Advertisements
Advertisements
Question
In accordance with the Bohr’s model, find the quantum number that characterises the earth’s revolution around the sun in an orbit of radius 1.5 × 1011 m with orbital speed 3 × 104 m/s. (Mass of earth = 6.0 × 1024 kg)
Advertisements
Solution
Radius of the orbit of the earth around the sun, r = 1.5 × 1011 m
Orbital speed of the earth, v = 3 × 104 m/s
Mass of the earth, m = 6.0 × 1024 kg
According to Bohr’s model, angular momentum is quantised and given as:
mvr = `(nh)/(2pi)`
Where,
h = Planck’s constant = 6.62 × 10−34 Js
n = Quantum number
∴ n = `(mvr 2pi)/h`
= `(2pi xx 6 xx 10^24xx 3 xx 10^4 xx1.5 xx 10^(11))/(6.62 xx 10^(-34))`
= 25.61 × 1073
= 2.6 × 1074
Hence, the quantum number that characterises the earth’s revolution is 2.6 × 1074.
RELATED QUESTIONS
What is the maximum number of emission lines when the excited electron of an H atom in n = 6 drops to the ground state?
The longest wavelength doublet absorption transition is observed at 589 and 589.6 nm. Calculate the frequency of each transition and energy difference between two excited states.
The ratio of kinetic energy of an electron in Bohr’s orbit to its total energy in the same orbit is
(A) – 1
(B) 2
(C) 1/2
(D) – 0.5
- Using the Bohr’s model, calculate the speed of the electron in a hydrogen atom in the n = 1, 2 and 3 levels.
- Calculate the orbital period in each of these levels.
Using Bohr’s postulates, obtain the expression for the total energy of the electron in the stationary states of the hydrogen atom. Hence draw the energy level diagram showing how the line spectra corresponding to Balmer series occur due to transition between energy levels.
Find the wavelength of the radiation emitted by hydrogen in the transitions (a) n = 3 to n= 2, (b) n = 5 to n = 4 and (c) n = 10 to n = 9.
A filter transmits only the radiation of wavelength greater than 440 nm. Radiation from a hydrogen-discharge tube goes through such a filter and is incident on a metal of work function 2.0 eV. Find the stopping potential which can stop the photoelectrons.
If l3 and l2 represent angular momenta of an orbiting electron in III and II Bohr orbits respectively, then l3: l2 is :
Draw energy level diagram for a hydrogen atom, showing the first four energy levels corresponding to n=1, 2, 3 and 4. Show transitions responsible for:
(i) Absorption spectrum of Lyman series.
(ii) The emission spectrum of the Balmer series.
In form of Rydberg's constant R, the wave no of this first Ballmer line is
For the ground state, the electron in the H-atom has an angular momentum = h, according to the simple Bohr model. Angular momentum is a vector and hence there will be infinitely many orbits with the vector pointing in all possible directions. In actuality, this is not true ______.
Using Bohr model, calculate the electric current created by the electron when the H-atom is in the ground state.
If a proton had a radius R and the charge was uniformly distributed, calculate using Bohr theory, the ground state energy of a H-atom when (i) R = 0.1 Å, and (ii) R = 10 Å.
Given below are two statements:
Statements I: According to Bohr's model of an atom, qualitatively the magnitude of velocity of electron increases with decrease in positive charges on the nucleus as there is no strong hold on the electron by the nucleus.
Statement II: According to Bohr's model of an atom, qualitatively the magnitude of velocity of electron increase with a decrease in principal quantum number.
In light of the above statements, choose the most appropriate answer from the options given below:
A hydrogen atom in its first excited state absorbs a photon of energy x × 10-2 eV and exited to a higher energy state where the potential energy of electron is -1.08 eV. The value of x is ______.
The first ionization energy of H is 21.79 × 10-19 J. The second ionization energy of He atom is ______ × 10-19J.
The energy of an electron in the first Bohr orbit of the H-atom is −13.6 eV. The energy value of an electron in the excited state of Li2+ is ______.
The total energy of an electron in the nth orbit of the hydrogen atom is proportional to ______.
State three postulates of Bohr's theory of hydrogen atom.
The de Broglie wavelength of an electron in the first Bohr’s orbit of hydrogen atom is equal to ______.
