Advertisements
Advertisements
Question
A sonometer wire supports a 4 kg load and vibrates in fundamental mode with a tuning fork of frequency 416. Hz. The length of the wire between the bridges is now doubled. In order to maintain fundamental mode, the load should be changed to
Options
1 kg
2 kg
8 kg
16 kg.
Advertisements
Solution
16 kg
According to the relation of the fundamental frequency of a string
\[\nu = \frac{1}{2l}\sqrt{\frac{F}{\mu}}\]
where l is the length of the string
F is the tension
μ is the linear mass density of the string
We know that ν1 = 416 Hz, l1 = l and l2 = 2l.
Also, m1 = 4 kg and m2 = ?
\[\nu_1 = \frac{1}{2 l_1}\sqrt{\frac{m_1 g}{\mu}}.................. (1)\]
\[\nu_2 = \frac{1}{2 l_2}\sqrt{\frac{m_2 g}{\mu}} (2)\]
So, in order to maintain the same fundamental mode
\[\nu_1 = \nu_2\]
squaring both sides of equations (1) and (2) and then equating
\[\frac{1}{4 l^2}\frac{4g}{\mu} = \frac{1}{16 l^2}\frac{m_2 g}{\mu}\]
\[ \Rightarrow m_2 = 16 kg\]
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
A hospital uses an ultrasonic scanner to locate tumours in a tissue. What is the wavelength of sound in the tissue in which the speed of sound is 1.7 km s–1? The operating frequency of the scanner is 4.2 MHz.
(i) For the wave on a string described in Exercise 15.11, do all the points on the string oscillate with the same (a) frequency, (b) phase, (c) amplitude? Explain your answers. (ii) What is the amplitude of a point 0.375 m away from one end?
Show that the particle speed can never be equal to the wave speed in a sine wave if the amplitude is less than wavelength divided by 2π.
Velocity of sound in air is 332 m s−1. Its velocity in vacuum will be
A wave pulse, travelling on a two-piece string, gets partially reflected and partially transmitted at the junction. The reflected wave is inverted in shape as compared to the incident one. If the incident wave has wavelength λ and the transmitted wave λ'
Two waves of equal amplitude A, and equal frequency travel in the same direction in a medium. The amplitude of the resultant wave is
The equation of a wave travelling on a string stretched along the X-axis is given by
\[y = A e {}^- \left( \frac{x}{a} + \frac{t}{T} \right)^2 .\]
(a) Write the dimensions of A, a and T. (b) Find the wave speed. (c) In which direction is the wave travelling? (d) Where is the maximum of the pulse located at t = T? At t = 2 T?
A pulse travelling on a string is represented by the function \[y = \frac{a^2}{\left( x - \nu t \right)^2 + a^2},\] where a = 5 mm and ν = 20 cm-1. Sketch the shape of the string at t = 0, 1 s and 2 s. Take x = 0 in the middle of the string.
A wave pulse is travelling on a string with a speed \[\nu\] towards the positive X-axis. The shape of the string at t = 0 is given by g(x) = Asin(x/a), where A and a are constants. (a) What are the dimensions of A and a ? (b) Write the equation of the wave for a general time t, if the wave speed is \[\nu\].
A travelling wave is produced on a long horizontal string by vibrating an end up and down sinusoidally. The amplitude of vibration is 1⋅0 and the displacement becomes zero 200 times per second. The linear mass density of the string is 0⋅10 kg m−1 and it is kept under a tension of 90 N. (a) Find the speed and the wavelength of the wave. (b) Assume that the wave moves in the positive x-direction and at t = 0, the end x = 0 is at its positive extreme position. Write the wave equation. (c) Find the velocity and acceleration of the particle at x = 50 cm at time t = 10 ms.
Two waves, travelling in the same direction through the same region, have equal frequencies, wavelengths and amplitudes. If the amplitude of each wave is 4 mm and the phase difference between the waves is 90°, what is the resultant amplitude?
A steel wire fixed at both ends has a fundamental frequency of 200 Hz. A person can hear sound of maximum frequency 14 kHz. What is the highest harmonic that can be played on this string which is audible to the person?
Following figure shows a string stretched by a block going over a pulley. The string vibrates in its tenth harmonic in unison with a particular tuning for. When a beaker containing water is brought under the block so that the block is completely dipped into the beaker, the string vibrates in its eleventh harmonic. Find the density of the material of the block.

Use the formula `v = sqrt((gamma P)/rho)` to explain why the speed of sound in air is independent of pressure.
For the travelling harmonic wave
y (x, t) = 2.0 cos 2π (10t – 0.0080x + 0.35)
Where x and y are in cm and t in s. Calculate the phase difference between oscillatory motion of two points separated by a distance of 0.5 m.
A sound wave is passing through air column in the form of compression and rarefaction. In consecutive compressions and rarefactions ______.
Given below are some functions of x and t to represent the displacement of an elastic wave.
- y = 5 cos (4x) sin (20t)
- y = 4 sin (5x – t/2) + 3 cos (5x – t/2)
- y = 10 cos [(252 – 250) πt] cos [(252 + 250)πt]
- y = 100 cos (100πt + 0.5x)
State which of these represent
- a travelling wave along –x direction
- a stationary wave
- beats
- a travelling wave along +x direction.
Given reasons for your answers.
The amplitude of wave disturbance propagating in the positive x-direction given is by `1/(1 + x)^2` at time t = 0 and `1/(1 + (x - 2)^2)` at t = 1 s, where x and y are in 2 metres. The shape of wave does not change during the propagation. The velocity of the wave will be ______ m/s.
An engine is approaching a cliff at a constant speed. When it is at a distance of 0.9 km from cliff it sounds a whistle. The echo of the sound is heard by the driver after 5 seconds. Velocity of sound in air is equal to 330 ms-1. The speed of the engine is ______ km/h.
Two perfectly identical wires kept under tension are in unison. When the tension in the wire is increased by 1% then on sounding them together 3 beats are heard in 2 seconds. What is the frequency of each wire?
