Advertisements
Advertisements
Question
The wavelengths of Kα and Lα X-rays of a material are 21.3 pm and 141 pm respectively. Find the wavelength of Kβ X-ray of the material.
(Use Planck constant h = 6.63 × 10-34 Js= 4.14 × 10-15 eVs, speed of light c = 3 × 108 m/s.)
Advertisements
Solution
Given:-
Wavelength of Kα X-ray, `lambda_1 = 21.3 "pm"`
Wavelength of Lα X-ray, `lambda_2 = 141 "pm"`
Energy of Kα X-ray (`E_1`) is given by
`E_1 = 1242/(21.3 xx 10^-3)`
= `58.309 xx 10^3 "eV"`
Energy of Lα X-ray (`E_2`) is given by
`E_2 = 1242/(141 xx 10^-5)`
= `8.8085 xx 10^3 "eV"`
Energy of Kβ X-ray (`E_3`) will be
`E_3 = E_1 + E_2`
`E_3 = (58.309 + 8.809) xx 10^3 "eV"`
`E_3 = 67.118 xx 10^3 "eV"`
Wavelength of Kβ X-ray (`lambda`) is given by
`lambda = (hc)/(E_3) = 1242/(67.118 xx 10^3)`
= `18.5 xx 10^-3 "nm" = 18.5 "pm"`
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
State Moseley's law
What is the range of the wavelength of the following electromagnetic waves?
(A) Radio waves.
State the approximate range of wavelength associated with infrared rays.
Give one use of microwaves.
Is it possible that in a Coolidge tube characteristic Lα X-rays are emitted but not Kα X-rays?
A certain element emits Kα X-ray of energy 3.69 keV. Use the data from the previous problem to identify the element.
(Use Planck constant h = 6.63 × 10-34 Js= 4.14 × 10-15 eVs, speed of light c = 3 × 108 m/s.)
Name the radiation which can be detected by thermopile.
Name the radiation of the electromagnetic spectrum which is used for the following:
Radar and Give the frequency range.
Name two sources of ultraviolet radiation.
Which of the following is a tool used for separating the different color wavelengths from each other?
The frequency of x-rays, y-rays and ultraviolet rays are respectively a, b and c. Then:-
The frequency of e. m waves which is best suited .to observed of radius 3 × 10–4 his of the order of
Radio waves of constant amplitude can be generated with.
The electric field intensity produced by the radiations coming from 100 W bulb at a 3 m distance is E. The electric field intensity produced by the radiations coming from 50 W bulb at the same distance is ______.
Why does microwave oven heats up a food item containing water molecules most efficiently?
The magnetic field of a beam emerging from a filter facing a floodlight is given by B0 = 12 × 10–8 sin (1.20 × 107z – 3.60 × 1015t) T. What is the average intensity of the beam?
Name one radiation having the wavelength longer than the wavelength of these radiations.
In an atom X, electrons absorb the energy from an external source. This energy “excites” the electrons from a lower-energy level to a higher-energy level around the nucleus of the atom. When electrons return to the ground state, they emit photons.
The figure below is the energy level diagram of atom X with three energy levels, E1 = 0.00eV, E2 = 1.78eV and E3 = 2.95eV. The ground state is considered 0 eV for reference. The transition of electrons takes place between levels E1 and E2.

- What wavelength of radiation is needed to excite the atom to energy level E2 from E1?
- Suppose the external source has a power of 100 W. What would be the rate of photon emission?
Which part of the electromagnetic spectrum can the human eye detect?
