English
Karnataka Board PUCPUC Science 2nd PUC Class 12

The molar conductivity of 0.025 mol L−1 methanoic acid is 46.1 S cm2 mol−1. Calculate its degree of dissociation and dissociation constant. Given λ⁢0(H+) = 349.6 S cm2 mol−1 and

Advertisements
Advertisements

Question

The molar conductivity of 0.025 mol L−1 methanoic acid is 46.1 S cm2 mol1. Calculate its degree of dissociation and dissociation constant. Given \[\ce{λ^0_{(H^+)}}\] = 349.6 S cm2 mol1 and \[\ce{λ^0_{(HCOO^-)}}\] = 54.6 S cm2 mol1.

Numerical
Advertisements

Solution

Given: \[\ce{\Lambda_{m(HCOOH)}}\] = 46.1 S cm2 mol−1

\[\ce{λ^0_{(H^+)}}\] = 349.6 S cm2 mol1

\[\ce{λ^0_{(HCOO^-)}}\] = 54.6 S cm2 mol1

\[\ce{\Lambda^0_{m(HCOOH)} = \lambda^0_{(H^+)} + \lambda^0_{(HCOO^-)}}\]

= 349.6 + 54.6

= 404.2 S cm2 mol−1

Degree of dissociation (α) = \[\ce{\frac{\Lambda_m}{\Lambda{^0_m}}}\]

= `46.1/404.2`

= 0.114

⇒ α = 11.4%

\[\ce{HCOOH <=> HCOO- + H+}\]

Initial concentration c mol L−1 0 0
Concentration at equilibrium c(1 − α)

∴ Kα = `(c alpha * c alpha)/(c (1 - alpha))`

= `(c alpha^2)/(1 - alpha)`

= `(0.025 xx (0.114)^2)/(1 - 0.114)`

= 3.67 × 10−4

shaalaa.com
  Is there an error in this question or solution?
Chapter 2: Electrochemistry - Intext Questions [Page 51]

APPEARS IN

NCERT Chemistry Part 1 and 2 [English] Class 12
Chapter 2 Electrochemistry
Intext Questions | Q 2.9 | Page 51

RELATED QUESTIONS

Define “Molar conductivity”.


State Kohlrausch’s law of independent migration of ions.


The conductivity of 0.20 M solution of KCl at 298 K is 0.025 S cm−1. Calculate its molar conductivity.


Why does the conductivity of a solution decrease with dilution?


Calculate the degree of dissociation (α) of acetic acid if its molar conductivity (Λm) is 39.05 S cm2 mol−1.

(Given \[\ce{\lambda^{\circ}_{(H^+)}}\] = 349.6 S cm2 mol−1 and \[\ce{\lambda^{\circ}_{(CH_3COO^-)}}\] = 40.95 S cm2 mol−1)


Molar conductivity denoted by the symbol Λm is related to the conductivity of the solution by the equation (k is the conductivity and c is the concentration).


Conductivity always decreases with decrease in concentration both, for weak and strong electrolytes because of the fact that ____________.


Kohlrausch law of independent migration of ions states ____________.


Solutions of two electrolytes ‘A’ and ‘B’ are diluted. The Λm of ‘B’ increases 1.5 times while that of A increases 25 times. Which of the two is a strong electrolyte? Justify your answer.


Assertion: `"E"_("Ag"^+ //"Ag")` increases with increase in concentration of Ag+ ions.

Reason: `"E"_("Ag"^+ //"Ag")` has a positive value.


Assertion: Copper sulphate can be stored in zinc vessel.

Reason: Zinc is less reactive than copper.


Consider figure and answer the question to given below.

How will the concentration of Zn2+ ions and Ag+ ions be affected after the cell becomes ‘dead’?


Solutions of two electrolytes ‘A’ and ‘B’ are diluted. The Λm of ‘B’ increases 1.5 times while that of A increases 25 times. Which of the two is a strong electrolyte? Justify your answer. Graphically show the behavior of ‘A’ and ‘B’.


The limiting molar conductivities Λ° for NaCl, KBr and KCl are 126, 152 and 150 S cm2 mol–1 respectively. The limiting molar conductivity Λ° for NaBr is ______.


Which of the following halogen acids is the strongest reducing agent?


Which of the following increases with the increase in the concentration of the solution?


The molar conductivity of 0.007 M acetic acid is 20 S cm2 mol−1. What is the dissociation constant of acetic acid? Choose the correct option.

\[\begin{array}{cc}
\end{array}\]\[\begin{bmatrix}
\ce{\Lambda^{\circ}_{H^+} = 350 S cm^2 mol^{-1}}\\
\ce{\Lambda^{\circ}_{CH_3COO^-} = 50 S cm^2 mol^{-1}}
\end{bmatrix}\]


Molar conductivity of substance “A” is 5.9 × 103 S/m and “B” is 1 × 10–16 S/m. Which of the two is most likely to be copper metal and why?


Which of the following solutions will have the highest conductivity at 298 K? 


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×