English
Karnataka Board PUCPUC Science Class 11

A Particle of Mass 0.3 Kg is Subjected to a Force F = −Kx with K = 15 N/M. What Will Be Its Initial Acceleration If It is Released from a Point X = 20 Cm?

Advertisements
Advertisements

Question

A particle of mass 0.3 kg is subjected to a force F = −kx with k = 15 N/m. What will be its initial acceleration if it is released from a point x = 20 cm?

Sum
Advertisements

Solution

Displacement of the particle from the mean position, x = 20 cm = 0.2 m
k = 15 N/m
Mass of the particle, m = 0.3 kg
Acceleration, \[a = \frac{\left| F \right|}{m}\]
\[\Rightarrow a = \frac{kx}{m} = \frac{15\left( 0 . 2 \right)}{0 . 3} = \frac{3}{0 . 3} = 10 m/ s^2\]
So, the initial acceleration when the particle is released from a point x = 20 cm is 10 m/s2.

shaalaa.com
  Is there an error in this question or solution?
Chapter 5: Newton's Laws of Motion - Exercise [Page 79]

APPEARS IN

HC Verma Concepts of Physics Volume 1 and 2 [English]
Chapter 5 Newton's Laws of Motion
Exercise | Q 9 | Page 79

RELATED QUESTIONS

A body of mass 0.40 kg moving initially with a constant speed of 10 m s–1 to the north is subject to a constant force of 8.0 N directed towards the south for 30 s. Take the instant the force is applied to be t = 0, the position of the body at that time to be x = 0, and predict its position at t = –5 s, 25 s, 100 s.


A stone of mass tied to the end of a string revolves in a vertical circle of radius R. The net forces at the lowest and highest points of the circle directed vertically downwards are: [Choose the correct alternative]

  Lowest Point Highest Point
a) mg – T1 mg + T2
b) mg + T1 mg – T2
c) `mg + T1 –(m_v_1^2)/R` mg – T2 + (`mv_1^2`)/R
d) `mg – T1 – (mv)/R` mg + T2 + (mv_1^2)/R

 Tand v1 denote the tension and speed at the lowest point. Tand v2 denote corresponding values at the highest point.


Suppose you are running fast in a field and suddenly find a snake in front of you. You stop quickly. Which force is responsible for your deceleration?


A free 238U nucleus kept in a train emits an alpha particle. When the train is stationary, a nucleus decays and a passenger measures that the separation between the alpha particle and the recoiling nucleus becomes x at time t after the decay. If the decay takes place while the train is moving at a uniform velocity v, the distance between the alpha particle and the recoiling nucleus at a time t after the decay, as measured by the passenger, is


The force of buoyancy exerted by the atmosphere on a balloon is B in the upward direction and remains constant. The force of air resistance on the balloon acts opposite the direction of velocity and is proportional to it. The balloon carries a mass M and is found to fall to the earth's surface with a constant velocity v. How much mass should be removed from the balloon so that it may rise with a constant velocity v?


A force \[\vec{F} = \vec{v} \times \vec{A}\] is exerted on a particle in addition to the force of gravity, where \[\vec{v}\] is the velocity of the particle and \[\vec{A}\] is a constant vector in the horizontal direction. With what minimum speed, a particle of mass m be projected so that it continues to move without being defelected and with a constant velocity? 


Consider the situation shown in the following figure  All the surfaces are frictionless and the string and the pulley are light. Find the magnitude of acceleration of the two blocks.


In the following figure shows a man of mass 60 kg standing on a light weighing machine kept in a box of mass 30 kg. The box is hanging from a pulley fixed to the ceiling by a light rope, the other end of which is held by the man himself. If the man manages to keep the box at rest, what is the weight recorded on the machine? What force should he exert on the rope to record his correct weight on the machine?


Show that the rate of change of momentum = mass × acceleration. Under what condition does this relation hold?


Two bodies A and B of same mass are moving with velocities v and 2v, respectively. Compare their (i) inertia and (ii) momentum.


How can Newton's first law of motion be obtained from the second law of motion?


Use Newton's second law of motion to explain the following instance : 

A cricketer pulls his hands back while catching a fast moving cricket ball .


A force acts for 10 s on a stationary body of mass 100 kg, after which the force ceases to act. The body moves through a distance of 100 m in the next 5 s. Calculate : The magnitude of the force


A pebble is thrown vertically upwards with a speed of 20 m s-1. How high will it be after 2 s? (Take g = 10 m s-2)


A stone is dropped freely from the top of a tower and it reaches the ground in 4 s. Taking g = 10m s-2, calculate the height of the tower.


A pebble is dropped freely in a well from its top. It takes 20 s for the pebble to reach the water surface in the well. Taking g = 10 m s-2 and speed of sound = 330 m s-1. Find : The depth of water surface


An electron of mass 9 × 10−31 kg is moving with a linear velocity of 6 × 107 ms−1. Calculate the linear momentum of electron.


Multiple Choice Question. Select the correct option.

Which of the following are vector quantities?


According to Newton's Second Law of Motion, what quantity is directly proportional to the applied force?


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×