मराठी
कर्नाटक बोर्ड पी.यू.सी.पीयूसी विज्ञान 2nd PUC Class 12

The molar conductivity of 0.025 mol L−1 methanoic acid is 46.1 S cm2 mol−1. Calculate its degree of dissociation and dissociation constant. Given λ⁢0(H+) = 349.6 S cm2 mol−1 and

Advertisements
Advertisements

प्रश्न

The molar conductivity of 0.025 mol L−1 methanoic acid is 46.1 S cm2 mol1. Calculate its degree of dissociation and dissociation constant. Given \[\ce{λ^0_{(H^+)}}\] = 349.6 S cm2 mol1 and \[\ce{λ^0_{(HCOO^-)}}\] = 54.6 S cm2 mol1.

संख्यात्मक
Advertisements

उत्तर

Given: \[\ce{\Lambda_{m(HCOOH)}}\] = 46.1 S cm2 mol−1

\[\ce{λ^0_{(H^+)}}\] = 349.6 S cm2 mol1

\[\ce{λ^0_{(HCOO^-)}}\] = 54.6 S cm2 mol1

\[\ce{\Lambda^0_{m(HCOOH)} = \lambda^0_{(H^+)} + \lambda^0_{(HCOO^-)}}\]

= 349.6 + 54.6

= 404.2 S cm2 mol−1

Degree of dissociation (α) = \[\ce{\frac{\Lambda_m}{\Lambda{^0_m}}}\]

= `46.1/404.2`

= 0.114

⇒ α = 11.4%

\[\ce{HCOOH <=> HCOO- + H+}\]

Initial concentration c mol L−1 0 0
Concentration at equilibrium c(1 − α)

∴ Kα = `(c alpha * c alpha)/(c (1 - alpha))`

= `(c alpha^2)/(1 - alpha)`

= `(0.025 xx (0.114)^2)/(1 - 0.114)`

= 3.67 × 10−4

shaalaa.com
  या प्रश्नात किंवा उत्तरात काही त्रुटी आहे का?
पाठ 2: Electrochemistry - Intext Questions [पृष्ठ ५१]

APPEARS IN

एनसीईआरटी Chemistry Part 1 and 2 [English] Class 12
पाठ 2 Electrochemistry
Intext Questions | Q 2.9 | पृष्ठ ५१

संबंधित प्रश्‍न

The conductivity of 0.20 M solution of KCl at 298 K is 0.025 S cm−1. Calculate its molar conductivity.


The conductivity of 0.001 mol L-1 solution of CH3COOH is 3.905× 10-5 S cm-1. Calculate its molar conductivity and degree of dissociation (α) Given λ°(H+)= 349.6 S cm2 mol-1 and λ°(CH3COO)= 40.9S cm2mol-1.


Why does the conductivity of a solution decrease with dilution?


The S.I. unit of cell constant for conductivity cell is __________.


In the plot of molar conductivity (∧m) vs square root of concentration (c1/2) following curves are obtained for two electrolytes A and B : 

Answer the following:
(i) predict the nature of electrolytes A and B.
(ii) What happens on the extrapolation of ∧m to concentration approaching for electrolytes A and B?


Which of the statements about solutions of electrolytes is not correct?


\[\ce{Λ^0_m H2O}\] is equal to:

(i) \[\ce{Λ^0_m_{(HCl)} + \ce{Λ^0_m_{(NaOH)} - \ce{Λ^0_m_{(NaCl)}}}}\]

(ii) \[\ce{Λ^0_m_{(HNO_3)} + \ce{Λ^0_m_{(NaNO_3)} - \ce{Λ^0_m_{(NaOH)}}}}\]

(iii) \[\ce{Λ^0_{(HNO_3)} + \ce{Λ^0_m_{(NaOH)} - \ce{Λ^0_m_{(NaNO_3)}}}}\]

(iv) \[\ce{Λ^0_m_{(NH_4OH)} + \ce{Λ^0_m_{(HCl)} - \ce{Λ^0_m_{(NH_4Cl)}}}}\]


Molar conductivity of ionic solution depends on:

(i) temperature.

(ii) distance between electrodes.

(iii) concentration of electrolytes in solution.

(iv) surface area of electrodes.


Solutions of two electrolytes ‘A’ and ‘B’ are diluted. The Λm of ‘B’ increases 1.5 times while that of A increases 25 times. Which of the two is a strong electrolyte? Justify your answer.


Write the cell reaction of a lead storage battery when it is discharged. How does the density of the electrolyte change when the battery is discharged?


Assertion: Λm for weak electrolytes shows a sharp increase when the electrolytic solution is diluted.

Reason: For weak electrolytes degree of dissociation increases with dilution of solution.


Solutions of two electrolytes ‘A’ and ‘B’ are diluted. The Λm of ‘B’ increases 1.5 times while that of A increases 25 times. Which of the two is a strong electrolyte? Justify your answer. Graphically show the behavior of ‘A’ and ‘B’.


The limiting molar conductivities Λ° for NaCl, KBr and KCl are 126, 152 and 150 S cm2 mol–1 respectively. The limiting molar conductivity Λ° for NaBr is ______.


An increase in equivalent conductance of a strong electrolyte with dilution is mainly due to :-


Molar conductivity of substance “A” is 5.9 × 103 S/m and “B” is 1 × 10–16 S/m. Which of the two is most likely to be copper metal and why?


The variation of molar conductivity with concentration of an electrolyte (X) m aqueous solution is shown in the given figure.

The electrolyte X is ______.


Conductivity of 2 × 10−3 M methanoic acid is 8 × 10−5 S cm−1. Calculate its molar conductivity and degree of dissociation if `∧_"m"^0` for methanoic acid, is 404 S cm2 mol−3.


Assertion (A): Molar conductivity decreases with increase in concentration.

Reason (R): When concentration approaches zero, the molar conductivity is known as limiting molar conductivity.


The resistance of a conductivity cell with a 0.1 M KCl solution is 200 ohm. When the same cell is filled with a 0.02 M NaCl solution, the resistance is 1100 ohm. If the conductivity of 0.1 M KCl solution is 0.0129 ohm-1 cm-1, calculate the cell constant and molar conductivity of 0.02 M NaCl solution.


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×