Advertisements
Advertisements
प्रश्न
During nuclear explosion, one of the products is 90Sr with half-life of 28.1 years. If 1μg of 90Sr was absorbed in the bones of a newly born baby instead of calcium, how much of it will remain after 10 years and 60 years if it is not lost metabolically.
Advertisements
उत्तर
k = `0.693/t_(1//2)`
= `0.693/28.1`
= 2.466 × 10−2 y−1
[A]0 = 1 µg
After 10 years,
k = `2.303/t log_10 ([A]_0]/([A])`
⇒ 2.466 × 10−2 = `2.303/10 log_10 1/([A])`
`1/([A]) = "antilog"_10 [(2.466 xx 10^-2 xx 10)/2.303]`
`1/([A]) = "antilog"_10 [0.2466/2.303]`
`1/([A])` = antilog10 (0.10707)
`1/([A])` = 1.2796
∴ [A] = `[1/1.2796]`
[A] = 0.7815 µg
After 60 years,
`1/([A]) = "antilog"_10 [(2.466 xx 10^-2 xx 60)/2.303]`
`1/([A]) = "antilog"_10 [1.4796/2.303]`
`1/([A])` = antilog10 [0.6424]
`1/([A])` = 4.39
[A] = `1/4.39`
[A] = 0.227 µg
APPEARS IN
संबंधित प्रश्न
Derive the relation between half life and rate constant for a first order reaction
Sucrose decomposes in acid solution to give glucose and fructose according to the first order rate law. The half life of the reaction is 3 hours. Calculate fraction of sucrose which will remain after 8 hours.
The rate constant for the first order decomposition of H2O2 is given by the following equation:
log k = 14.34 − 1.25 × 104 K/T.
Calculate Ea for this reaction and at what temperature will its half-period be 256 minutes?
The half-life period of zero order reaction A → product is given by
(a) `([A]_0)/k`
(b) `0.693/k`
(c) `[A]_0/(2k)`
(d) `(2[A]_0)/k`
A first order reaction takes 10 minutes for 25% decomposition. Calculate t1/2 for the reaction.
(Given : log 2 = 0.3010, log 3 = 0.4771, log 4 = 0.6021)
In a first-order reaction A → product, 80% of the given sample of compound decomposes in 40 min. What is the half-life period of the reaction?
The half life period of a radioactive element is 140 days. After 560 days, 1 g of element will be reduced to
Show that for a first order reaction half life is independent of initial concentration.
The half life of the homogeneous gaseous reaction \[\ce{SO2Cl2 -> SO2 + Cl2}\] which obeys first order kinetics is 8.0 minutes. How long will it take for the concentration of SO2Cl2 to be reduced to 1% of the initial value?
Half life (t1/2) and completion time (T) of the zero order reaction are- (K = 0.001 mol/litre/sec and a = 1 M.)
Which radioactive isotope would have the longer half-life 15O or 19O? (Given rate constants for 15O and 19O are 5.63 × 10–3 s–1 and k = 2.38 × 10–2 s–1 respectively.)
A first-order reaction takes 69.3 min for 50% completion. What is the time needed for 80% of the reaction to get completed? (Given: log 5 = 0.6990, log 8 = 0.9030, log 2 = 0.3010)
A sample of U238 (half-life = 4.5 × 109 years) ore is found to contain 23.8 g of U238 and 20.6 g of Pb206. The age of the ore is ______ × 109 years.
The half-life of cobalt 60 is 5.26 years. The percentage activity remaining after 4 years is ______%.
The rate of a first order reaction is 0.04 mol litre-1 s-1 at 10 minutes and 0.03 mol litre-1 sec-1 at 20 minutes after initiation. The half-life of the reaction is ______ min.
Obtain a relation, `k_2/k_1 = ((t_(1/2))_2)/((t_(1/2))_1)`, where k1 and k2 are rate constants while (t1/2)1 and (t1/2)2 are half-life periods of the first order reaction at temperatures T1 and T2 respectively. Write the relation for activation energy.
Calculate the half-life of a first order reaction from the rate constant given below:
2 min−1
