हिंदी
कर्नाटक बोर्ड पी.यू.सी.पीयूसी विज्ञान 2nd PUC Class 12

The molar conductivity of 0.025 mol L−1 methanoic acid is 46.1 S cm2 mol−1. Calculate its degree of dissociation and dissociation constant. Given λ⁢0(H+) = 349.6 S cm2 mol−1 and

Advertisements
Advertisements

प्रश्न

The molar conductivity of 0.025 mol L−1 methanoic acid is 46.1 S cm2 mol1. Calculate its degree of dissociation and dissociation constant. Given \[\ce{λ^0_{(H^+)}}\] = 349.6 S cm2 mol1 and \[\ce{λ^0_{(HCOO^-)}}\] = 54.6 S cm2 mol1.

संख्यात्मक
Advertisements

उत्तर

Given: \[\ce{\Lambda_{m(HCOOH)}}\] = 46.1 S cm2 mol−1

\[\ce{λ^0_{(H^+)}}\] = 349.6 S cm2 mol1

\[\ce{λ^0_{(HCOO^-)}}\] = 54.6 S cm2 mol1

\[\ce{\Lambda^0_{m(HCOOH)} = \lambda^0_{(H^+)} + \lambda^0_{(HCOO^-)}}\]

= 349.6 + 54.6

= 404.2 S cm2 mol−1

Degree of dissociation (α) = \[\ce{\frac{\Lambda_m}{\Lambda{^0_m}}}\]

= `46.1/404.2`

= 0.114

⇒ α = 11.4%

\[\ce{HCOOH <=> HCOO- + H+}\]

Initial concentration c mol L−1 0 0
Concentration at equilibrium c(1 − α)

∴ Kα = `(c alpha * c alpha)/(c (1 - alpha))`

= `(c alpha^2)/(1 - alpha)`

= `(0.025 xx (0.114)^2)/(1 - 0.114)`

= 3.67 × 10−4

shaalaa.com
  क्या इस प्रश्न या उत्तर में कोई त्रुटि है?
अध्याय 2: Electrochemistry - Intext Questions [पृष्ठ ५१]

APPEARS IN

एनसीईआरटी Chemistry Part 1 and 2 [English] Class 12
अध्याय 2 Electrochemistry
Intext Questions | Q 2.9 | पृष्ठ ५१

संबंधित प्रश्न

Define “Molar conductivity”.


Resistance of conductivity cell filled with 0.1 M KCl solution is 100 ohms. If the resistance of the same cell when filled with 0.02 M KCl solution is 520 ohms, calculate the conductivity and molar conductivity of 0.02 M KCl solution. [Given: Conductivity of 0.1 M KCl solution is 1.29 S m-1 .]


 

The molar conductivity of cation and anion of salt BA are 180 and 220 mhos respectively. The molar conductivity of salt BA at infinite dilution is_____________ .

(a) 90 mhos.cm2                                                                             

(b) 110 mhos.cm2.mol-1

(c) 200 mhos.cm2.mol-1                                                                 

(d) 400 mhos.cm2.mol-1


The conductivity of 0.20 M solution of KCl at 298 K is 0.025 S cm−1. Calculate its molar conductivity.


The conductivity of 0.001 mol L-1 solution of CH3COOH is 3.905× 10-5 S cm-1. Calculate its molar conductivity and degree of dissociation (α) Given λ°(H+)= 349.6 S cm2 mol-1 and λ°(CH3COO)= 40.9S cm2mol-1.


Define limiting molar conductivity.


Why conductivity of an electrolyte solution decreases with the decrease in concentration ?


Conductivity of 0.00241 M acetic acid is 7.896 × 10−5 S cm−1. Calculate its molar conductivity and if `Lambda_m^0` for acetic acid is 390.5 S cm2 mol−1, what is its dissociation constant?


10.0 grams of caustic soda when dissolved in 250 cm3 of water, the resultant gram molarity of solution is _______.

(A) 0.25 M

(B) 0.5 M

(C) 1.0 M

(D) 0.1 M


The conductivity of 0.02 M AgNO3 at 25°C is 2.428 × 103 Ω1 cm1. What is its molar conductivity?


Calculate the degree of dissociation (α) of acetic acid if its molar conductivity (Λm) is 39.05 S cm2 mol−1.

(Given \[\ce{\lambda^{\circ}_{(H^+)}}\] = 349.6 S cm2 mol−1 and \[\ce{\lambda^{\circ}_{(CH_3COO^-)}}\] = 40.95 S cm2 mol−1)


The S.I. unit of cell constant for conductivity cell is __________.


In the plot of molar conductivity (∧m) vs square root of concentration (c1/2), following curves are obtained for two electrolytes A and B:

Answer the following:
(i) Predict the nature of electrolytes A and B.
(ii) What happens on extrapolation of ∧m to concentration approaching zero for electrolytes A and B?


\[\ce{\Lambda^0_m(NH4OH)}\] is equal to ______.


Match the items of Column I and Column II on the basis of data given below:

`E_("F"_2//"F"^-)^Θ` = 2.87 V, `"E"_(("Li"^(+))//("Li"^-))^Θ` = − 3.5V, `"E"_(("Au"^(3+))//("Au"))^Θ` = 1.4 V, `"E"_(("Br"_(2))//("Br"^-))^Θ` = 1.09 V

Column I Column II
(i) F2 (a) metal is the strongest reducing agent
(ii) Li (b) metal ion which is the weakest oxidising agent
(iii) Au3+ (c) non metal which is the best oxidising agent
(iv) Br (d) unreactive metal
(v) Au (e) anion that can be oxidised by Au3+
(vi) Li+ (f) anion which is the weakest reducing agent
(vii) F (g) metal ion which is an oxidising agent

Assertion: `"E"_("Ag"^+ //"Ag")` increases with increase in concentration of Ag+ ions.

Reason: `"E"_("Ag"^+ //"Ag")` has a positive value.


Conductivity of 2 × 10−3 M methanoic acid is 8 × 10−5 S cm−1. Calculate its molar conductivity and degree of dissociation if `∧_"m"^0` for methanoic acid, is 404 S cm2 mol−3.


Which of the following solutions will have the highest conductivity at 298 K? 


Discuss the variation of conductivity and molar conductivity with concentration.


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×