Advertisements
Advertisements
Question
What is meant by specific heat capacity?
Advertisements
Solution
Specific heat capacity of a body can be defined as the amount of heat energy required to raise the temperature of the unit mass of that body by 1°C (or 1 K).
It is given as:
s = `(Delta Q)/(DeltaT xx m)`
where,
ΔQ = Amount of heat energy supplied
ΔT = Rise in temperature
m = Mass of the body
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
Calculate the mass of ice needed to cool 150 g of water contained in a calorimeter of mass 50 g at 32 °C such that the final temperature is 5 °C. Specific heat capacity of calorimeter = 0.4 J g-1 °C-1, Specific heat capacity of water = 4.2 J g-1°C-1, latent heat capacity of ice = 330 J g-1.
What property of water makes it an effective coolant?
In an experiment to determine the specific heat capacity of a solid following operations were
made:
Mass of calorimeter + stirrer = x kg
Mass of water = y kg
Initial temperature of water t1℃
Mass of solid = z kg
Temperature of solid = t2 ℃
Temperature of mixture = t ℃
Specific heat capacity of calorimeter and water are c1 and c2 respectively. Express the specific
heat capacity c of the solid in terms of the above data.
The S.I. unit of specific heat capacity is ______.
Name two green house gases ?
Name three fossil fuels that emit carbon dioxide into the atmosphere ?
A liquid X has specific heat capacity higher than the liquid Y. Which liquid is useful as coolant in car radiators.
A piece of iron of mass 2.0 kg has a heat capacity of 966 J K-1. Find its specific heat capacity in S.I unit.
Write the approximate values of the specific latent heat of vaporization of steam.
Explain, why does a wise farmer water his fields, if forecast is forst?
Some heat is provided to a body to raise its temperature by 25°C. What will be the corresponding rise in temperature of the body as shown on the Kelvin scale?
Numerical Problem.
How much heat energy is required to change 2 kg of ice at 0°C into water at 20°C? (Specific latent heat of fusion of water = 3,34,000 J/kg, Specific heat capacity of water = 4200 JKg–1K–1).
Derive Meyer’s relation for an ideal gas.
For a gas `"R"/"C"_"v" = 0.4,` where 'R' is the universal gas constant and 'Cv' is molar specific heat at constant volume. The gas is made up of molecules which are ______.
The specific heat capacity of water is ______.
What is the amount of heat required to raise the temperature of 5 kg of iron from 30°C to 130°C? Specific heat capacity of iron = 483 Jkg-1C-1.
A block of ice of mass 120 g at temperature 0°C is put in 300 gm of water at 25°C. The xg of ice melts as the temperature of the water reaches 0°C. The value of x is ______.
[Use: Specific heat capacity of water = 4200 Jkg-1K-1, Latent heat of ice = 3.5 × 105 Jkg-1]
Prove the Mayer's relation `C_p - C _v = R/J`
