Advertisements
Advertisements
प्रश्न
The rate constant for the first order decomposition of H2O2 is given by the following equation:
log k = 14.34 − 1.25 × 104 K/T
Calculate Ea for this reaction and at what temperature will its half-period be 256 minutes?
Advertisements
उत्तर
According to the Arrhenius equation,
k = `Ae^(-E_a//RT)`
or, loge k = `log_e A - E_a/(RT)`
or, log10 k = `log_10 A - E_a/(2.303 RT)` ...(i)
The given equation is
log10 k = `14.34 - (1.25 xx 10^4 (K))/T` ...(ii)
Comparing equations. (i) and (ii), we have
`E_a/(2.303 RT) = (1.25 xx 10^4 (K))/T`
or, Ea = 2.303 × R × 1.25 × 104 (K)
= 2.303 × (8.314 × 10−3 kJ K−1 mol−1) × 1.25 × 104 (K)
= 239.34 kJ mol−1
When t1/2 = 256 min, i.e., 256 × 60 s, we have
k = `0.693/t_(1//2)`
= `0.693/(256 xx 60)`
= 4.51 × 10−5 s−1
Substituting this value in equation (ii), we have,
log10 (4.51 × 10−5) = `14.34 - (1.25 xx 10^4 (K))/T`
⇒ −4.346 = `14.34 - (1.25 xx 10^4 (K))/T`
⇒ `(1.25 xx 10^4 (K))/T` = 14.34 + 4.346 = 18.686
T = `(1.25 xx 10^4 (K))/18.686`
= 668.95 K
APPEARS IN
संबंधित प्रश्न
The rate constant for a first order reaction is 100 s–1. The time required for completion of 50% of reaction is _______.
(A) 0.0693 milliseconds
(B) 0.693 milliseconds
(C) 6.93 milliseconds
(D) 69.3 milliseconds
A first order reaction takes 40 minutes for 30% decomposition. Calculate t1/2 for this reaction. (Given log 1.428 = 0.1548)
Calculate the half-life of a first order reaction from the rate constant given below:
200 s−1
The half-life period of zero order reaction A → product is given by
(a) `([A]_0)/k`
(b) `0.693/k`
(c) `[A]_0/(2k)`
(d) `(2[A]_0)/k`
A first order reaction takes 10 minutes for 25% decomposition. Calculate t1/2 for the reaction.
(Given : log 2 = 0.3010, log 3 = 0.4771, log 4 = 0.6021)
In a first-order reaction A → product, 80% of the given sample of compound decomposes in 40 min. What is the half-life period of the reaction?
Define half life of a reaction.
Show that for a first order reaction half life is independent of initial concentration.
The half life of the homogeneous gaseous reaction \[\ce{SO2Cl2 -> SO2 + Cl2}\] which obeys first order kinetics is 8.0 minutes. How long will it take for the concentration of SO2Cl2 to be reduced to 1% of the initial value?
Calculate half-life period of life order reaction whose rate constant is 200 sec–1
Half life (t1/2) and completion time (T) of the zero order reaction are- (K = 0.001 mol/litre/sec and a = 1 M.)
Which radioactive isotope would have the longer half-life 15O or 19O? (Given rate constants for 15O and 19O are 5.63 × 10–3 s–1 and k = 2.38 × 10–2 s–1 respectively.)
A first-order reaction takes 69.3 min for 50% completion. What is the time needed for 80% of the reaction to get completed? (Given: log 5 = 0.6990, log 8 = 0.9030, log 2 = 0.3010)
A sample of U238 (half-life = 4.5 × 109 years) ore is found to contain 23.8 g of U238 and 20.6 g of Pb206. The age of the ore is ______ × 109 years.
The rate of a first order reaction is 0.04 mol litre-1 s-1 at 10 minutes and 0.03 mol litre-1 sec-1 at 20 minutes after initiation. The half-life of the reaction is ______ min.
A reaction has a half-life of 1 min. The time required for 99.9% completion of the reaction is ______ min.
(Round off to the nearest integer).
[Use: In 2 = 0.69; In 10 = 2.3]
Obtain a relation, `k_2/k_1 = ((t_(1/2))_2)/((t_(1/2))_1)`, where k1 and k2 are rate constants while (t1/2)1 and (t1/2)2 are half-life periods of the first order reaction at temperatures T1 and T2 respectively. Write the relation for activation energy.
Show that the half-life of zero order reaction is `t_(1/2) = ([A]_0)/(2k)`.
A first order reaction takes 40 min for 30% decomposition. Calculate t1/2.
