Advertisements
Advertisements
Question
Light of wavelength 488 nm is produced by an argon laser which is used in the photoelectric effect. When light from this spectral line is incident on the emitter, the stopping (cut-off) potential of photoelectrons is 0.38 V. Find the work function of the material from which the emitter is made.
Advertisements
Solution
Wavelength of light produced by the argon laser, λ = 488 nm = 488 × 10−9 m
Stopping potential of the photoelectrons, V0 = 0.38 V
Planck’s constant, h = 6.6 × 10−34 Js
Charge on an electron, e = 1.6 × 10−19 C
Speed of light, c = 3 × 108 m/s
From Einstein’s photoelectric effect, we have the relation involving the work function `phi_0` of the material of the emitter as:
`eV_0 = (hc)/lambda - phi_0`
`phi_0 = (hc)/lambda - eV_0`
= `(6.6 xx 10^(-34 ) xx 3 xx 10^8)/(488 xx 10^(-9)) - 1.6 xx 10^(-19) xx 0.38`
= 2.54 − 0.38
= 2.16 eV
Therefore, the material with which the emitter is made has the work function of 2.16 eV.
RELATED QUESTIONS
In an accelerator experiment on high-energy collisions of electrons with positrons, a certain event is interpreted as annihilation of an electron-positron pair of total energy 10.2 BeV into two γ-rays of equal energy. What is the wavelength associated with each γ-ray? (1BeV = 109 eV)
Define the terms (i) ‘cut-off voltage’ and (ii) ‘threshold frequency’ in relation to the phenomenon of photoelectric effect.
Using Einstein’s photoelectric equation shows how the cut-off voltage and threshold frequency for a given photosensitive material can be determined with the help of a suitable plot/graph.
A non-monochromatic light is used in an experiment on photoelectric effect. The stopping potential
The electric field at a point associated with a light wave is `E = (100 "Vm"^-1) sin [(3.0 xx 10^15 "s"^-1)t] sin [(6.0 xx 10^15 "s"^-1)t]`.If this light falls on a metal surface with a work function of 2.0 eV, what will be the maximum kinetic energy of the photoelectrons?
(Use h = 6.63 × 10-34J-s = 4.14 × 10-15 eV-s, c = 3 × 108 m/s and me = 9.1 × 10-31kg)
In a photoelectric experiment, the collector plate is at 2.0 V with respect to the emitter plate made of copper (φ = 4.5 eV). The emitter is illuminated by a source of monochromatic light of wavelength 200 nm. Find the minimum and maximum kinetic energy of the photoelectrons reaching the collector.
Consider the situation of the previous problem. Consider the faster electron emitted parallel to the large metal plate. Find the displacement of this electron parallel to its initial velocity before it strikes the large metal plate.
(Use h = 6.63 × 10-34J-s = 4.14 × 10-15 eV-s, c = 3 × 108 m/s and me = 9.1 × 10-31kg)
Use Einstein’s photoelectric equation to show how from this graph,
(i) Threshold frequency, and (ii) Planck’s constant can be determined.
How does one explain the emission of electrons from a photosensitive surface with the help of Einstein’s photoelectric equation?
Each photon has the same speed but different ______.
There are materials which absorb photons of shorter wavelength and emit photons of longer wavelength. Can there be stable substances which absorb photons of larger wavelength and emit light of shorter wavelength.
The photon emitted during the de-excitation from the first excited level to the ground state of a hydrogen atom is used to irradiate a photocathode in which the stopping potential is 5 V. Calculate the work function of the cathode used.
Which equation gives the energy of one photon?
Which is Einstein’s photoelectric equation?
Which expression gives the maximum kinetic energy of emitted photoelectrons?
What does \[\phi_0\] represent in Einstein’s photoelectric equation?
How is the work function related to the threshold frequency \[\nu_0\]?
How can maximum kinetic energy be written in terms of stopping potential \[V_0\]?
Why does the maximum kinetic energy of photoelectrons increase when frequency increases?
