English

A ball is thrown upward and reaches a maximum height of 19.6 m. Find its initial speed?

Advertisements
Advertisements

Question

A ball is thrown upward and reaches a maximum height of 19.6 m. Find its initial speed?

Short/Brief Note
Advertisements

Solution

Maximum Height attained by ball = 19.6 m
Let initial speed of ball = u ms-1.
Acceleration applied on ball due to gravity = -9.8 ms-2.
Final speed of ball at maximum height = 0 ms-1.
 We know that from second equation of motion
V2 - u2 = 2as
0 -u2 = 2 X(-9.8)X19.6
u2 = 19.6 X 19.6
u= 19.6 ms-1
So initial speed of ball to attain maximum height of 19.6 m should be 19.6ms-1.

shaalaa.com
  Is there an error in this question or solution?
Chapter 3: Laws of Motion - Exercise 3 [Page 131]

APPEARS IN

Frank Physics [English] Class 9 ICSE
Chapter 3 Laws of Motion
Exercise 3 | Q 69 | Page 131

RELATED QUESTIONS

A stone of mass tied to the end of a string revolves in a vertical circle of radius R. The net forces at the lowest and highest points of the circle directed vertically downwards are: [Choose the correct alternative]

  Lowest Point Highest Point
a) mg – T1 mg + T2
b) mg + T1 mg – T2
c) `mg + T1 –(m_v_1^2)/R` mg – T2 + (`mv_1^2`)/R
d) `mg – T1 – (mv)/R` mg + T2 + (mv_1^2)/R

 Tand v1 denote the tension and speed at the lowest point. Tand v2 denote corresponding values at the highest point.


A spy jumps from an airplane with his parachute. The spy accelerates downward for some time when the parachute opens. The acceleration is suddenly checked and the spy slowly falls to the ground. Explain the action of the parachute in checking the acceleration.


A car accelerates on a horizontal road due to the force exerted by.


Two blocks of equal mass m are tied to each other through a light string. One of the blocks is pulled along the line joining them with a constant force F. Find the tension in the string joining the blocks.


A monkey is climbing on a rope that goes over a smooth light pulley and supports a block of equal mass at the other end in the following figure. Show that whatever force the monkey exerts on the rope, the monkey and the block move in the same direction with equal acceleration. If initially both were at rest, their separation will not change as time passes.


A pebble is dropped freely in a well from its top. It takes 20 s for the pebble to reach the water surface in the well. Taking g = 10 m s-2 and speed of sound = 330 m s-1. Find : The depth of water surface


A stone is thrown vertically upward with a velocity of 9.8 m/s. When will it reach the ground?


What do you mean by the conservation of momentum? Briefly, explain the collision between two bodies and the conservation of momentum.


The INCORRECT statement about Newton's second law of motion is


A woman throws an object of mass 500 g with a speed of 25 ms1.

  1. What is the impulse imparted to the object?
  2. If the object hits a wall and rebounds with half the original speed, what is the change in momentum of the object?

Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×