Advertisements
Advertisements
प्रश्न
In a photoelectric experiment, the collector plate is at 2.0 V with respect to the emitter plate made of copper (φ = 4.5 eV). The emitter is illuminated by a source of monochromatic light of wavelength 200 nm. Find the minimum and maximum kinetic energy of the photoelectrons reaching the collector.
Advertisements
उत्तर
Given:-
Work function of copper, ϕ = 4.5 eV,
Wavelength of monochromatic light, λ = 200 nm
From Einstein's photoelectric equation, kinetic energy,
`K = E - phi = (hc)/lambda - phi`,
where, h = Planck's constant
c = speed of light
`therefore K = 1242/200 - 4.5`
`= 6.21 - 4.5 = 1.71 "eV"`
Thus, at least 1.7 eV is required to stop the electron. Therefore, minimum kinetic energy will be 2 eV.
It is given that electric potential of 2 V is required to accelerate the electron. Therefore, maximum kinetic energy
`= (2 + 1.7) "eV" = 3.7 "eV"`
APPEARS IN
संबंधित प्रश्न
In an accelerator experiment on high-energy collisions of electrons with positrons, a certain event is interpreted as annihilation of an electron-positron pair of total energy 10.2 BeV into two γ-rays of equal energy. What is the wavelength associated with each γ-ray? (1BeV = 109 eV)
point out any two characteristic properties of photons on which Einstein’s photoelectric equation is based ?
Briefly explain the three observed features which can be explained by Einstein’s photoelectric equation.
Is p − E/c valid for electrons?
A non-monochromatic light is used in an experiment on photoelectric effect. The stopping potential
A small metal plate (work function φ) is kept at a distance d from a singly-ionised, fixed ion. A monochromatic light beam is incident on the metal plate and photoelectrons are emitted. Find the maximum wavelength of the light beam, so that some of the photoelectrons may go round the ion along a circle.
Consider the situation of the previous problem. Consider the faster electron emitted parallel to the large metal plate. Find the displacement of this electron parallel to its initial velocity before it strikes the large metal plate.
(Use h = 6.63 × 10-34J-s = 4.14 × 10-15 eV-s, c = 3 × 108 m/s and me = 9.1 × 10-31kg)
Use Einstein's photoelectric equation to show how from this graph,
(i) Threshold frequency, and
(ii) Planck's constant can be determined.
According to Einstein's photoelectric equation, the plot of the kinetic energy of the emitted photoelectrons from a metal versus the frequency of the incident radiation gives a straight line, whose slope ______.
Radiation of frequency 1015 Hz is incident on three photosensitive surfaces A, B and C. Following observations are recorded:
Surface A: no photoemission occurs
Surface B: photoemission occurs but the photoelectrons have zero kinetic energy.
Surface C: photo emission occurs and photoelectrons have some kinetic energy.
Using Einstein’s photo-electric equation, explain the three observations.
Which observation could classical wave theory not explain?
Einstein proposed that light energy is absorbed in discrete packets called what?
What does light consist of in Einstein’s explanation?
Which is Einstein’s photoelectric equation?
Which expression gives the maximum kinetic energy of emitted photoelectrons?
How is the work function related to the threshold frequency \[\nu_0\]?
Which expression gives stopping potential \[V_0\] in terms of frequency?
Why does the maximum kinetic energy of photoelectrons increase when frequency increases?
