हिंदी
कर्नाटक बोर्ड पी.यू.सी.पीयूसी विज्ञान 2nd PUC Class 12

The rate constant for a first order reaction is 60 s−1. How much time will it take to reduce the initial concentration of the reactant to its 1/16th value?

Advertisements
Advertisements

प्रश्न

The rate constant for a first order reaction is 60 s−1. How much time will it take to reduce the initial concentration of the reactant to its `1/16`th value?

संख्यात्मक
Advertisements

उत्तर

Given: Rate constant (k) = 60 s−1

[R]0 = [R]0

[R] = `[R]_0/16`

t = ?

By using the formula:

t = `2.303/k log_10  ([R]_0)/([R])`

= `2.303/60 log_10  ([R]_0)/(1/16 xx [R]_0)`

= 0.3838 log10 (16)

= 0.3838 × 1.2041

= 4.62 × 10−2 s

shaalaa.com
  क्या इस प्रश्न या उत्तर में कोई त्रुटि है?
अध्याय 3: Chemical Kinetics - Exercises [पृष्ठ ८७]

APPEARS IN

एनसीईआरटी Chemistry Part 1 and 2 [English] Class 12
अध्याय 3 Chemical Kinetics
Exercises | Q 3.16 | पृष्ठ ८७
नूतन Chemistry [English] Class 12 ISC
अध्याय 3 Chemical Kinetics
'NCERT TEXT-BOOK' Exercises | Q 4.16 | पृष्ठ २८०

संबंधित प्रश्न

A first order reaction takes 20 minutes for 25% decomposition. Calculate the time when 75% of the reaction will be completed.

(Given : log = 2 = 0·3010, log 3 = 0·4771, log 4 = 0·6021)


Define order of reaction. How does order of a reaction differ from molecularity for a complex reaction? 


Show that the time required for 99.9% completion of a first-order reaction is three times the time required for 90% completion.


A first order reaction is 50% completed in 1.26 × 1014 s. How much time would it take for 100% completion?


Which of the following graphs is correct for a first order reaction?


With the help of an example explain what is meant by pseudo first order reaction.


In the presence of acid, the initial concentration of cane sugar was reduced from 0.2 M to 0.1 Min 5 hours and to 0.05 Min 10 hours. The reaction must be of?


The reaction X → product

Follow first order of kinetics. In 40 minutes the concentration of 'X' changes from 0.1 m to 0.025. M. The rate of reaction when concentration of X is 0.01 m is.


In a first order reaction the concentration of reactants decreases from 400mol L-1 to 25 mol L-1 in 200 seconds. The rate constant for the reaction is ______.


The decomposition of formic acid on gold surface follows first-order kinetics. If the rate constant at 300 K is 1.0 × 10−3 s−1 and the activation energy Ea = 11.488 kJ mol−1, the rate constant at 200 K is ______ × 10−5 s−1. (Round off to the Nearest Integer)

(Given R = 8.314 J mol−1 K−1)


A definite volume of H2O2 undergoing spontaneous decomposition required 22.8 c.c. of standard permanganate solution for titration. After 10 and 20 minutes respectively the volumes of permanganate required were 13.8 and 8.25 c.c. The time required for the decomposition to be half completed is ______ min.


The reaction \[\ce{SO2Cl2(g) -> SO2(g) + Cl2(g)}\] is a first-order gas reaction with k = 2.2 × 10−5 sec−1 at 320°C. The percentage of SO2Cl2 is decomposed on heating this gas for 90 min, is ______%.


What is the rate constant?


The following data were obtained during the decomposition of SO2Cl2 at the constant volume. SO2Cl2 →SO2(g) + Cl2(g)

Time (s) Total Pressure (bar)
0 0.5
100 0.6

Calculate the rate constant of the reaction.


The rate constant for the reaction:

\[\ce{2N2O_{(s)} ->2N2O4_{(g)}}\] is 4.98 × 10-4 s-1.

The order of the reaction is ______.


Show that `t_(1/2)= 0.693/k` for first reaction.


If the half-life (t1/2) for a first order reaction is 1 minute, then the time required for 99.9% completion of the reaction is closest to ______.


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×