Advertisements
Advertisements
Question
A sphere of radius 1.00 cm is placed in the path of a parallel beam of light of large aperture. The intensity of the light is 0.5 W cm−2. If the sphere completely absorbs the radiation falling on it, find the force exerted by the light beam on the sphere.
(Use h = 6.63 × 10-34J-s = 4.14 × 10-15 eV-s, c = 3 × 108 m/s and me = 9.1 × 10-31kg)
Advertisements
Solution
Given:-
Radius of the sphere, r = 1 cm
Intensity of light, I = 0.5 Wcm−2
Let A be the effective area of the sphere perpendicular to the light beam.
So, force exerted by the light beam on the sphere is given by,
`F = P/c = (AI)/c`
`F = (pi xx (1)^2 xx 0.5)/(3 xx 10^8)`
`= (3.14 xx 0.5)/(3 xx 10^8)`
`= 0.523 xx 10^-8`
`= 5.2 xx 10^-9 "N"`
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
A mercury lamp is a convenient source for studying frequency dependence of photoelectric emission, since it gives a number of spectral lines ranging from the UV to the red end of the visible spectrum. In our experiment with rubidium photo-cell, the following lines from a mercury source were used:
λ1 = 3650 Å, λ2 = 4047 Å, λ3 = 4358 Å, λ4 = 5461 Å, λ5 = 6907 Å,
The stopping voltages, respectively, were measured to be:
V01 = 1.28 V, V02 = 0.95 V, V03 = 0.74 V, V04 = 0.16 V, V05 = 0 V
Determine the value of Planck’s constant h, the threshold frequency and work function for the material.
[Note: You will notice that to get h from the data, you will need to know e (which you can take to be 1.6 × 10−19 C). Experiments of this kind on Na, Li, K, etc. were performed by Millikan, who, using his own value of e (from the oil-drop experiment) confirmed Einstein’s photoelectric equation and at the same time gave an independent estimate of the value of h.]
If an electron has a wavelength, does it also have a colour?
The equation E = pc is valid
A point source causes photoelectric effect from a small metal plate. Which of the following curves may represent the saturation photocurrent as a function of the distance between the source and the metal?

Calculate the number of photons emitted per second by a 10 W sodium vapour lamp. Assume that 60% of the consumed energy is converted into light. Wavelength of sodium light = 590 nm
(Use h = 6.63 × 10-34J-s = 4.14 × 10-15 eV-s, c = 3 × 108 m/s and me = 9.1 × 10-31kg)
A 100 W light bulb is placed at the centre of a spherical chamber of radius 20 cm. Assume that 60% of the energy supplied to the bulb is converted into light and that the surface of the chamber is perfectly absorbing. Find the pressure exerted by the light on the surface of the chamber.
(Use h = 6.63 × 10-34J-s = 4.14 × 10-15 eV-s, c = 3 × 108 m/s and me = 9.1 × 10-31kg)
The work function of a metal is 2.5 × 10−19 J. (a) Find the threshold frequency for photoelectric emission. (b) If the metal is exposed to a light beam of frequency 6.0 × 1014 Hz, what will be the stopping potential?
(Use h = 6.63 × 10-34J-s = 4.14 × 10-15 eV-s, c = 3 × 108 m/s and me = 9.1 × 10-31kg)
The electric field associated with a light wave is given by `E = E_0 sin [(1.57 xx 10^7 "m"^-1)(x - ct)]`. Find the stopping potential when this light is used in an experiment on photoelectric effect with the emitter having work function 1.9 eV.
A small piece of cesium metal (φ = 1.9 eV) is kept at a distance of 20 cm from a large metal plate with a charge density of 1.0 × 10−9 C m−2 on the surface facing the cesium piece. A monochromatic light of wavelength 400 nm is incident on the cesium piece. Find the minimum and maximum kinetic energy of the photoelectrons reaching the large metal plate. Neglect any change in electric field due to the small piece of cesium present.
(Use h = 6.63 × 10-34J-s = 4.14 × 10-15 eV-s, c = 3 × 108 m/s and me = 9.1 × 10-31kg)
The figure is the plot of stopping potential versus the frequency of the light used in an experiment on photoelectric effect. Find (a) the ratio h/e and (b) the work function.

Define the terms "stopping potential' and 'threshold frequency' in relation to the photoelectric effect. How does one determine these physical quantities using Einstein's equation?
Consider a 20 W bulb emitting light of wavelength 5000 Å and shining on a metal surface kept at a distance 2 m. Assume that the metal surface has work function of 2 eV and that each atom on the metal surface can be treated as a circular disk of radius 1.5 Å.
- Estimate no. of photons emitted by the bulb per second. [Assume no other losses]
- Will there be photoelectric emission?
- How much time would be required by the atomic disk to receive energy equal to work function (2 eV)?
- How many photons would atomic disk receive within time duration calculated in (iii) above?
- Can you explain how photoelectric effect was observed instantaneously?
Read the following paragraph and answer the questions.
| The figure shows the variation of photoelectric current measured in a photocell circuit as a function of the potential difference between the plates of the photocell when light beams A, B, C and D of different wavelengths are incident on the photocell. Examine the given figure and answer the following questions: |

- Which light beam has the highest frequency and why?
- Which light beam has the longest wavelength and why?
- Which light beam ejects photoelectrons with maximum momentum and why?
A metallic plate exposed to white light emits electrons. For which of the following colours of light, the stopping potential will be maximum?
What is the effect of threshold frequency and stopping potential on increasing the frequency of the incident beam of light? Justify your answer.
What type of tube contains the plates in the experimental arrangement?
Between which two parts is a potential difference applied?
After applying a potential difference, how is the resulting photocurrent measured?
What happens when the collector is made negative with respect to the emitter?
What happens if the frequency of incident radiation is below the threshold frequency?
