Advertisements
Advertisements
Question
The conductivity of sodium chloride at 298 K has been determined at different concentrations and the results are given below:
| Concentration/M | 0.001 | 0.010 | 0.020 | 0.050 | 0.100 |
| 102 × κ/S m−1 | 1.237 | 11.85 | 23.15 | 55.53 | 106.74 |
Calculate ∧m for all concentrations and draw a plot between ∧m and c1/2. Find the value of `Lambda_m^0`.
Advertisements
Solution
| Concentration (M) | C1/2 (M1/2) |
κ(S m−1) | κ(S cm−1) | Λm = `bb((kappa xx 1000)/M)` (S cm2 mol−1) |
| 0.001 | 0.032 | 1.237 × 10−2 | 1.237 × 10−4 |
`(1.237 xx 10^-4 xx 1000)/0.001` = 123.7 |
| 0.010 | 0.100 | 11.85 × 10−2 | 11.85 × 10−4 | `(11.85 xx 10^-4 xx 1000)/(0.010)` = 118.5 |
| 0.020 | 0.141 | 23.15 × 10−2 | 23.15 × 10−4 | `(23.15 xx 10^-4 xx 1000)/0.020` = 115.8 |
| 0.050 | 0.224 | 55.53 × 10−2 | 55.53 × 10−4 | `(55.53 xx 10^-4 xx 1000)/(0.050)` = 111.1 |
| 0.100 | 0.316 | 106.74 × 10−2 | 106.74 × 10−4 | `(106.74 xx 10^-4 xx 1000)/(0.100)` = 106.7 |

When the straight line is drawn backwards, it meets the ∧m axis at 124.0 S cm2 mol−1, which is the value of `Lambda_m^0`.
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
The conductivity of 0.001 mol L-1 solution of CH3COOH is 3.905× 10-5 S cm-1. Calculate its molar conductivity and degree of dissociation (α) Given λ°(H+)= 349.6 S cm2 mol-1 and λ°(CH3COO)= 40.9S cm2mol-1.
Define limiting molar conductivity.
The conductivity of 0.20 mol L−1 solution of KCl is 2.48 × 10−2 S cm−1. Calculate its molar conductivity and degree of dissociation (α). Given λ0 (K+) = 73.5 S cm2 mol−1 and λ0 (C1−) = 76.5 S cm2 mol−1.
The molar conductivity of 0.025 mol L−1 methanoic acid is 46.1 S cm2 mol−1. Calculate its degree of dissociation and dissociation constant. Given \[\ce{λ^0_{(H^+)}}\] = 349.6 S cm2 mol−1 and \[\ce{λ^0_{(HCOO^-)}}\] = 54.6 S cm2 mol−1.
How can you determine limiting molar conductivity, 0 m for strong electrolyte and weak electrolyte?
The S.I. unit of cell constant for conductivity cell is __________.
A steady current of 2 amperes was passed through two electrolytic cells X and Y connected in series containing electrolytes FeSO4and ZnSO4 until 2.8g of Fe deposited at the cathode of cell X. How long did the current flow? Calculate the mass of Zn deposited at the cathode of cell Y.
(Molar mass: Fe=56g mol-1,Zn=65.3g mol-1,1F=96500C mol-1)
In the plot of molar conductivity (∧m) vs square root of concentration (c1/2) following curves are obtained for two electrolytes A and B : 
Answer the following:
(i) predict the nature of electrolytes A and B.
(ii) What happens on the extrapolation of ∧m to concentration approaching for electrolytes A and B?
Which of the statements about solutions of electrolytes is not correct?
\[\ce{Λ^0_m H2O}\] is equal to:
(i) \[\ce{Λ^0_m_{(HCl)} + \ce{Λ^0_m_{(NaOH)} - \ce{Λ^0_m_{(NaCl)}}}}\]
(ii) \[\ce{Λ^0_m_{(HNO_3)} + \ce{Λ^0_m_{(NaNO_3)} - \ce{Λ^0_m_{(NaOH)}}}}\]
(iii) \[\ce{Λ^0_{(HNO_3)} + \ce{Λ^0_m_{(NaOH)} - \ce{Λ^0_m_{(NaNO_3)}}}}\]
(iv) \[\ce{Λ^0_m_{(NH_4OH)} + \ce{Λ^0_m_{(HCl)} - \ce{Λ^0_m_{(NH_4Cl)}}}}\]
Molar conductivity of ionic solution depends on:
(i) temperature.
(ii) distance between electrodes.
(iii) concentration of electrolytes in solution.
(iv) surface area of electrodes.
When acidulated water (dil.H2SO4 solution) is electrolysed, will the pH of the solution be affected? Justify your answer.
Write the cell reaction of a lead storage battery when it is discharged. How does the density of the electrolyte change when the battery is discharged?
Assertion: Copper sulphate can be stored in zinc vessel.
Reason: Zinc is less reactive than copper.
The molar conductance of NaCl, HCl, and CH3COONa at infinite dilution are 126.45, 426.16, and 91.0 S cm2 mol−1 respectively. The molar conductance of CH3COOH at infinite dilution is. Choose the right option for your answer.
Molar conductivity of substance “A” is 5.9 × 103 S/m and “B” is 1 × 10–16 S/m. Which of the two is most likely to be copper metal and why?
The variation of molar conductivity with concentration of an electrolyte (X) m aqueous solution is shown in the given figure.

The electrolyte X is ______.
Conductivity of 2 × 10−3 M methanoic acid is 8 × 10−5 S cm−1. Calculate its molar conductivity and degree of dissociation if `∧_"m"^0` for methanoic acid, is 404 S cm2 mol−3.
The resistance of a conductivity cell with a 0.1 M KCl solution is 200 ohm. When the same cell is filled with a 0.02 M NaCl solution, the resistance is 1100 ohm. If the conductivity of 0.1 M KCl solution is 0.0129 ohm-1 cm-1, calculate the cell constant and molar conductivity of 0.02 M NaCl solution.
