Advertisements
Advertisements
Question
An inductor-coil of resistance 10 Ω and inductance 120 mH is connected across a battery of emf 6 V and internal resistance 2 Ω. Find the charge which flows through the inductor in (a) 10 ms, (b) 20 ms and (c) 100 ms after the connections are made.
Advertisements
Solution
Given:-
Inductance, L = 120 mH = 0.120 H
Resistance, R = 10 Ω
Emf of the battery, E = 6 V
Internal resistance of the battery, r = 2 Ω
The current at any instant in the LR circuit is given by
i = i0(1 − e−t/τ)
Charge dQ flown in time dt is given by
dQ = idt = i0(1 − e−t/τ)dt
Q = ∫ dQ
\[= \int\limits_0^t i_0 = \int\limits_0^t i_0 (1 - e^{- t/\tau} )dt\]
\[ = i_0 \left[ \int\limits_0^t dt - \int\limits_0^t e^{- t/\tau} dt \right]\]
\[ = i_0 \left[ t - \left\{ \left( - \tau \right) \left| e^{- t/\tau} \right|^t_0 \right\} \right]\]
\[ = i_0 \left[ t + \tau\left\{ e^{- t/\tau} - 1 \right\} \right]\]
The steady-state current and the time constant for the given circuit are as follows:-
\[i_0 = \frac{E}{R_{total}} = \frac{6}{10 + 2} = \frac{6}{12} = 0 . 5 A\]
\[\tau = \frac{L}{R} = \frac{120}{12} = 0 . 01 s\]
Now,
(a) At time t = 0.01 s,
Q = 0.5 [0.01 + 0.01(e−0.1/0.01 − 0.01)]
= 0.00108 = 1.8 × 10−3 = 1.8 mΩ
(b) At t = 20 ms = 2 × 10−2 s = 0.02 s,
Q = 0.5 [0.02 + 0.01(e−0.02/0.01 − 0.01)]
= 0.005676 = 5.7 × 10−3 C
= 5.7 mC
(c) At t = 100 ms = 0.1 s,
Q = 0.5 [0.1 + 0.1 (e−0.1/0.01 − 0.01)]
= 0.045 C = 45 mc
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
In a series LCR circuit connected to an a.c. source of voltage v = vmsinωt, use phasor diagram to derive an expression for the current in the circuit. Hence, obtain the expression for the power dissipated in the circuit. Show that power dissipated at resonance is maximum
In a series LCR circuit, VL = VC ≠ VR. What is the value of power factor?
A coil of resistance 40 Ω is connected across a 4.0 V battery. 0.10 s after the battery is connected, the current in the coil is 63 mA. Find the inductance of the coil.
The time constant of an LR circuit is 40 ms. The circuit is connected at t = 0 and the steady-state current is found to be 2.0 A. Find the current at (a) t = 10 ms (b) t = 20 ms, (c) t = 100 ms and (d) t = 1 s.
An L-R circuit has L = 1.0 H and R = 20 Ω. It is connected across an emf of 2.0 V at t = 0. Find di/dt at (a) t = 100 ms, (b) t = 200 ms and (c) t = 1.0 s.
An LR circuit having a time constant of 50 ms is connected with an ideal battery of emf ε. find the time elapsed before (a) the current reaches half its maximum value, (b) the power dissipated in heat reaches half its maximum value and (c) the magnetic field energy stored in the circuit reaches half its maximum value.
A coil having an inductance L and a resistance R is connected to a battery of emf ε. Find the time taken for the magnetic energy stored in the circuit to change from one fourth of the steady-state value to half of the steady-state value.
What will be the potential difference in the circuit when direct current is passed through the circuit?

Assertion: When the frequency of the AC source in an LCR circuit equals the resonant frequency, the reactance of the circuit is zero, and so there is no current through the inductor or the capacitor.
Reason: The net current in the inductor and capacitor is zero.
In series LCR circuit, the phase angle between supply voltage and current is ______.
In a series LCR circuit the voltage across an inductor, capacitor and resistor are 20 V, 20 V and 40 V respectively. The phase difference between the applied voltage and the current in the circuit is ______.
The resonant frequency of a RF oscillator is 1 MHz and its bandwidth is 10 kHz. The quality factor will be :
Which of the following combinations should be selected for better tuning of an LCR circuit used for communication?
As the frequency of an ac circuit increases, the current first increases and then decreases. What combination of circuit elements is most likely to comprise the circuit?
- Inductor and capacitor.
- Resistor and inductor.
- Resistor and capacitor.
- Resistor, inductor and capacitor.
In series LCR circuit, the plot of Imax vs ω is shown in figure. Find the bandwidth and mark in the figure.

A series LCR circuit is connected to an ac source. Using the phasor diagram, derive the expression for the impedance of the circuit.
The net impedance of circuit (as shown in figure) will be ______.

A 20Ω resistance, 10 mH inductance coil and 15µF capacitor are joined in series. When a suitable frequency alternating current source is joined to this combination, the circuit resonates. If the resistance is made \[\frac {1}{3}\] rd, the resonant frequency ______.
To an ac power supply of 220 V at 50 Hz, a resistor of 20 Ω, a capacitor of reactance 25 Ω and an inductor of reactance 45 Ω are connected in series. The corresponding current in the circuit and the phase angle between the current and the voltage is respectively:
When a capacitor is connected in series LR circuit, the alternating current flowing in the circuit ______
