Advertisements
Advertisements
प्रश्न
The following data were obtained during the first order thermal decomposition of SO2Cl2 at a constant volume.
\[\ce{SO2Cl2_{(g)} -> SO2_{(g)} + Cl2_{(g)}}\]
| Experiment | Time/s–1 | Total pressure/atm |
| 1 | 0 | 0.5 |
| 2 | 100 | 0.6 |
Calculate the rate of the reaction when total pressure is 0.65 atm.
Advertisements
उत्तर १
The thermal decomposition of SO2Cl2 at a constant volume is represented by the following equation.
\[\ce{SO2Cl2_{(g)} -> SO2_{(g)} + Cl2_{(g)}}\]
| At t = 0 | P0 | 0 | 0 |
| At t = t | P0 − p | p | p |
After time t,
Total pressure (Pt) = (P0 − p) + p + p
⇒ Pt = (P0 + p)
⇒ p = Pt − P0
∴ P0 − p = P0 − (Pt − P0)
= 2 P0 − Pt
For a first-order reaction,
k = `2.303/t log P_0/(P_0 - p)`
When t = 100 s,
k = `2.303/(100 s)log 0.5/(2 xx 0.5 - 0.6)`
When Pt = 0.65 atm,
P0 + p = 0.65
⇒ p = 0.65 − P0
= 0.65 − 0.5
= 0.15 atm
∴ When the total pressure is 0.65 atm,
Pressure of SOCl2 \[\ce{(P_{SO_2Cl_2)}}\] = P0 − p
= 0.5 − 0.15
= 0.35 atm
∴ The rate of equation, when total pressure is 0.65 atm, is given by,
Rate = \[\ce{k(P_{SO_2Cl_2})}\]
= (2.23 × 10−3 s−1) × (0.35 atm)
= 7.8 × 10−4 atm s−1
उत्तर २
Given: P0 = 0.5 atm,
Pt (at t = 100 s) = 0.6 atm
If P0 is the initial pressure and Pt at time t, we have,
k = `2.303/t log_10 P_0/(2P_0 - P_t)`
= `2.303/100 log_10 0.5/(2 xx 0.5 - 0.6)`
= 2.2318 × 10−3 s−1
When Pt = 0.65 atm, i.e.,
P0 + x = 0.65
∴ x = 0.65 − P0
= 0.65 − 0.5
x = 0.15 atm
Pressure of SO2Cl2 when the total pressure is 0.65 atm, i.e.,
\[\ce{P_{SO_2Cl_2}}\] = P0 − x
= 0.50 − 0.15
= 0.35 atm
∴ The required rate of reaction = k × \[\ce{P_{SO_2Cl_2}}\]
= 2.2318 × 10−3 × 0.35
= 7.81 × 10−4 atm s−1
APPEARS IN
संबंधित प्रश्न
A first order reaction has a rate constant 1.15 × 10−3 s−1. How long will 5 g of this reactant take to reduce to 3 g?
The rate constant for a first order reaction is 60 s−1. How much time will it take to reduce the initial concentration of the reactant to its `1/16`th value?
Following data are obtained for reaction :
N2O5 → 2NO2 + 1/2O2
| t/s | 0 | 300 | 600 |
| [N2O5]/mol L–1 | 1.6 × 10-2 | 0.8 × 10–2 | 0.4 × 10–2 |
1) Show that it follows first order reaction.
2) Calculate the half-life.
(Given log 2 = 0.3010, log 4 = 0.6021)
A first order reaction takes 20 minutes for 25% decomposition. Calculate the time when 75% of the reaction will be completed.
(Given : log = 2 = 0·3010, log 3 = 0·4771, log 4 = 0·6021)
Define order of reaction. How does order of a reaction differ from molecularity for a complex reaction?
A first order reaction is 50% completed in 1.26 × 1014 s. How much time would it take for 100% completion?
The rate constant of a first order reaction is 6.9 × 10–3s–1. How much time will it take to reduce the initial concentration to its 1/8th value?
A first order reaction is 50% complete in 20 minute What is rate constant?
In the first order reaction, half of the reaction is complete in 100 seconds. The time for 99% of the reaction to occurs will be
For a first order reaction, the ratio of the time for 75% completion of a reaction to the time for 50% completion is ______. (Integer answer)
The slope in the plot of `log ["R"]_0/(["R"])` Vs. time for a first-order reaction is ______.
Radioactive decay follows first-order kinetics. The initial amount of two radioactive elements X and Y is 1 gm each. What will be the ratio of X and Y after two days if their half-lives are 12 hours and 16 hours respectively?
What is the rate constant?
Define first-order reaction.
The following data were obtained during the decomposition of SO2Cl2 at the constant volume. SO2Cl2 →SO2(g) + Cl2(g)
| Time (s) | Total Pressure (bar) |
| 0 | 0.5 |
| 100 | 0.6 |
Calculate the rate constant of the reaction.
The rate constant for the reaction:
\[\ce{2N2O_{(s)} ->2N2O4_{(g)}}\] is 4.98 × 10-4 s-1.
The order of the reaction is ______.
Write the equation for integrated rate law for a first order reaction.
If the half-life (t1/2) for a first order reaction is 1 minute, then the time required for 99.9% completion of the reaction is closest to ______.
