English

The terminal voltage of the battery, whose emf is 10 V and internal resistance 1 Ω, when connected through an external resistance of 4 Ω as shown in the figure is:

Advertisements
Advertisements

Questions

The terminal voltage of the battery, whose emf is 10 V and internal resistance 1 Ω, when connected through an external resistance of 4 Ω as shown in the figure is:

terminal voltage of the battery, whose emf is 10 V and internal resistance 1, when connected through an external resistance of 4 as shown in the figure is:

Options

  • 8 V

  • 10 V

  • 4 V

  • 6 V

MCQ
Advertisements

Solution

8 V

Explanation:

Given: EMF of the battery (E) = 10 V

Internal resistance (r) = 1 Ω

External resistance (R) = 1 Ω

Total current (I) = `E/(R + r)`

= `10/(4 + 1)`

= `10/5`

= 2 A

Terminal voltage (V) = I × R

= 2 × 4

= 8 V

∴ The terminal voltage of the battery is 8 V.

shaalaa.com
  Is there an error in this question or solution?
Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×