Advertisements
Advertisements
Question
A short bar magnet has a magnetic moment of 0.48 J T−1. Give the direction and magnitude of the magnetic field produced by the magnet at a distance of 10 cm from the centre of the magnet on
- the axis,
- the equatorial lines (normal bisector) of the magnet.
Advertisements
Solution

Given: Magnetic moment of the bar magnet, M = 0.48 J T−1
Distance, d = 10 cm = 0.1 m
(a) The magnetic field at a distance d from the centre of the magnet on the axis is given by the relation:
B = `μ_0/(4pi) (2M)/d^3`
Where,
μ0 = Permeability of free space = 4π × 10−7 T mA−1
∴ B = `(4pi xx 10^-7 xx 2 xx 0.48)/(4pi xx (0.1)^3)`
= 0.96 × 10−4 T
= 0.96 G
The magnetic field is along the S-N direction.
(b) The magnetic field at a distance of 10 cm (i.e., d = 0.1 m) on the equatorial line of the magnet is given as:
B = `(μ_0 xx M)/(4pi xx d^3)`
= `(4pi xx 10^-7 xx 0.48)/(4pi (0.1)^3)`
= 0.48 G
The magnetic field is along the N-S direction.
RELATED QUESTIONS
A meter gauge train is heading north with speed 54 km/hr in earth's magnetic field 3 x 10-4T. The e.m.f. induced across the axle joining the wheels is ..........
(a) 0.45 mV
(b) 4.5 mV
(c) 45 mV
(d) 450 m V
Which of the following substances are diamagnetic?
Bi, Al, Na, Cu, Ca and Ni
Which of the following substances are para-magnetic?
Bi, Al, Cu, Ca, Pb, Ni
The susceptibility of a magnetic material is − 2.6 × 10−5. Identify the type of magnetic material and state its two properties.
Answer the following question.
Write three points of differences between para-, dia- and ferromagnetic materials, giving one example for each.
Choose the correct option:
A magnetising field of 360 Am−1 produces a magnetic flux density (B) = 0.6T in a ferromagnetic material. What is its permeability in Tm A−1?
Answer in brief.
Discuss the Curie law for paramagnetic material.
For a paramagnetic substance, the magnetic susceptibility is ______.
The materials having negative magnetic susceptibility are ____________.
Which of the following property shows the property of ferromagnetic substances?
A long solenoid has 1000 turns per metre and carries a current of 1 A. It has a soft iron core of µr = 1000. The core is heated beyond the Curie temperature, Tc.
- The H field in the solenoid is (nearly) unchanged but the B field decreases drastically.
- The H and B fields in the solenoid are nearly unchanged.
- The magnetisation in the core reverses direction.
- The magnetisation in the core diminishes by a factor of about 108.
A permanent magnet in the shape of a thin cylinder of length 10 cm has M = 106 A/m. Calculate the magnetisation current IM.
Which of the following cannot modify an external magnetic field as shown in the figure?
Explain the meaning of the following statement:
Curie temperature for soft iron is 770°C.
