English

A Flash of Lighting Carries 10 C of Charge Which Flows for 0.01 S. What is the Current? If the Voltage is 10 Mv, What is the Energy?

Advertisements
Advertisements

Question

A flash of lighting carries 10 C of charge which flows for 0.01 s. What is the current? If the voltage is 10 MV, what is the energy?

Advertisements

Solution

Given:
Charge, Q = 10 C
Time, t = 0.01 s
Then the current, I = Q / t
So I = 10/0.01 = 1000 A
Also given that:
V = 10 mV = 1,00,00,000 V
So energy = Work done, W = V x Q
= 1,00,00,000 x 10 = 1,00,000,000 J = 100 MJ

shaalaa.com
  Is there an error in this question or solution?
Chapter 4: Electricity - Exercise 2

APPEARS IN

Lakhmir Singh Physics [English] Class 10
Chapter 4 Electricity
Exercise 2 | Q 26.5

Video TutorialsVIEW ALL [1]

RELATED QUESTIONS

What does an electric circuit mean?


Which of the following equation shows the correct relationship between electrical unit? 

1A = 1C/s or 1c= 1A/s 


Fill in the folloing blank with suitable words:

 A current is a flow of ............... .For this to happen there must be a ............... circuit.


Why should the resistance of: 

 an ammeter be very small?


In the circuit shown below, the voltmeter reads 10 V. 

 

(a) What is the combined resistance?
(b) What current flows?
(c) What is the p.d. across 2 Ω resistor?
(d) What is the p.d. across 3 Ω resistor?

 


The figure given below shows an electric circuit in which current flows from a 6 V battery through two resistors. 

 

  1. Are the resistors connected in series with each other or in parallel?
  2. For each resistors, state the p.d. across it.
  3. The current flowing from the battery is shared between the two resistors. Which resistor will have bigger share of the current?
  4. Calculate the effective resistance of the two resistors.
  5. Calculate the current that flows from the battery.

You can given one hundred 1 Ω resistors. What is the smallest and largest resistance you can make in a circuit using these?


The lamps in a house hold circuit are connected in parallel because:

(a) this way they required less current
(b) if one lamp fails the others remain lit
(c) this way they require less power
(d) if one lamp fails the other also fail


State the relation between work, charge and potential difference for an electric circuit.


What do you mean by short-circuiting?

State two important precautions you should observe while using electricity?

What are the factors on which the resistance of a conductor depends? Distinguish between conductors and insulators.

In a house there are 6 bulbs of 100 W each used for 4 hours a day, 4 bulbs of 60 W each used for 8 hours a day, an immersion heater of 2.5 kW used for 1 hour per day, and an electric iron of 800 W used for 2 hours per day. Calculate the cost of monthly electric bill for the month of April at the rate of 80 p per unit.


The circuit diagram in fig  shows two coils of an insulated copper wire wound on a cardboard tube. G is a center zero galvanometer.

(a) Describe what will happen when th e swi tch K is cl osed for severa l
seconds and then opened again .
(b) What will be the effect of repeating the experiment with an iron placed in the tube?


A current of 0.2 A flows through a wire whose ends are at a potential difference of 15 V. Calculate:

(i) The resistance of the wire, and

(ii) The heat energy produced in 1 minute.


An electric bulb is rated 250 W, 230 V. 

  1. the energy consumed in one hour, and
  2. the time in which the bulb will consume 1.0 kWh energy when connected to 230 V mains.

Which part of an electrical appliance is earthed?


MCB is used to protect household electrical appliances.


Coulomb is the SI unit of ____________.


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×