Advertisements
Advertisements
प्रश्न
Radioactive decay follows first-order kinetics. The initial amount of two radioactive elements X and Y is 1 gm each. What will be the ratio of X and Y after two days if their half-lives are 12 hours and 16 hours respectively?
Advertisements
उत्तर
For first-order reaction
half life of X = 12 hours
2 days = 48 hours means 4 half lives,
Amount of X left = `1/16` of initial value
half life of Y = 16 hours
2 days = 48 hours means 3 half lives,
Amount left = `1/8` of initial value
Ratio of X : Y = 1 : 2
APPEARS IN
संबंधित प्रश्न
The rate constant for a first order reaction is 60 s−1. How much time will it take to reduce the initial concentration of the reactant to its `1/16`th value?
A first order reaction takes 20 minutes for 25% decomposition. Calculate the time when 75% of the reaction will be completed.
(Given : log = 2 = 0·3010, log 3 = 0·4771, log 4 = 0·6021)
Define order of reaction. How does order of a reaction differ from molecularity for a complex reaction?
A first order reaction is 50% complete in 25 minutes. Calculate the time for 80% completion of the reaction.
First order reaction is 50% complete in 1.26 × 1014s. How much time could it take for 100% completion?
The reaction X → product
Follow first order of kinetics. In 40 minutes the concentration of 'X' changes from 0.1 m to 0.025. M. The rate of reaction when concentration of X is 0.01 m is.
Gaseous cyclobutene isomerizes to butadiene in a first order process which has a 'k' value of 3.3 × 10−4 s−1 at 153°C. The time in minutes it takes for the isomerization to proceed 40% to completion at this temperature is ______. (Rounded-off to the nearest integer)
For a first order reaction, the ratio of the time for 75% completion of a reaction to the time for 50% completion is ______. (Integer answer)
The slope in the plot of `log ["R"]_0/(["R"])` Vs. time for a first-order reaction is ______.
Show that `t_(1/2)= 0.693/k` for first reaction.
