Advertisements
Advertisements
प्रश्न
The rate constant for a first order reaction is 60 s−1. How much time will it take to reduce the initial concentration of the reactant to its `1/16`th value?
Advertisements
उत्तर
Given: Rate constant (k) = 60 s−1
[R]0 = [R]0
[R] = `[R]_0/16`
t = ?
By using the formula:
t = `2.303/k log_10 ([R]_0)/([R])`
= `2.303/60 log_10 ([R]_0)/(1/16 xx [R]_0)`
= 0.3838 log10 (16)
= 0.3838 × 1.2041
= 4.62 × 10−2 s
APPEARS IN
संबंधित प्रश्न
A first order reaction has a rate constant 1.15 × 10−3 s−1. How long will 5 g of this reactant take to reduce to 3 g?
Time required to decompose SO2Cl2 to half of its initial amount is 60 minutes. If the decomposition is a first order reaction, calculate the rate constant of the reaction.
The following data were obtained during the first order thermal decomposition of SO2Cl2 at a constant volume.
\[\ce{SO2Cl2_{(g)} -> SO2_{(g)} + Cl2_{(g)}}\]
| Experiment | Time/s–1 | Total pressure/atm |
| 1 | 0 | 0.5 |
| 2 | 100 | 0.6 |
Calculate the rate of the reaction when total pressure is 0.65 atm.
For the decomposition of azoisopropane to hexane and nitrogen at 543 K, the following data are obtained.
| t (sec) | P(mm of Hg) |
| 0 | 35.0 |
| 360 | 54.0 |
| 720 | 63.0 |
Calculate the rate constant.
A first order reaction takes 20 minutes for 25% decomposition. Calculate the time when 75% of the reaction will be completed.
(Given : log = 2 = 0·3010, log 3 = 0·4771, log 4 = 0·6021)
Define order of reaction. How does order of a reaction differ from molecularity for a complex reaction?
Straight line graph for first order reaction is obtained between ____________.
With the help of an example explain what is meant by pseudo first order reaction.
In the presence of acid, the initial concentration of cane sugar was reduced from 0.2 M to 0.1 Min 5 hours and to 0.05 Min 10 hours. The reaction must be of?
The rate constant of a first order reaction is 6.9 × 10–3s–1. How much time will it take to reduce the initial concentration to its 1/8th value?
In the first order reaction, half of the reaction is complete in 100 seconds. The time for 99% of the reaction to occurs will be
The reaction X → product
Follow first order of kinetics. In 40 minutes the concentration of 'X' changes from 0.1 m to 0.025. M. The rate of reaction when concentration of X is 0.01 m is.
The decomposition of formic acid on gold surface follows first-order kinetics. If the rate constant at 300 K is 1.0 × 10−3 s−1 and the activation energy Ea = 11.488 kJ mol−1, the rate constant at 200 K is ______ × 10−5 s−1. (Round off to the Nearest Integer)
(Given R = 8.314 J mol−1 K−1)
For a first order reaction, the ratio of the time for 75% completion of a reaction to the time for 50% completion is ______. (Integer answer)
The slope in the plot of `log ["R"]_0/(["R"])` Vs. time for a first-order reaction is ______.
How will you represent first order reactions graphically?
Slove: \[\ce{2NOBr -> 2NO_{2(g)} + Br_{2(g)}}\]
For the above reaction, the rate law is rate = k[NOBr]2. If the rate of reaction is 6.5 × 10−6 mol L−1 s−1 at 2 × 10−3 mol L−1 concentration of NOBr, calculate the rate constant k for the reaction.
If the half-life (t1/2) for a first order reaction is 1 minute, then the time required for 99.9% completion of the reaction is closest to ______.
