English
Karnataka Board PUCPUC Science Class 11

An Oxygen Cylinder of Volume 30 Litres Has an Initial Gauge Pressure of 15 Atm and a Temperature of 27 °C. Estimate the Mass of Oxygen Taken Out of the Cylinder

Advertisements
Advertisements

Question

An oxygen cylinder of volume 30 litres has an initial gauge pressure of 15 atm and a temperature of 27 °C. After some oxygen is withdrawn from the cylinder, the gauge pressure drops to 11 atm and its temperature drops to 17 °C. Estimate the mass of oxygen taken out of the cylinder (= 8.31 J mol–1 K–1, molecular mass of O2 = 32 u)

Advertisements

Solution 1

Volume of oxygen, V1 = 30 litres = 30 × 10–3 m3

Gauge pressure, P1 = 15 atm = 15 × 1.013 × 105 Pa

Temperature, T1 = 27°C = 300 K

Universal gas constant, R = 8.314 J mole–1 K–1

Let the initial number of moles of oxygen gas in the cylinder be n1.

The gas equation is given as:

`P_1V_1 = eta_1RT_1`

`:.n_1 = P_1V_1/RT_1`

`= (15.195 xx10^5 xx 30 xx 10^(-3))/((8.314) xx 300) = 18.276`

Where,

m1 = Initial mass of oxygen

M = Molecular mass of oxygen = 32 g

m1 = n1= 18.276 × 32 = 584.84 g

After some oxygen is withdrawn from the cylinder, the pressure and temperature reduces.

Volume, V2 = 30 litres = 30 × 10–3 m3

Gauge pressure, P2 = 11 atm = 11 × 1.013 × 105 Pa

Temperature, T2 = 17°C = 290 K

Let n2 be the number of moles of oxygen left in the cylinder.

The gas equation is given as:

P2V2 = n2RT2

`:. n_2= (P_2V_2)/(RT_2)`

`= (11.143 xx 10^5 xx 30 xx 10^(-3))/8.314 xx 290 = 13.86`

But `n_2 = m_2/M`

Where,

m2 is the mass of oxygen remaining in the cylinder

m2 = n2= 13.86 × 32 = 453.1 g

The mass of oxygen taken out of the cylinder is given by the relation:

Initial mass of oxygen in the cylinder – Final mass of oxygen in the cylinder

m1 – m2

= 584.84 g – 453.1 g

= 131.74 g

= 0.131 kg

Therefore, 0.131 kg of oxygen is taken out of the cylinder.

shaalaa.com

Solution 2

Initial Volume, `V_1 = 30 litre = 30 xx 10^3 cm^3`

`= 30 xx 10^3 xx 10^(-6) m^3 = 30 xx 10^(-3) m^3`

Initla Pressure, P_1 = 15 atm

`= 15 xx1.013 xx 10^5 N m^(-2)`

Inital temperature, `T_1 = (27 + 273) K = 300 K`

Initial number of moles 

`mu_1 = (P_1V_1)/RT_1 = (15xx1.013 xx10^5 xx 30xx10^(-3))/(8.31 xx 300) = 18.3`

Final Pressure, `P_2 = 11 atm`

`= 11 xx 1.013 xx 10^5 N m^(-2)`

Final Volume, V`_2 = 30 litre = 30 xx 10^(-3) cm^3`

Final temperature, `T_2 = 17 + 273 = 290 K`

Final number of moless, `mu_2 = (P_2V_2)/(RT_2) = (11xx 1.013xx 10^5xx 30xx10^(-3))/(8.31 xx 290) = 13.9`

 Number of moles takesout of cyclinder = 18.3 - 13.9 = 4.4 

Mass of gas taken out of cylinder = 4.4 xx 32 g = 140.8 g = 0.141 kg

shaalaa.com
  Is there an error in this question or solution?

RELATED QUESTIONS

Estimate the average thermal energy of a helium atom at the temperature of 10 million Kelvin (the typical core temperature in the case of a star).


At what temperature is the root mean square speed of an atom in an argon gas cylinder equal to the rms speed of a helium gas atom at – 20 °C? (atomic mass of Ar = 39.9 u, of He = 4.0 u).


What do you understand by gas?


During the practical session in the lab when hydrogen sulphide gas having offensive odour is prepared for some test, we can smell the gas even 50 metres away. Explain the phenomenon.


What is diffusion? Give an example to illustrate it.


Give reasons for the following:

Gas fills the vessel completely in which it is kept. 


Match the following:

 

Column A 

Column B 

(a)

cm3

(i) Pressure

(b)

Kelvin

(ii) Temperature

(c)

Torr 

(iii) Volume

(d)

Boyle's law

(iv) `"V"/"T" = ("V"_1)/("T"_1)`

(a)  

Charles's law

(v) `"PV"/"T" = ("P"_1 "V"_1)/"T"_1`

 

 

(vi) PV = P1V1

Name or state the following:

The standard pressure of a gas in cm. of mercury corresponding to one atmospheric pressure.


Name or state the following:

The absolute temperature value corresponding to 35°C.


If the absolute temperature of a body is doubled, the power radiated will increase by a factor of ______ 


Gases exert pressure on the walls of the container because the gas molecules ______


Three vessels of equal capacity have gases at the same temperature and pressure. The first vessel contains neon (monatomic), the second contains chlorine (diatomic), and the third contains uranium hexafluoride (polyatomic).

Do the vessels contain an equal number of respective molecules?


Calculate the number of atoms in 39.4 g gold. Molar mass of gold is 197g mole–1.


A box of 1.00 m3 is filled with nitrogen at 1.50 atm at 300K. The box has a hole of an area 0.010 mm2. How much time is required for the pressure to reduce by 0.10 atm, if the pressure outside is 1 atm.


Cooking gas containers are kept in a lorry moving with uniform speed. The temperature of the gas molecules inside will ______.


At room temperature, a diatomic gas is found to have an r.m.s. speed of 1930 ms-1. The gas is ______.


For a wave, y = 0.0002 sin`[2pi(110"t"-x/3)+pi/3]` is travelling in a medium. The energy per unit volume being transferred by wave if density of medium is 1.5 kg/m3, is ______.


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×