English
Karnataka Board PUCPUC Science 2nd PUC Class 12

A Cylindrical Capacitor Has Two Co-axial Cylinders of Length 15 cm and Radii 1.5 Cm and 1.4 cm. the Outer Cylinder is Earthed and the Inner Cylinder is Given a Charge of 3.5 µC

Advertisements
Advertisements

Question

A cylindrical capacitor has two co-axial cylinders of length 15 cm and radii 1.5 cm and 1.4 cm. The outer cylinder is earthed and the inner cylinder is given a charge of 3.5 µC. Determine the capacitance of the system and the potential of the inner cylinder. Neglect end effects (i.e., bending of field lines at the ends).

Numerical
Advertisements

Solution

Length of a co-axial cylinder, l = 15 cm = 0.15 m

Radius of outer cylinder, r1 = 1.5 cm = 0.015 m

Radius of inner cylinder, r2 = 1.4 cm = 0.014 m

Charge on the inner cylinder, q = 3.5 µC = 3.5 × 10−6 C

Capacitance of a co-axial cylinder of radii r1 and r2 is given by relation 

C = `(2piin_0"l")/log_"e"("r"_1/"r"_2)`

Where,

`in_0` = Permittivity of free space = `8.85 xx 10^-12  "N"^-1  "m"^-2  "C"^2`

∴ C = `(2pi xx 8.85 xx 10^-12 xx 0.15)/(2.3026 log_10(0.15/0.14))`

= `(2pi xx 8.85 xx 10^-12 xx 0.15)/(2.3026 xx 0.0299) = 1.2 xx 10^-10  "F"`

Potential difference of the inner cylinder is given by,

`"V" = "q"/"C"`

= `(3.5 xx 10^-6)/(1.2 xx 10^-10) = 2.92 xx 10^4  "V"`

shaalaa.com
  Is there an error in this question or solution?
Chapter 2: Electrostatic Potential and Capacitance - Exercise [Page 91]

APPEARS IN

NCERT Physics Part I and II [English] Class 12
Chapter 2 Electrostatic Potential and Capacitance
Exercise | Q 2.32 | Page 91

Video TutorialsVIEW ALL [1]

RELATED QUESTIONS

A capacitor 'C', a variable resistor 'R' and a bulb 'B' are connected in series to the ac mains in circuit as shown. The bulb glows with some brightness. How will the glow of the bulb change if (i) a dielectric slab is introduced between the plates of the capacitor, keeping resistance R to be the same; (ii) the resistance R is increased keeping the same capacitance?


The electric field inside a parallel plate capacitor is E. Find the amount of work done in moving a charge q over a closed loop a b c d a.


Three capacitors of capacitances 2 pF, 3 pF and 4 pF are connected in parallel. Determine the charge on each capacitor if the combination is connected to a 100 V supply.


Deduce an expression for equivalent capacitance C when three capacitors C1, C2 and C3 connected in parallel.


Figure 4 below shows a capacitor C, an inductor L and a resistor R, connected in series
to an a.c. supply of 220 V

Calculate:

1) The resonant frequency of the given CLR circuit.

2) Current flowing through·the circuit.

3) Average power consumed by the circuit.


Suppose a charge +Q1 is given to the positive plate and a charge −Q2 to the negative plate of a capacitor. What is the "charge on the capacitor"?


The plates of a parallel-plate  capacitor are given equal positive charges. What will be the potential difference between the plates? What will be the charges on the facing surfaces and on the outer surfaces?


If the capacitors in the previous question are joined in parallel, the capacitance and the breakdown voltage of the combination will be


A parallel-plate capacitor is connected to a battery. A metal sheet of negligible thickness is placed between the plates. The sheet remains parallel to the plates of the capacitor.


A wire of resistance ‘R’ is cut into ‘n’ equal parts. These parts are then connected in parallel with each other. The equivalent resistance of the combination is: 


An ac circuit consists of a series combination of circuit elements X and Y. The current is ahead of the voltage in phase by `pi/4`. If element X is a pure resistor of 100 Ω,

(a) name the circuit element Y.

(b) calculate the rms value of current, if rms of voltage is 141 V.

(c) what will happen if the ac source is replaced by a dc source


Three different capacitors are·connected in series. Then:-


The equivalent capacitance of the combination shown in the figure is ______.


In the circuit shown in figure, initially K1 is closed and K2 is open. What are the charges on each capacitors.

Then K1 was opened and K2 was closed (order is important), What will be the charge on each capacitor now? [C = 1µF]


Two charges q1 and q2 are placed at (0, 0, d) and (0, 0, – d) respectively. Find locus of points where the potential a zero.


The capacitors, each of 4 µF are to be connected in such a way that the effective capacitance of the combination is 6 µF. This can be achieved by connecting ______.


Three capacitors of capacitances 2 pF, 3 pF and 4 pF are connected in parallel. What is the total capacitance of the combination?


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×