English
Karnataka Board PUCPUC Science 2nd PUC Class 12

Monochromatic radiation of wavelength 640.2 nm (1 nm = 10−9 m) from a neon lamp irradiates photosensitive material made of caesium on tungsten. The stopping voltage is measured to be 0.54 V.

Advertisements
Advertisements

Question

Monochromatic radiation of wavelength 640.2 nm (1 nm = 10−9 m) from a neon lamp irradiates photosensitive material made of caesium on tungsten. The stopping voltage is measured to be 0.54 V. The source is replaced by an iron source and its 427.2 nm line irradiates the same photo-cell. Predict the new stopping voltage.

Numerical
Advertisements

Solution

Wavelength of the monochromatic radiation, λ = 640.2 nm = 640.2 × 10−9 m

Stopping potential of the neon lamp, V0 = 0.54 V

Charge on an electron, e = 1.6 × 10−19 C

Planck’s constant, h = 6.6 × 10−34 Js

Let `phi_0` be the work function and ν be the frequency of emitted light.

We have the photo-energy relation from the photoelectric effect as:

eV0 = hv − `phi_0`

`phi_0 = "hc"/lambda - "eV"_0`

= `(6.6 xx 10^(-34) xx 3 xx 10^8)/(640.2 xx 10^(-9)) - 1.6 xx 10^(-19) xx 0.54`

= `3.093 xx 10^(-19) - 0.864 xx 10^(-19)`

= `2.229 xx 10^(-19)  "J"`

`= (2.229 xx 10^(-19))/(1.6  xx 10^(-19))`

= 1.39 eV

Wavelength of the radiation emitted from an iron source, λ' = 427.2 nm

= 427.2 × 10−9 m

Let `"V"_0^"'"` be the new stopping potential. Hence, photo-energy is given as:

`"eV"_0^"'" = "hc"/(lambda"'") - phi_0`

= `(6.6 xx 10^(-34) xx 3 xx 10^(8))/(427.2 xx 10^(-9)) - 2.229 xx 10^(-19)`

= `4.63 xx 10^(-19) - 2.229 xx 10^(-19)`

= `2.401 xx 10^(-19)  "J"`

`= (2.401 xx 10^(-19))/(1.6 xx 10^(-19))`

= 1.5 eV

Hence, the new stopping potential is 1.50 eV.

shaalaa.com
  Is there an error in this question or solution?
Chapter 11: Dual Nature of Radiation and Matter - Exercise [Page 410]

APPEARS IN

NCERT Physics Part I and II [English] Class 12
Chapter 11 Dual Nature of Radiation and Matter
Exercise | Q 11.27 | Page 410

RELATED QUESTIONS

A mercury lamp is a convenient source for studying frequency dependence of photoelectric emission, since it gives a number of spectral lines ranging from the UV to the red end of the visible spectrum. In our experiment with rubidium photo-cell, the following lines from a mercury source were used:

λ1 = 3650 Å, λ2 = 4047 Å, λ3 = 4358 Å, λ4 = 5461 Å, λ5 = 6907 Å,

The stopping voltages, respectively, were measured to be:

V01 = 1.28 V, V02 = 0.95 V, V03 = 0.74 V, V04 = 0.16 V, V05 = 0 V

Determine the value of Planck’s constant h, the threshold frequency and work function for the material.

[Note: You will notice that to get h from the data, you will need to know e (which you can take to be 1.6 × 10−19 C). Experiments of this kind on Na, Li, K, etc. were performed by Millikan, who, using his own value of e (from the oil-drop experiment) confirmed Einstein’s photoelectric equation and at the same time gave an independent estimate of the value of h.]


Can we find the mass of a photon by the definition p = mv?


It is found that photosynthesis starts in certain plants when exposed to sunlight, but it does not start if the plants are exposed only to infrared light. Explain.


Let nr and nb be the number of photons emitted by a red bulb and a blue bulb, respectively, of equal power in a given time.


Photoelectric effect supports quantum nature of light because
(a) there is a minimum frequency below which no photoelectrons are emitted
(b) the maximum kinetic energy of photoelectrons depends only on the frequency of light and not on its intensity
(c) even when the metal surface is faintly illuminated the photoelectrons leave the surface immediately
(d) electric charge of the photoelectrons is quantised


Calculate the momentum of a photon of light of wavelength 500 nm.

(Use h = 6.63 × 10-34J-s = 4.14 × 10-15 eV-s, c = 3 × 108 m/s and me = 9.1 × 10-31kg)


A beam of white light is incident normally on a plane surface absorbing 70% of the light and reflecting the rest. If the incident beam carries 10 W of power, find the force exerted by it on the surface.

(Use h = 6.63 × 10-34J-s = 4.14 × 10-15 eV-s, c = 3 × 108 m/s and me = 9.1 × 10-31kg)


A totally reflecting, small plane mirror placed horizontally faces a parallel beam of light, as shown in the figure. The mass of the mirror is 20 g. Assume that there is no absorption in the lens and that 30% of the light emitted by the source goes through the lens. Find the power of the source needed to support the weight of the mirror.

(Use h = 6.63 × 10-34J-s = 4.14 × 10-15 eV-s, c = 3 × 108 m/s and me = 9.1 × 10-31kg)


Show that it is not possible for a photon to be completely absorbed by a free electron.


Find the maximum kinetic energy of the photoelectrons ejected when light of wavelength 350 nm is incident on a cesium surface. Work function of cesium = 1.9 eV

(Use h = 6.63 × 10-34J-s = 4.14 × 10-15 eV-s, c = 3 × 108 m/s and me = 9.1 × 10-31kg)


The work function of a metal is 2.5 × 10−19 J. (a) Find the threshold frequency for photoelectric emission. (b) If the metal is exposed to a light beam of frequency 6.0 × 1014 Hz, what will be the stopping potential?

(Use h = 6.63 × 10-34J-s = 4.14 × 10-15 eV-s, c = 3 × 108 m/s and me = 9.1 × 10-31kg)


When a metal plate is exposed to a monochromatic beam of light of wavelength 400 nm, a negative potential of 1.1 V is needed to stop the photo current. Find the threshold wavelength for the metal.

(Use h = 6.63 × 10-34J-s = 4.14 × 10-15 eV-s, c = 3 × 108 m/s and me = 9.1 × 10-31kg)


The electric field associated with a monochromatic beam is 1.2 × 1015 times per second. Find the maximum kinetic energy of the photoelectrons when this light falls on a metal surface whose work function is 2.0 eV.

(Use h = 6.63 × 10-34J-s = 4.14 × 10-15 eV-s, c = 3 × 108 m/s and me = 9.1 × 10-31kg)


The electric field associated with a light wave is given by  `E = E_0 sin [(1.57 xx 10^7  "m"^-1)(x - ct)]`. Find the stopping potential when this light is used in an experiment on photoelectric effect with the emitter having work function 1.9 eV.


The electric field associated with a light wave is given by `E = E_0 sin [(1.57 xx 10^7  "m"^-1)(x - ct)]`. Find the stopping potential when this light is used in an experiment on photoelectric effect with the emitter having work function 1.9 eV.

(Use h = 6.63 × 10-34J-s = 4.14 × 10-15 eV-s, c = 3 × 108 m/s and me = 9.1 × 10-31kg)


The figure is the plot of stopping potential versus the frequency of the light used in an experiment on photoelectric effect. Find (a) the ratio h/e and (b) the work function.


Consider a thin target (10–2 cm square, 10–3 m thickness) of sodium, which produces a photocurrent of 100 µA when a light of intensity 100W/m2 (λ = 660 nm) falls on it. Find the probability that a photoelectron is produced when a photons strikes a sodium atom. [Take density of Na = 0.97 kg/m3].


The graph shows the variation of photocurrent for a photosensitive metal

  1. What does X and A on the horizontal axis represent?
  2. Draw this graph for three different values of frequencies of incident radiation ʋ1, ʋ2 and ʋ33 > ʋ2 > ʋ1) for the same intensity.
  3. Draw this graph for three different values of intensities of incident radiation I1, I2 and I3 (I3 > I2 > I1) having the same frequency.

If photons of ultraviolet light of energy 12 eV are incident on a metal surface of work function of 4 eV, then the stopping potential (in eV) will be :


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×