Advertisements
Advertisements
प्रश्न
A first order reaction takes 40 min for 30% decomposition. Calculate t1/2.
Advertisements
उत्तर
Remaining quantity = (a − x)
= a − 0.30a
= 0.70a
k = `2.303/t log a/(a - x)`
= `2.303/40 log a/(0.70 a)`
= `2.303/40 log 1.428`
k = 8.90 × 10−3 min−1
t1/2 = `0.693/(8.90 xx 10^-3)`
= 77.7 min
APPEARS IN
संबंधित प्रश्न
Derive the relation between half life and rate constant for a first order reaction
Sucrose decomposes in acid solution to give glucose and fructose according to the first order rate law. The half life of the reaction is 3 hours. Calculate fraction of sucrose which will remain after 8 hours.
Calculate the half-life of a first order reaction from the rate constant given below:
200 s−1
The rate constant for the first order decomposition of H2O2 is given by the following equation:
log k = 14.34 − 1.25 × 104 K/T.
Calculate Ea for this reaction and at what temperature will its half-period be 256 minutes?
The unit of rate constant for zero order reaction is _______.
(A) t–1
(B) mol dm–3 t–1
(C) mol–1 dm3 t–1
(D) mol–2 dm6 t–1
Which among the following reactions is an example of a zero order reaction?
a) `H_(2(g)) + I_(2(g)) -> 2HI_(g)`
b) `2H_2O_(2(l)) -> 2H_2O_(l) + O_(2(g))`
c) `C_12H_22O_(11(aq)) + H_2O_(l) -> C_6H_12O_(6(aq)) + C_6H_12O_(6(aq))`
d) `2NH_(3g)` `N(2g) + 3H_(2(g))`
Show that the time required for 99% completion is double of the time required for the completion of 90% reaction.
The half life period of a first order reaction is 6. 0 h . Calculate the rate constant
After 2 hours, a radioactive substance becomes `(1/16)^"th"` of original amount. Then the half life ( in min) is
The rate constant for a first order reaction is 1.54 × 10−3 s−1. Calculate its half life time.
The half life of the homogeneous gaseous reaction \[\ce{SO2Cl2 -> SO2 + Cl2}\] which obeys first order kinetics is 8.0 minutes. How long will it take for the concentration of SO2Cl2 to be reduced to 1% of the initial value?
Half life (t1/2) and completion time (T) of the zero order reaction are- (K = 0.001 mol/litre/sec and a = 1 M.)
A first-order reaction takes 69.3 min for 50% completion. What is the time needed for 80% of the reaction to get completed? (Given: log 5 = 0.6990, log 8 = 0.9030, log 2 = 0.3010)
Observe the graph shown in figure and answer the following questions:

Write the relationship between k and t1/2 (half-life period)
The amount of C-14 isotope in a piece of wood is found to be 1/16th of its amount present in a fresh piece of wood. The age of wood, half-life period of C-14 is 5770 years, is ______ years.
A reaction has a half-life of 1 min. The time required for 99.9% completion of the reaction is ______ min.
(Round off to the nearest integer).
[Use: In 2 = 0.69; In 10 = 2.3]
The unit of rate constant of zero order reaction is ______.
