English
Karnataka Board PUCPUC Science Class 11

In a Young'S Double Slit Experiment, the Separation Between the Slits = 2.0 Mm, the Wavelength of the Light = 600 Nm and the Distance of the Screen from the Slits = 2.0 M.

Advertisements
Advertisements

Question

In a Young's double slit experiment, the separation between the slits = 2.0 mm, the wavelength of the light = 600 nm and the distance of the screen from the slits = 2.0 m. If the intensity at the centre of the central maximum is 0.20 W m−2, what will be the intensity at a point 0.5 cm away from this centre along the width of the fringes?

Sum
Advertisements

Solution

Given:-

Separation between the slits,

\[d = 2 mm = 2 \times {10}^{- 3} m\]

Wavelength of the light,

\[\lambda = 600  nm = 6 \times  {10}^{-7}   m\]

Distance of the screen from the slits, D = 2.0 m

\[I_\max = 0 . 20 W/ m^2 \]

For the point at a position \[y = 0 . 5 cm = 0 . 5 \times {10}^{- 2} m, \]

path difference, \[∆ x = \frac{yd}{D}.\]

\[ \Rightarrow ∆ x = \frac{0 . 5 \times {10}^{- 2} \times 2 \times {10}^{- 3}}{2}\]

\[ = 5 \times {10}^{- 6} m\]

So, the corresponding phase difference is given by

\[∆ \phi = \frac{2\pi ∆ x}{\lambda} = \frac{2\pi \times 5 \times {10}^{- 6}}{6 \times {10}^{- 7}}\]

\[         = \frac{50\pi}{3} = 16\pi + \frac{2\pi}{3}\]

or  \[∆ \phi = \frac{2\pi}{3}\]

So, the amplitude of the resulting wave at point y = 0.5 cm is given by

\[A = \sqrt{a^2 + a^2 + 2 a^2 \cos \left( \frac{2\pi}{3} \right)}\]

\[ = \sqrt{a^2 + a^2 - a^2} = a \]

Similarly, the amplitude of the resulting wave at the centre is 2a.

Let the intensity of the resulting wave at point y = 0.5 cm be I.

Since \[\frac{I}{I_\max} = \frac{A^2}{\left( 2a \right)^2},\] we have

\[\frac{I}{0 . 2} = \frac{A^2}{4 a^2} = \frac{a^2}{4 a^2}\]

\[ \Rightarrow I = \frac{0 . 2}{4} = 0 . 05 W/ m^2\]

Thus, the intensity at a point 0.5 cm away from the centre along the width of the fringes is 0.05 W/m2.

shaalaa.com
  Is there an error in this question or solution?
Chapter 17: Light Waves - Exercise [Page 382]

APPEARS IN

HC Verma Concepts of Physics Vol. 1 [English] Class 11 and 12
Chapter 17 Light Waves
Exercise | Q 29 | Page 382

RELATED QUESTIONS

(i) In Young's double-slit experiment, deduce the condition for (a) constructive and (b) destructive interferences at a point on the screen. Draw a graph showing variation of intensity in the interference pattern against position 'x' on the screen.

(b) Compare the interference pattern observed in Young's double-slit experiment with single-slit diffraction pattern, pointing out three distinguishing features.


In young’s double slit experiment, deduce the conditions for obtaining constructive and destructive interference fringes. Hence, deduce the expression for the fringe width.


In Young's double slit experiment, using monochromatic light of wavelength λ, the intensity of light at a point on the screen where path difference is λ, is K units. Find out the intensity of light at a point where path difference is `λ/3`.


The fringes produced in diffraction pattern are of _______.

(A) equal width with same intensity

(B) unequal width with varying intensity

(C) equal intensity\

(D) equal width with varying intensity


Explain two features to distinguish between the interference pattern in Young's double slit experiment with the diffraction pattern obtained due to a single slit.


A monochromatic light of wavelength 500 nm is incident normally on a single slit of width 0.2 mm to produce a diffraction pattern. Find the angular width of the central maximum obtained on the screen.

Estimate the number of fringes obtained in Young's double slit experiment with fringe width 0.5 mm, which can be accommodated within the region of total angular spread of the central maximum due to single slit.


Find the intensity at a point on a screen in Young's double slit experiment where the interfering waves have a path difference of (i) λ/6, and (ii) λ/2. 


Write three characteristic features to distinguish between the interference fringes in Young's double slit experiment and the diffraction pattern obtained due to a narrow single slit.


How does an unpolarized light incident on a polaroid get polarized? Describe briefly, with the help of a necessary diagram, the polarization of light by reflection from a transparent medium.


Can we perform Young's double slit experiment with sound waves? To get a reasonable "fringe pattern", what should be the order of separation between the slits? How can the bright fringes and the dark fringes be detected in this case?


In a double slit interference experiment, the separation between the slits is 1.0 mm, the wavelength of light used is 5.0 × 10−7 m and the distance of the screen from the slits is 1.0m. (a) Find the distance of the centre of the first minimum from the centre of the central maximum. (b) How many bright fringes are formed in one centimetre width on the screen?


A double slit S1 − S2 is illuminated by a coherent light of wavelength \[\lambda.\] The slits are separated by a distance d. A plane mirror is placed in front of the double slit at a distance D1 from it and a screen ∑ is placed behind the double slit at a distance D2 from it (see the following figure). The screen ∑ receives only the light reflected by the mirror. Find the fringe-width of the interference pattern on the screen.


Consider the arrangement shown in the figure. The distance D is large compared to the separation d between the slits. 

  1. Find the minimum value of d so that there is a dark fringe at O.
  2. Suppose d has this value. Find the distance x at which the next bright fringe is formed. 
  3. Find the fringe-width.

In a Young's double slit experiment, \[\lambda = 500\text{ nm, d = 1.0 mm and D = 1.0 m.}\] Find the minimum distance from the central maximum for which the intensity is half of the maximum intensity.


The Young's double slit experiment is performed with blue and with green light of wavelengths 4360Å and 5460Å respectively. If x is the distance of 4th maxima from the central one, then:


Two slits, 4mm apart, are illuminated by light of wavelength 6000 A° what will be the fringe width on a screen placed 2 m from the slits?


Consider a two-slit interference arrangement (Figure) such that the distance of the screen from the slits is half the distance between the slits. Obtain the value of D in terms of λ such that the first minima on the screen falls at a distance D from the centre O.


In Young's double-slit experiment, the screen is moved away from the plane of the slits. What will be its effect on the following?

  1. The angular separation of the fringes.
  2. Fringe-width.

If the monochromatic source in Young’s double slit experiment is replaced by white light, then ______.


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×