Advertisements
Advertisements
प्रश्न
The following data were obtained during the first order thermal decomposition of SO2Cl2 at a constant volume.
\[\ce{SO2Cl2_{(g)} -> SO2_{(g)} + Cl2_{(g)}}\]
| Experiment | Time/s–1 | Total pressure/atm |
| 1 | 0 | 0.5 |
| 2 | 100 | 0.6 |
Calculate the rate of the reaction when total pressure is 0.65 atm.
Advertisements
उत्तर १
The thermal decomposition of SO2Cl2 at a constant volume is represented by the following equation.
\[\ce{SO2Cl2_{(g)} -> SO2_{(g)} + Cl2_{(g)}}\]
| At t = 0 | P0 | 0 | 0 |
| At t = t | P0 − p | p | p |
After time t,
Total pressure (Pt) = (P0 − p) + p + p
⇒ Pt = (P0 + p)
⇒ p = Pt − P0
∴ P0 − p = P0 − (Pt − P0)
= 2 P0 − Pt
For a first-order reaction,
k = `2.303/t log P_0/(P_0 - p)`
When t = 100 s,
k = `2.303/(100 s)log 0.5/(2 xx 0.5 - 0.6)`
When Pt = 0.65 atm,
P0 + p = 0.65
⇒ p = 0.65 − P0
= 0.65 − 0.5
= 0.15 atm
∴ When the total pressure is 0.65 atm,
Pressure of SOCl2 \[\ce{(P_{SO_2Cl_2)}}\] = P0 − p
= 0.5 − 0.15
= 0.35 atm
∴ The rate of equation, when total pressure is 0.65 atm, is given by,
Rate = \[\ce{k(P_{SO_2Cl_2})}\]
= (2.23 × 10−3 s−1) × (0.35 atm)
= 7.8 × 10−4 atm s−1
उत्तर २
Given: P0 = 0.5 atm,
Pt (at t = 100 s) = 0.6 atm
If P0 is the initial pressure and Pt at time t, we have,
k = `2.303/t log_10 P_0/(2P_0 - P_t)`
= `2.303/100 log_10 0.5/(2 xx 0.5 - 0.6)`
= 2.2318 × 10−3 s−1
When Pt = 0.65 atm, i.e.,
P0 + x = 0.65
∴ x = 0.65 − P0
= 0.65 − 0.5
x = 0.15 atm
Pressure of SO2Cl2 when the total pressure is 0.65 atm, i.e.,
\[\ce{P_{SO_2Cl_2}}\] = P0 − x
= 0.50 − 0.15
= 0.35 atm
∴ The required rate of reaction = k × \[\ce{P_{SO_2Cl_2}}\]
= 2.2318 × 10−3 × 0.35
= 7.81 × 10−4 atm s−1
APPEARS IN
संबंधित प्रश्न
A first order reaction has a rate constant 1.15 × 10−3 s−1. How long will 5 g of this reactant take to reduce to 3 g?
The rate constant for a first order reaction is 60 s−1. How much time will it take to reduce the initial concentration of the reactant to its `1/16`th value?
The time required for 10% completion of a first order reaction at 298 K is equal to that required for its 25% completion at 308 K. If the value of A is 4 × 1010 s−1. Calculate k at 318 K and Ea.
A first order reaction takes 20 minutes for 25% decomposition. Calculate the time when 75% of the reaction will be completed.
(Given : log = 2 = 0·3010, log 3 = 0·4771, log 4 = 0·6021)
Which of the following graphs is correct for a first order reaction?




In the presence of acid, the initial concentration of cane sugar was reduced from 0.2 M to 0.1 Min 5 hours and to 0.05 Min 10 hours. The reaction must be of?
The rate constant of a first order reaction is 6.9 × 10–3s–1. How much time will it take to reduce the initial concentration to its 1/8th value?
First order reaction is 50% complete in 1.26 × 1014s. How much time could it take for 100% completion?
A first order reaction is 50% complete in 20 minute What is rate constant?
Time required to decompose SO2Cl2 to half of its initial concentration is 60 minutes. If the de-composite is a first order reaction, calculated the rate constant of the reaction-
The decomposition of formic acid on gold surface follows first-order kinetics. If the rate constant at 300 K is 1.0 × 10−3 s−1 and the activation energy Ea = 11.488 kJ mol−1, the rate constant at 200 K is ______ × 10−5 s−1. (Round off to the Nearest Integer)
(Given R = 8.314 J mol−1 K−1)
A definite volume of H2O2 undergoing spontaneous decomposition required 22.8 c.c. of standard permanganate solution for titration. After 10 and 20 minutes respectively the volumes of permanganate required were 13.8 and 8.25 c.c. The time required for the decomposition to be half completed is ______ min.
For a first order reaction, the ratio of the time for 75% completion of a reaction to the time for 50% completion is ______. (Integer answer)
The slope in the plot of ln[R] vs. time for a first order reaction is ______.
The slope in the plot of `log ["R"]_0/(["R"])` Vs. time for a first-order reaction is ______.
What is the rate constant?
Slove: \[\ce{2NOBr -> 2NO_{2(g)} + Br_{2(g)}}\]
For the above reaction, the rate law is rate = k[NOBr]2. If the rate of reaction is 6.5 × 10−6 mol L−1 s−1 at 2 × 10−3 mol L−1 concentration of NOBr, calculate the rate constant k for the reaction.
Write the unit of rate constant [k] for the first order reaction.
