English

A Bullet of Mass 50 G Moving with an Initial Velocity 100 M S-1 Strikes a Wooden Block and Comes to Rest After Penetrating a Distance 2 Cm in It. Calculate: (I) Initial Momentum of the

Advertisements
Advertisements

Question

A bullet of mass 50 g moving with an initial velocity 100 m s-1 strikes a wooden block and comes to rest after penetrating a distance 2 cm in it. Calculate: (i) Initial momentum of the bullet, (ii) Final momentum of the bullet, (iii) Retardation caused by the wooden block and (iv) Resistive force exerted by the wooden block.

Answer in Brief
Sum
Advertisements

Solution

Mass, m = 50 gm = 0.05 kg.

Initial velocity, u = 100 m/s.

Final velocity, v = 0.

Distance, s = 2cm = 0.02 m.

(i) Initial momentum = mu = (0.05) (100) = 5 kg m/s-1

(ii) Final momentum = mv = (0.05) (0) = 0 kg m/s.

(iii) Acceleration, a = (v- u2)/2s.

Or, a = (02 - 1002)/ 2(0.02). 

Or, a = -2.5  105 ms-2.

Therefore, retardation is 2.5 × 105 ms-2.

(iv) Force, F = ma

Or, F = (0.05 kg) (2.5 × 105 ms-2)

Or, F = 12500 N

shaalaa.com
  Is there an error in this question or solution?
Chapter 3: Laws of Motion - Exercise 3 (C) [Page 70]

APPEARS IN

Selina Concise Physics [English] Class 9 ICSE
Chapter 3 Laws of Motion
Exercise 3 (C) | Q 14 | Page 70

RELATED QUESTIONS

Explain why a cricketer moves his hands backwards while holding a catch.


A car accelerates on a horizontal road due to the force exerted by.


A block of mass m is placed on a smooth wedge of inclination θ. The whole system is accelerated horizontally so that the block does not slip on the wedge. The force exerted by the wedge on the block has a magnitude.


Let m1 = 1 kg, m2 = 2 kg and m3 = 3 kg in the following figure. Find the accelerations of m1, m2 and m3. The string from the upper pulley to m1 is 20 cm when the system is released from rest. How long will it take before m1 strikes the pulley?


Find the acceleration of the 500 g block in the following figure.


In the following figure shows a man of mass 60 kg standing on a light weighing machine kept in a box of mass 30 kg. The box is hanging from a pulley fixed to the ceiling by a light rope, the other end of which is held by the man himself. If the man manages to keep the box at rest, what is the weight recorded on the machine? What force should he exert on the rope to record his correct weight on the machine?


A body of mass m moving with a velocity v is acted upon by a force. Write an expression for change in momentum in each of the following cases: (i) When v << c, (ii) When v → c and (iii) When v << c but m does not remain constant. Here, c is the speed of light.


Calculate the magnitude of force which when applied on a body of mass 0.5 kg produces an acceleration of 5 m s-2.


A car is moving with a uniform velocity 30 ms-1. It is stopped in 2 s by applying a force of 1500 N through its brakes. Calculate the following values : The change in momentum of car.


What do you understand by the term momentum?


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×