Advertisements
Advertisements
प्रश्न
The conductivity of sodium chloride at 298 K has been determined at different concentrations and the results are given below:
| Concentration/M | 0.001 | 0.010 | 0.020 | 0.050 | 0.100 |
| 102 × κ/S m−1 | 1.237 | 11.85 | 23.15 | 55.53 | 106.74 |
Calculate ∧m for all concentrations and draw a plot between ∧m and c1/2. Find the value of `Lambda_m^0`.
Advertisements
उत्तर
| Concentration (M) | C1/2 (M1/2) |
κ(S m−1) | κ(S cm−1) | Λm = `bb((kappa xx 1000)/M)` (S cm2 mol−1) |
| 0.001 | 0.032 | 1.237 × 10−2 | 1.237 × 10−4 |
`(1.237 xx 10^-4 xx 1000)/0.001` = 123.7 |
| 0.010 | 0.100 | 11.85 × 10−2 | 11.85 × 10−4 | `(11.85 xx 10^-4 xx 1000)/(0.010)` = 118.5 |
| 0.020 | 0.141 | 23.15 × 10−2 | 23.15 × 10−4 | `(23.15 xx 10^-4 xx 1000)/0.020` = 115.8 |
| 0.050 | 0.224 | 55.53 × 10−2 | 55.53 × 10−4 | `(55.53 xx 10^-4 xx 1000)/(0.050)` = 111.1 |
| 0.100 | 0.316 | 106.74 × 10−2 | 106.74 × 10−4 | `(106.74 xx 10^-4 xx 1000)/(0.100)` = 106.7 |

When the straight line is drawn backwards, it meets the ∧m axis at 124.0 S cm2 mol−1, which is the value of `Lambda_m^0`.
APPEARS IN
संबंधित प्रश्न
Define “Molar conductivity”.
State Kohlrausch Law.
The conductivity of 0.20 mol L−1 solution of KCl is 2.48 × 10−2 S cm−1. Calculate its molar conductivity and degree of dissociation (α). Given λ0 (K+) = 73.5 S cm2 mol−1 and λ0 (C1−) = 76.5 S cm2 mol−1.
The conductivity of 0.02 M AgNO3 at 25°C is 2.428 × 10−3 Ω−1 cm−1. What is its molar conductivity?
Write mathematical expression of molar conductivity of the given solution at infinite dilution.
Calculate the degree of dissociation (α) of acetic acid if its molar conductivity (Λm) is 39.05 S cm2 mol−1.
(Given \[\ce{\lambda^{\circ}_{(H^+)}}\] = 349.6 S cm2 mol−1 and \[\ce{\lambda^{\circ}_{(CH_3COO^-)}}\] = 40.95 S cm2 mol−1)
A steady current of 2 amperes was passed through two electrolytic cells X and Y connected in series containing electrolytes FeSO4and ZnSO4 until 2.8g of Fe deposited at the cathode of cell X. How long did the current flow? Calculate the mass of Zn deposited at the cathode of cell Y.
(Molar mass: Fe=56g mol-1,Zn=65.3g mol-1,1F=96500C mol-1)
Which of the statements about solutions of electrolytes is not correct?
\[\ce{Λ^0_m H2O}\] is equal to:
(i) \[\ce{Λ^0_m_{(HCl)} + \ce{Λ^0_m_{(NaOH)} - \ce{Λ^0_m_{(NaCl)}}}}\]
(ii) \[\ce{Λ^0_m_{(HNO_3)} + \ce{Λ^0_m_{(NaNO_3)} - \ce{Λ^0_m_{(NaOH)}}}}\]
(iii) \[\ce{Λ^0_{(HNO_3)} + \ce{Λ^0_m_{(NaOH)} - \ce{Λ^0_m_{(NaNO_3)}}}}\]
(iv) \[\ce{Λ^0_m_{(NH_4OH)} + \ce{Λ^0_m_{(HCl)} - \ce{Λ^0_m_{(NH_4Cl)}}}}\]
Write the cell reaction of a lead storage battery when it is discharged. How does the density of the electrolyte change when the battery is discharged?
Assertion: Λm for weak electrolytes shows a sharp increase when the electrolytic solution is diluted.
Reason: For weak electrolytes degree of dissociation increases with dilution of solution.
The limiting molar conductivities Λ° for NaCl, KBr and KCl are 126, 152 and 150 S cm2 mol–1 respectively. The limiting molar conductivity Λ° for NaBr is ______.
An increase in equivalent conductance of a strong electrolyte with dilution is mainly due to :-
The molar conductance of NaCl, HCl and CH3COONa at infinite dilution are 126.45, 426.16 and 91.0 S cm2 mol−1 respectively. The molar conductance of CH3COOH at infinite dilution is ______.
Choose the right option for your answer.
The molar conductivity of CH3COOH at infinite dilution is 390 Scm2/mol. Using the graph and given information, the molar conductivity of CH3COOK will be:

Assertion (A) : Conductivity decreases with decrease in concentration of electrolyte.
Reason (R) : Number of ions per unit volume that carry the current in a solution decreases on dilution.
The following questions are case-based questions. Read the passage carefully and answer the questions that follow:
| Rahul set up an experiment to find the resistance of aqueous KCl solution for different concentrations at 298 K using a conductivity cell connected to a Wheatstone bridge. He fed the Wheatstone bridge with a.c. power in the audio frequency range 550 to 5000 cycles per second. Once the resistance was calculated from the null point, he also calculated the conductivity K and molar conductivity ∧m and recorded his readings in tabular form. |
| S. No. | Conc. (M) |
k S cm−1 | ∧m S cm2 mol−1 |
| 1. | 1.00 | 111.3 × 10−3 | 111.3 |
| 2. | 0.10 | 12.9 × 10−3 | 129.0 |
| 3. | 0.01 | 1.41 × 10−3 | 141.0 |
Answer the following questions:
(a) Why does conductivity decrease with dilution? (1)
(b) If `∧_"m"^0` of KCl is 150.0 S cm2 mol−1, calculate the degree of dissociation of 0.01 M KCI. (1)
(c) If Rahul had used HCl instead of KCl then would you expect the ∧m values to be more or less than those per KCl for a given concentration? Justify. (2)
OR
(c) Amit a classmate of Rahul repeated the same experiment with CH3COOH solution instead of KCl solution. Give one point that would be similar and one that would be different in his observations as compared to Rahul. (2)
The unit of molar conductivity is ______.
Which of the following solutions will have the highest conductivity at 298 K?
