Advertisements
Advertisements
प्रश्न
For the decomposition of azoisopropane to hexane and nitrogen at 543 K, the following data are obtained.
| t (sec) | P(mm of Hg) |
| 0 | 35.0 |
| 360 | 54.0 |
| 720 | 63.0 |
Calculate the rate constant.
Advertisements
उत्तर
Azoisopropane decomposes according to the following equation:
\[\ce{(CH3)2CHN = NCH(CH3)2_{(g)} -> N2_{(g)} + C6H14_{(g)}}\]
This action is a first-order reaction.
Initial pressure (P0) = 35.0 mm Hg
Decrease in pressure of azoisopropane after time t is P.
Increase in N2 pressure = `P_(N_2)`
Increase in the pressure of hexane = `P_(C_6H_14)`
Total pressure of the mixture (Pt) = `P_A + P_(N_2) + P_(C_6H_14)`
Pt = (P0 – P) + P + P
Pt = P0 + P
P = Pt – P0
PA = P0 – (Pt – P0) = 2P0 – Pt
But PA ∝ a − x and P0 ∝ Pt
k = `2.303/t log P_0/(2P_0 - P_t)`
When t = 360 s,
k = `2.303/360 log 35/(2 xx 35 - 54)`
= `2.303/360 log 35/16`
= `2.303/360 log 2.1875`
= `2.303/360 xx 0.339`
k = 2.17 × 10–3 s–1
When, t = 720 s,
k = `2.303/720 log 35/(2 xx 35 - 63)`
= `2.303/720 log 35/7`
= `2.303/720 (log 35 - log 7)`
= `2.303/720 (1.544 - 0.845)`
= `2.303/720 xx 0.699`
k = 2.23 × 10–3 s–1
Rate constant = `((2.17 + 2.23))/2 xx 10^-3 s^-1`
= 2.20 × 10–3 s–1
APPEARS IN
संबंधित प्रश्न
The following data were obtained during the first order thermal decomposition of SO2Cl2 at a constant volume.
\[\ce{SO2Cl2_{(g)} -> SO2_{(g)} + Cl2_{(g)}}\]
| Experiment | Time/s–1 | Total pressure/atm |
| 1 | 0 | 0.5 |
| 2 | 100 | 0.6 |
Calculate the rate of the reaction when total pressure is 0.65 atm.
The time required for 10% completion of a first order reaction at 298 K is equal to that required for its 25% completion at 308 K. If the value of A is 4 × 1010 s−1. Calculate k at 318 K and Ea.
Following data are obtained for reaction :
N2O5 → 2NO2 + 1/2O2
| t/s | 0 | 300 | 600 |
| [N2O5]/mol L–1 | 1.6 × 10-2 | 0.8 × 10–2 | 0.4 × 10–2 |
1) Show that it follows first order reaction.
2) Calculate the half-life.
(Given log 2 = 0.3010, log 4 = 0.6021)
A first order reaction is 50% completed in 1.26 × 1014 s. How much time would it take for 100% completion?
Which of the following graphs is correct for a first order reaction?




The rate constant of a first order reaction is 6.9 × 10–3s–1. How much time will it take to reduce the initial concentration to its 1/8th value?
A first order reaction is 50% complete in 20 minute What is rate constant?
In the first order reaction, half of the reaction is complete in 100 seconds. The time for 99% of the reaction to occurs will be
Time required to decompose SO2Cl2 to half of its initial concentration is 60 minutes. If the de-composite is a first order reaction, calculated the rate constant of the reaction-
In a first order reaction the concentration of reactants decreases from 400mol L-1 to 25 mol L-1 in 200 seconds. The rate constant for the reaction is ______.
Observe the graph shown in figure and answer the following questions:

- What is the order of the reaction?
- What is the slope of the curve?
- Write the relationship between k and t1/2 (half life period).
Gaseous cyclobutene isomerizes to butadiene in a first order process which has a 'k' value of 3.3 × 10−4 s−1 at 153°C. The time in minutes it takes for the isomerization to proceed 40% to completion at this temperature is ______. (Rounded-off to the nearest integer)
The slope in the plot of ln[R] vs. time for a first order reaction is ______.
The slope in the plot of `log ["R"]_0/(["R"])` Vs. time for a first-order reaction is ______.
What is the rate constant?
Write the unit of rate constant [k] for the first order reaction.
