English
Karnataka Board PUCPUC Science Class 11

A string of length 40 cm and weighing 10 g is attached to a spring at one end and to a fixed wall at the other end. The spring has a spring constant of 160 N m

Advertisements
Advertisements

Question

A string of length 40 cm and weighing 10 g is attached to a spring at one end and to a fixed wall at the other end. The spring has a spring constant of 160 N m−1 and is stretched by 1⋅0 cm. If a wave pulse is produced on the string near the wall, how much time will it take to reach the spring?

Sum
Advertisements

Solution

Given,
Length of the string, L = 40 cm
Mass of the string = 10 gm
Mass per unit length
\[= \frac{10}{40} = \frac{1}{4}  \left( gm/cm \right)\]
Spring constant, k = 160 N/m

\[Deflection,   x = 1  cm\] 

\[                                     = 0 . 01  m\] 

\[Tension,   T =   kx = 160   \times 0 . 01\] 

\[ \Rightarrow T = 1 . 6  N = 16 \times  {10}^4   dyn\] 

\[Now,   \] 

\[v = \sqrt{\left( \frac{T}{m} \right)} = \sqrt{\left( \frac{16 \times {10}^4}{\frac{1}{4}} \right)}\] 

\[ \Rightarrow v = 8 \times  {10}^2   cm/s = 800  \text{ cm}/s\]
∴ Time taken by the pulse to reach the spring,
\[t = \frac{40}{800} = \frac{1}{20} = 0 . 05  s\]

shaalaa.com
  Is there an error in this question or solution?
Chapter 15: Wave Motion and Waves on a String - Exercise [Page 324]

APPEARS IN

HC Verma Concepts of Physics Vol. 1 [English] Class 11 and 12
Chapter 15 Wave Motion and Waves on a String
Exercise | Q 20 | Page 324

RELATED QUESTIONS

For the wave described in Exercise 15.8, plot the displacement (y) versus (t) graphs for x = 0, 2 and 4 cm. What are the shapes of these graphs? In which aspects does the oscillatory motion in travelling wave differ from one point to another: amplitude, frequency or phase?


A train, standing in a station-yard, blows a whistle of frequency 400 Hz in still air. The wind starts blowing in the direction from the yard to the station with at a speed of 10 m s–1. What are the frequency, wavelength, and speed of sound for an observer standing on the station’s platform? Is the situation exactly identical to the case when the air is still and the observer runs towards the yard at a speed of 10 m s–1? The speed of sound in still air can be taken as 340 m s–1.


A SONAR system fixed in a submarine operates at a frequency 40.0 kHz. An enemy submarine moves towards the SONAR with a speed of 360 km h–1. What is the frequency of sound reflected by the submarine? Take the speed of sound in water to be 1450 m s–1.


The radio and TV programmes, telecast at the studio, reach our antenna by wave motion. Is it a mechanical wave or nonmechanical?


A sonometer wire supports a 4 kg load and vibrates in fundamental mode with a tuning fork of frequency 416. Hz. The length of the wire between the bridges is now doubled. In order to maintain fundamental mode, the load should be changed to


A pulse travelling on a string is represented by the function \[y = \frac{a^2}{\left( x - \nu t \right)^2 + a^2},\] where a = 5 mm and ν = 20 cm-1. Sketch the shape of the string at t = 0, 1 s and 2 s. Take x = 0 in the middle of the string.


A wave pulse is travelling on a string with a speed \[\nu\] towards the positive X-axis. The shape of the string at t = 0 is given by g(x) = Asin(x/a), where A and a are constants. (a) What are the dimensions of A and a ? (b) Write the equation of the wave for a general time t, if the wave speed is \[\nu\].


A travelling wave is produced on a long horizontal string by vibrating an end up and down sinusoidally. The amplitude of vibration is 1⋅0 and the displacement becomes zero 200 times per second. The linear mass density of the string is 0⋅10 kg m−1 and it is kept under a tension of 90 N. (a) Find the speed and the wavelength of the wave. (b) Assume that the wave moves in the positive x-direction and at t = 0, the end x = 0 is at its positive extreme position. Write the wave equation. (c) Find the velocity and acceleration of the particle at x = 50 cm at time t = 10 ms.


Two long strings A and B, each having linear mass density
\[1 \cdot 2 \times  {10}^{- 2}   kg   m^{- 1}\] , are stretched by different tensions 4⋅8 N and 7⋅5 N respectively and are kept parallel to each other with their left ends at x = 0. Wave pulses are produced on the strings at the left ends at t = 0 on string A and at t = 20 ms on string B. When and where will the pulse on B overtake that on A?


A 200 Hz wave with amplitude 1 mm travels on a long string of linear mass density 6 g m−1 kept under a tension of 60 N. (a) Find the average power transmitted across a given point on the string. (b) Find the total energy associated with the wave in a 2⋅0 m long portion of the string.


Figure shows an aluminium wire of length 60 cm joined to a steel wire of length 80 cm and stretched between two fixed supports. The tension produced is 40 N. The cross-sectional area of the steel wire is 1⋅0 mm2 and that of the aluminium wire is 3⋅0 mm2. What could be the minimum frequency of a tuning fork which can produce standing waves in the system with the joint as a node? The density of aluminium is 2⋅6 g cm−3 and that of steel is 7⋅8 g cm−3.


A man standing unsymmetrical position between two mountains and fires a gun. He hears the first echo after 1.5 s and the second echo after 2.5 s. If the speed of sound in air is 340 m/s, then the distance between the mountains will be ______ 


An organ pipe of length 0.4 m is open at both ends. The speed of sound in the air is 340 m/s. The fundamental frequency is ______ 


Use the formula `v = sqrt((gamma P)/rho)` to explain why the speed of sound in air is independent of pressure.


Speed of sound wave in air ______.


A sound wave is passing through air column in the form of compression and rarefaction. In consecutive compressions and rarefactions ______.


Speed of sound waves in a fluid depends upon ______.

  1. directty on density of the medium.
  2. square of Bulk modulus of the medium.
  3. inversly on the square root of density.
  4. directly on the square root of bulk modulus of the medium.

At what temperatures (in °C) will the speed of sound in air be 3 times its value at O°C?


Given below are some functions of x and t to represent the displacement of an elastic wave.

  1. y = 5 cos (4x) sin (20t)
  2. y = 4 sin (5x – t/2) + 3 cos (5x – t/2)
  3. y = 10 cos [(252 – 250) πt] cos [(252 + 250)πt]
  4. y = 100 cos (100πt + 0.5x)

State which of these represent

  1. a travelling wave along –x direction
  2. a stationary wave
  3. beats
  4. a travelling wave along +x direction.

Given reasons for your answers.


An engine is approaching a cliff at a constant speed. When it is at a distance of 0.9 km from cliff it sounds a whistle. The echo of the sound is heard by the driver after 5 seconds. Velocity of sound in air is equal to 330 ms-1. The speed of the engine is ______ km/h.


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×