Advertisements
Advertisements
Question
Perform the following calculation. Round off your answer to three digits.
(8.39 107) (4.53 109)
Advertisements
Solution
(8.39 107) (4.53 109)
= 38.02069337
= 38.0
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
To make a saturated solution, 36 g of sodium chloride is dissolved in 100 g of water at 293 K. Find its concentration at this temperature.
Calculate the amount of carbon dioxide that could be produced when 1 mole of carbon is burnt in air.
Calculate the amount of carbon dioxide that could be produced when 2 moles of carbon are burnt in 16 g of dioxygen.
What is the concentration of sugar (C12H22O11) in mol L–1 if its 20 g are dissolved in enough water to make a final volume up to 2 L?
Calculate the molarity of a solution of ethanol in water in which the mole fraction of ethanol is 0.040 (assume the density of water to be one).
Explain the term molality
Solve the following problem:
Find out the molar mass of the following compounds:
Copper sulphate crystal (CuSO4.5H2O)
(At. mass: Cu = 63.5; S = 32; O = 16; H = 1; Na = 23; C = 12; Fe = 56; N = 14)
Solve the following problem:
Find out the molar mass of the following compounds:
Sodium carbonate, decahydrate (Na2CO3.10H2O)
(At. mass: Cu = 63.5; S = 32; O = 16; H = 1; Na = 23; C = 12; Fe = 56; N = 14)
Solve the following problem:
Write the following number in ordinary decimal form:
3.49 × 10−11
Solve the following problem:
Write the following number in ordinary decimal form:
14.3 × 10−2
Solve the following problem:
Write the following number in ordinary decimal form:
0.00477 × 105
Perform each of the following calculations. Round off your answers to three digits.
(3.26104) (1.54106)
A 1.000 mL sample of acetone, a common solvent used as a paint remover, was placed in a small bottle whose mass was known to be 38.0015 g.
The following values were obtained when the acetone-filled bottle was weighed: 38.7798 g, 38.7795 g and 38.7801 g. How would you characterise the precision and accuracy of these measurements if the actual mass of the acetone was 0.7791 g?
Solve the following problem:
Your laboratory partner was given the task of measuring the length of a box (approx 5 in) as accurately as possible, using a metre stick graduated in milimeters. He supplied you with the following measurements:
12.65 cm, 12.6 cm, 12.65 cm, 12.655 cm, 126.55 mm, 12 cm.
State which of the measurements you would accept, giving the reason.
Solve the following problem:
Your laboratory partner was given the task of measuring the length of a box (approx 5 in) as accurately as possible, using a metre stick graduated in milimeters. He supplied you with the following measurements:
12.65 cm, 12.6 cm, 12.65 cm, 12.655 cm, 126.55 mm, 12 cm.
Give your reason for rejecting each of the others.
Solve the following problem:
What weight of calcium oxide will be formed on heating 19.3 g of calcium carbonate?
(At. wt.: Ca = 40; C = 12; O = 16)
What are the favourable qualities given to gold when it is alloyed with copper or silver for the purpose of making ornaments?
Give an example of each mixture having the following characteristics. Suggest a suitable method to separate the components of this mixture
Two immiscible liquids.
When light is passed through water containing a few drops of milk, it shows a bluish tinge. This is due to the ______ of light by milk and the phenomenon is called ______. This indicates that milk is a ______ solution.
Non-metals are usually poor conductors of heat and electricity. They are non-lustrous, non-sonorous, non-malleable and are coloured.
Name a lustrous non-metal.
A child wanted to separate the mixture of dyes constituting a sample of ink. He marked a line by the ink on the filter paper and placed the filter paper in a glass containing water as shown in Fig.2.3. The filter paper was removed when the water moved near the top of the filter paper.
(i) What would you expect to see, if the ink contains three different coloured components?
(ii) Name the technique used by the child.
(iii) Suggest one more application of this technique.

If 500 mL of a 5 M solution is diluted to 1500 mL, what will be the molarity of the solution obtained?
If the concentration of glucose \[\ce{(C6H12O6)}\] in blood is 0.9 g L–1, what will be the molarity of glucose in blood?
What will be the molality of the solution containing 18.25 g of \[\ce{HCl}\] gas in 500 g of water?
What is the difference between molality and molarity?
The molarity of pure water is ______.
An aqueous KCl solution of density 1.20 g mL-1 has a molality of 3.30 mol kg-1. The molarity of the solution in mol L-1 is ______. (Nearest integer)
The molarity of urea (molar mass 60 g mol−1) solution by dissolving 15 g of urea in 500 cm3 of water is ______.
