Advertisements
Advertisements
प्रश्न
For the decomposition of azoisopropane to hexane and nitrogen at 543 K, the following data are obtained.
| t (sec) | P(mm of Hg) |
| 0 | 35.0 |
| 360 | 54.0 |
| 720 | 63.0 |
Calculate the rate constant.
Advertisements
उत्तर
Azoisopropane decomposes according to the following equation:
\[\ce{(CH3)2CHN = NCH(CH3)2_{(g)} -> N2_{(g)} + C6H14_{(g)}}\]
This action is a first-order reaction.
Initial pressure (P0) = 35.0 mm Hg
Decrease in pressure of azoisopropane after time t is P.
Increase in N2 pressure = `P_(N_2)`
Increase in the pressure of hexane = `P_(C_6H_14)`
Total pressure of the mixture (Pt) = `P_A + P_(N_2) + P_(C_6H_14)`
Pt = (P0 – P) + P + P
Pt = P0 + P
P = Pt – P0
PA = P0 – (Pt – P0) = 2P0 – Pt
But PA ∝ a − x and P0 ∝ Pt
k = `2.303/t log P_0/(2P_0 - P_t)`
When t = 360 s,
k = `2.303/360 log 35/(2 xx 35 - 54)`
= `2.303/360 log 35/16`
= `2.303/360 log 2.1875`
= `2.303/360 xx 0.339`
k = 2.17 × 10–3 s–1
When, t = 720 s,
k = `2.303/720 log 35/(2 xx 35 - 63)`
= `2.303/720 log 35/7`
= `2.303/720 (log 35 - log 7)`
= `2.303/720 (1.544 - 0.845)`
= `2.303/720 xx 0.699`
k = 2.23 × 10–3 s–1
Rate constant = `((2.17 + 2.23))/2 xx 10^-3 s^-1`
= 2.20 × 10–3 s–1
APPEARS IN
संबंधित प्रश्न
Sucrose decomposes in acid solution into glucose and fructose according to the first order rate law with t1/2 = 3 hours. What fraction of the sample of sucrose remains after 8 hours?
Time required to decompose SO2Cl2 to half of its initial amount is 60 minutes. If the decomposition is a first order reaction, calculate the rate constant of the reaction.
Following data are obtained for reaction :
N2O5 → 2NO2 + 1/2O2
| t/s | 0 | 300 | 600 |
| [N2O5]/mol L–1 | 1.6 × 10-2 | 0.8 × 10–2 | 0.4 × 10–2 |
1) Show that it follows first order reaction.
2) Calculate the half-life.
(Given log 2 = 0.3010, log 4 = 0.6021)
A first order reaction takes 20 minutes for 25% decomposition. Calculate the time when 75% of the reaction will be completed.
(Given : log = 2 = 0·3010, log 3 = 0·4771, log 4 = 0·6021)
Show that the time required for 99.9% completion of a first-order reaction is three times the time required for 90% completion.
With the help of an example explain what is meant by pseudo first order reaction.
First order reaction is 50% complete in 1.26 × 1014s. How much time could it take for 100% completion?
A first order reaction is 50% complete in 20 minute What is rate constant?
In a first order reaction the concentration of reactants decreases from 400mol L-1 to 25 mol L-1 in 200 seconds. The rate constant for the reaction is ______.
Observe the graph shown in figure and answer the following questions:

- What is the order of the reaction?
- What is the slope of the curve?
- Write the relationship between k and t1/2 (half life period).
Gaseous cyclobutene isomerizes to butadiene in a first order process which has a 'k' value of 3.3 × 10−4 s−1 at 153°C. The time in minutes it takes for the isomerization to proceed 40% to completion at this temperature is ______. (Rounded-off to the nearest integer)
A definite volume of H2O2 undergoing spontaneous decomposition required 22.8 c.c. of standard permanganate solution for titration. After 10 and 20 minutes respectively the volumes of permanganate required were 13.8 and 8.25 c.c. The time required for the decomposition to be half completed is ______ min.
The reaction \[\ce{SO2Cl2(g) -> SO2(g) + Cl2(g)}\] is a first-order gas reaction with k = 2.2 × 10−5 sec−1 at 320°C. The percentage of SO2Cl2 is decomposed on heating this gas for 90 min, is ______%.
Radioactive decay follows first-order kinetics. The initial amount of two radioactive elements X and Y is 1 gm each. What will be the ratio of X and Y after two days if their half-lives are 12 hours and 16 hours respectively?
What is the rate constant?
Define first-order reaction.
The following data were obtained during the decomposition of SO2Cl2 at the constant volume. SO2Cl2 →SO2(g) + Cl2(g)
| Time (s) | Total Pressure (bar) |
| 0 | 0.5 |
| 100 | 0.6 |
Calculate the rate constant of the reaction.
Write the unit of rate constant [k] for the first order reaction.
If the half-life (t1/2) for a first order reaction is 1 minute, then the time required for 99.9% completion of the reaction is closest to ______.
