English
Karnataka Board PUCPUC Science Class 11

Estimate the Total Number of Air Molecules (Inclusive of Oxygen, Nitrogen, Water Vapour and Other Constituents) in a Room of Capacity 25.0 M3 at a Temperature of 27 °C and 1 Atm Pressure

Advertisements
Advertisements

Question

Estimate the total number of air molecules (inclusive of oxygen, nitrogen, water vapour and other constituents) in a room of capacity 25.0 m3 at a temperature of 27 °C and 1 atm pressure

Advertisements

Solution 1

Volume of the room, V = 25.0 m3

Temperature of the room, T = 27°C = 300 K

Pressure in the room, P = 1 atm = 1 × 1.013 × 105 Pa

The ideal gas equation relating pressure (P), Volume (V), and absolute temperature (T) can be written as:

PV kBNT

Where,

KB is Boltzmann constant = 1.38 × 10–23 m2 kg s–2 K–1

N is the number of air molecules in the room

`:. N = (PV)/(k_BT)`

`= (1.013xx10^5xx25)/(1.38xx10^(-23)xx300) = 6.11 xx 10^(26)` molecules

Therefore, the total number of air molecules in the given room is 6.11 × 1026.

shaalaa.com

Solution 2

Here, Volume of room, `V= 25.0 m^3`, temperature, `T = 27 ^@C = 300 K` and 

Pressure, `P = 1 "atm" = 1.01 xx 10^5 Pa` 

According to gas equation, `PV = muRT = muN_A.k_BT`

Hence, total number of air molecules in the volume of given gas

`N = mu.N_A = PV/K_BT`

`:. N = (1.01 xx 10^5 xx25.0)/((1.38 xx 10^(-23))xx300) = 6.1 xx 10^(26)`

shaalaa.com
  Is there an error in this question or solution?

RELATED QUESTIONS

The figure shows the plot of PV/versus Pfor 1.00×10–3 kg of oxygen gas at two different temperatures.

(a) What does the dotted plot signify?

(b) Which is true: TT2 or T1 < T2?

(c) What is the value of PV/where the curves meet on the y-axis?

(d) If we obtained similar plots for 1.00 ×10–3 kg of hydrogen, would we get the same value of PV/at the point where the curves meet on the y-axis? If not, what mass of hydrogen yields the same value of PV/(for low pressure high temperature region of the plot)? (Molecular mass of H= 2.02 u, of O2 = 32.0 u, = 8.31 J mo1–1 K–1.)


An oxygen cylinder of volume 30 litres has an initial gauge pressure of 15 atm and a temperature of 27 °C. After some oxygen is withdrawn from the cylinder, the gauge pressure drops to 11 atm and its temperature drops to 17 °C. Estimate the mass of oxygen taken out of the cylinder (= 8.31 J mol–1 K–1, molecular mass of O2 = 32 u)


At what temperature is the root mean square speed of an atom in an argon gas cylinder equal to the rms speed of a helium gas atom at – 20 °C? (atomic mass of Ar = 39.9 u, of He = 4.0 u).


What do you understand by gas?


Give reasons for the following:

Gas fills the vessel completely in which it is kept. 


Choose the correct answer:

The graph of PV vs P for gas is


Fill in the blanks:

If the temperature is reduced to half, ………….. would also reduce to half.


A gas occupies 500 cm3 at a normal temperature. At what temperature will the volume of the gas be reduced by 20% of its original volume, the pressure is constant?


Name or state the following:

An equation used in chemical calculations which gives a simultaneous effect of changes of temperature and pressure on the volume of a given mass of dry gas


Show that for monoatomic gas the ratio of the two specific heats is 5:3. 


Show that for diatomic gas the ratio of the two specific heats is 7:5.


Three vessels of equal capacity have gases at the same temperature and pressure. The first vessel contains neon (monatomic), the second contains chlorine (diatomic), and the third contains uranium hexafluoride (polyatomic).

Do the vessels contain an equal number of respective molecules?


A box of 1.00 m3 is filled with nitrogen at 1.50 atm at 300K. The box has a hole of an area 0.010 mm2. How much time is required for the pressure to reduce by 0.10 atm, if the pressure outside is 1 atm.


The volume V of an enclosure contains a mixture of three gases, 16 g of oxygen, 28 g of nitrogen and 44 g of carbon dioxide at absolute temperature T. Consider R as universal gas constant. The pressure of the mixture of gases is ______.


At room temperature, a diatomic gas is found to have an r.m.s. speed of 1930 ms-1. The gas is ______.


For a wave, y = 0.0002 sin`[2pi(110"t"-x/3)+pi/3]` is travelling in a medium. The energy per unit volume being transferred by wave if density of medium is 1.5 kg/m3, is ______.


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×