an endothermic reaction energy of activation is Ea and enthalpy of reaction ΔH (both of there in KJ moI–1) minimum value of Ea will be ______.


A first-order reaction is 50% complete in 30 minutes at 300 K and in 10 minutes at 320 K. Calculate activation energy (Ea) for the reaction. [R = 8.314 J K−1 mol−1]

[Given: log 2 = 0.3010, log 3 = 0.4771, log 4 = 0.6021]


It is generally observed that the rate of a chemical reaction becomes double with every 10°C rise in temperature. If the generalisation holds true for a reaction in the temperature range of 298 K to 308 K, what would be the value of activation energy (Ea) for the reaction?


Given below are two statements:

Statement I: The nutrient deficient water bodies lead to eutrophication.

Statement II: Eutrophication leads to decrease in the level of oxygen in the water bodies.

In the light of the above statements, choose the correct answer from the options given below:


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×