Advertisements
Advertisements
Question
In a photoelectric experiment, the collector plate is at 2.0 V with respect to the emitter plate made of copper (φ = 4.5 eV). The emitter is illuminated by a source of monochromatic light of wavelength 200 nm. Find the minimum and maximum kinetic energy of the photoelectrons reaching the collector.
Advertisements
Solution
Given:-
Work function of copper, ϕ = 4.5 eV,
Wavelength of monochromatic light, λ = 200 nm
From Einstein's photoelectric equation, kinetic energy,
`K = E - phi = (hc)/lambda - phi`,
where, h = Planck's constant
c = speed of light
`therefore K = 1242/200 - 4.5`
`= 6.21 - 4.5 = 1.71 "eV"`
Thus, at least 1.7 eV is required to stop the electron. Therefore, minimum kinetic energy will be 2 eV.
It is given that electric potential of 2 V is required to accelerate the electron. Therefore, maximum kinetic energy
`= (2 + 1.7) "eV" = 3.7 "eV"`
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
In an accelerator experiment on high-energy collisions of electrons with positrons, a certain event is interpreted as annihilation of an electron-positron pair of total energy 10.2 BeV into two γ-rays of equal energy. What is the wavelength associated with each γ-ray? (1BeV = 109 eV)
Write Einstein’s photoelectric equation?
Define the terms (i) ‘cut-off voltage’ and (ii) ‘threshold frequency’ in relation to the phenomenon of photoelectric effect.
Using Einstein’s photoelectric equation shows how the cut-off voltage and threshold frequency for a given photosensitive material can be determined with the help of a suitable plot/graph.
A non-monochromatic light is used in an experiment on photoelectric effect. The stopping potential
Use Einstein’s photoelectric equation to show how from this graph,
(i) Threshold frequency, and (ii) Planck’s constant can be determined.
Use Einstein's photoelectric equation to show how from this graph,
(i) Threshold frequency, and
(ii) Planck's constant can be determined.
The wavelength of a photon needed to remove a proton from a nucleus which is bound to the nucleus with 1 MeV energy is nearly ______.
A student performs an experiment on photoelectric effect, using two materials A and B. A plot of Vstop vs ν is given in Figure.

- Which material A or B has a higher work function?
- Given the electric charge of an electron = 1.6 × 10–19 C, find the value of h obtained from the experiment for both A and B.
Comment on whether it is consistent with Einstein’s theory:
A photon of wavelength 663 nm is incident on a metal surface. The work function of the metal is 1.50 eV. The maximum kinetic energy of the emitted photoelectrons is ______.
Which observation could classical wave theory not explain?
Which feature of photoelectric emission could classical wave theory not explain?
Einstein proposed that light energy is absorbed in discrete packets called what?
In \[E=h\nu\], what does \[h\] represent?
In \[E=h\nu\], what does \[\nu\] represent?
What condition must be met for photoelectric emission to occur?
What happens if photon energy is less than the work function?
Which expression gives the threshold frequency?
If the frequency is above the threshold, how does greater intensity affect the number of electrons emitted?
