Advertisements
Advertisements
Question
A storage battery of emf 8.0 V and internal resistance 0.5 Ω is being charged by a 120 V dc supply using a series resistor of 15.5 Ω. What is the terminal voltage of the battery during charging? What is the purpose of having a series resistor in the charging circuit?
Advertisements
Solution

Emf of the storage battery, E = 8.0 V
Internal resistance of the battery, r = 0.5 Ω
DC supply voltage, V = 120 V
Resistance of the resistor, R = 15.5 Ω
Effective voltage in the circuit = V1
R is connected to the storage battery in series. Hence, it can be written as
V1 = V − E
V1 = 120 − 8
= 112 V
Current flowing in the circuit = I, which is given by the relation,
I = `V_1/(R + r)`
= `112/(15.5 + 5)`
= `112/16`
= 7 A
Voltage across resistor R given by the product, IR = 7 × 15.5
= 108.5 V
DC supply voltage = Terminal voltage of battery + Voltage drop across R
Terminal voltage of battery = 120 − 108.5
= 11.5 V
A series resistor in a charging circuit limits the current drawn from the external source. The current will be extremely high in its absence. This is very dangerous.
RELATED QUESTIONS
Two identical cells of emf 1.5 V each joined in parallel, supply energy to an external circuit consisting of two resistances of 7 Ω each joined in parallel. A very high resistance voltmeter reads the terminal voltage of cells to be 1.4 V. Calculate the internal resistance of each cell.
The storage battery of a car has an emf of 12 V. If the internal resistance of the battery is 0.4 Ω, what is the maximum current that can be drawn from the battery?
A cell of emf ‘E’ and internal resistance ‘r’ draws a current ‘I’. Write the relation between terminal voltage ‘V’ in terms of E, I and r ?
A cell of emf E and internal resistance r is connected to two external resistance R1 and R2 and a perfect ammeter. The current in the circuit is measured in four different situations:
(i) without any external resistance in the circuit
(ii) with resistance R1 only
(iii) with R1 and R2 in series combination
(iv) with R1 and R2 in parallel combination
The currents measured in the four cases are 0.42 A, 1.05 A, 1.4 A and 4.2 A, but not necessarily in the order. Identify the currents corresponding to the four cases mentioned above.
Two non-ideal batteries are connected in series. Consider the following statements:-
(A) The equivalent emf is larger than either of the two emfs.
(B) The equivalent internal resistance is smaller than either of the two internal resistances.
A battery of emf 100 V and a resistor of resistance 10 kΩ are joined in series. This system is used as a source to supply current to an external resistance R. If R is not greater than 100 Ω, the current through it is constant up to two significant digits.
Find its value. This is the basic principle of a constant-current source.
Do the electrodes in an electrolytic cell have fixed polarity like a battery?
Find the emf of the battery shown in the figure:

Answer the following question.
What is the end error in a meter bridge? How is it overcome? The resistances in the two arms of the metre bridge are R = Ω and S respectively. When the resistance S is shunted with equal resistance, the new balance length found to be 1.5 l1, where l2 is the initial balancing length. calculate the value of s.

A conductor of length ‘l’ is rotated about one of its ends at a constant angular speed ‘ω’ in a plane perpendicular to a uniform magnetic field B. Plot graphs to show variations of the emf induced across the ends of the conductor with
- angular speed ω and
- length of the conductor l.
Two cells of emfs approximately 5 V and 10 V are to be accurately compared using a potentiometer of length 400 cm.
Five cells each of emf E and internal resistance r send the same amount of current through an external resistance R whether the cells are connected in parallel or in series. Then the ratio `("R"/"r")` is:
A battery of EMF 10V sets up a current of 1A when connected across a resistor of 8Ω. If the resistor is shunted by another 8Ω resistor, what would be the current in the circuit? (in A)
An ac generator generates an emf which is given by e = 311 sin (240 πt) V. Calculate:
- frequency of the emf.
- r.m.s. value of the emf.
The terminal voltage of the battery, whose emf is 10 V and internal resistance 1 Ω, when connected through an external resistance of 4 Ω as shown in the figure is:

A wire of length ‘l’ and resistance 100 Ω is divided into 10 equal parts. The first 5 parts are connected in series while the next 5 parts are connected in parallel. The two combinations are again connected in series. The resistance of this final combination is ______.
