English

If the Total Energy of Radiation of Frequency 10^14 Hz is 6.63 J, Calculate the Number Of Photons In the Radiation.

Advertisements
Advertisements

Question

If the total energy of radiation of frequency 1014 Hz is 6.63 J, calculate the number of  photons in the radiation. (Planck’s constant = 6.63 x 10–34 J.s.)

Sum
Advertisements

Solution

Given: E = 6.63 J, v = 1014 Hz, h = 6.63 x 10–34 Js.

`n = E/(hv) `

`  =6.63/(6.63xx10^(-34) xx 10^(14))`

`  =6.63/(6.63xx10^(-20))`

`n = 1/10^(-20)`

`n = 10^20`

The number of photons emitted in the radiation are 1020.

shaalaa.com
  Is there an error in this question or solution?
2016-2017 (July)

APPEARS IN

RELATED QUESTIONS

Draw a neat labelled circuit diagram of experimental arrangement for study of photoelectric effect.


Sketch the graphs showing variation of stopping potential with frequency of incident radiations for two photosensitive materials A and B having threshold frequencies vA > vB.

(i) In which case is the stopping potential more and why?

(ii) Does the slope of the graph depend on the nature of the material used? Explain.


The photoelectric work function for a metal is 4.2 eV. If  the stopping potential is 3V, find the threshold wavelength and maximum kinetic energy of emitted electrons. 

(Velocity of light in air = 3 x 108m/s,
Planck's constant = 6·63 x10-34 J -s,
Charg.e ori electron = 1·6 x 10 -19 C)


Light of intensity ‘I’ and frequency ‘v’ is incident on a photosensitive surface and causes photoelectric emission. What will be the effect on anode current when (i) the intensity of light is gradually increased. In each case, all other factors remain the same. Explain, giving justification in each case.


Light of intensity ‘I’ and frequency ‘v’ is incident on a photosensitive surface and causes photoelectric emission. What will be the effect on anode current when the anode potential is increased? In each case, all other factors remain the same. Explain, giving justification in each case.


Two monochromatic beams, one red and the other blue, have the same intensity. In which case (i) the number of photons per unit area per second is larger, (ii) the maximum kinetic energy of the photoelectrons is more? Justify your answer.


The graph shows the variation of stopping potential with frequency of incident radiation for two photosensitive metals A and B. Which one of the two has higher value of work-function? Justify your answer.


The work functions for potassium and caesium are 2.25 eV and 2.14 eV respectively. Is the photoelectric effect possible for either of them if the incident wavelength is 5180 Å?

[Given : Planck’s constant = 6.63 x 10–34 J.s.;
Velocity of light = 3 x 108 m/s; 1 eV = 1.6 x 10–19 J]


In an experiment of the photoelectric effect, the graph of maximum kinetic energy EK of the emitted photoelectrons versus the frequency v of the incident light is a straight line AB shown in Figure 6 below:

Find:

1) Threshold frequency of the metal

2) The work function of the metal.

3) Stopping potential for the photoelectrons emitted by the light of frequency `v = 30 xx 10^14 Hz`


A photosensitive surface emits photoelectrons when red light falls on it. Will the surface emit photoelectrons when blue light is incident on it? Give reason. 


A beam of monochromatic radiation is incident on a photosensitive surface. Answer the following question giving reason :

Do the emitted photoelectrons have the same kinetic energy?


In photoelectric effect, why should the photoelectric current increase as the intensity of monochromatic radiation incident on a photosensitive surface is increased? Explain.


What is photoelectri effect ? Defin (i) Stopping potential (ii) Photoelectric work function. 


With reference to the photoelectric effect, what is meant by threshold wavelength?


State how will you use this graph to detennine the value of Planck's constant.


If the frequency of the incident radiation is increased from 4 × 1015 Hz to 8 × 1015 Hz, by how much will the stopping potential for a given photosensitive surface go up?


Photoelectric effect is possible ______.


Light of wavelength 4000 Å is incident on two metals A and B. Which metal will emit photoelectrons, if their work functions are 3.8 e V and 1.6 e V respectively?


What happens when light falling on a material (usually a metal) causes photoelectric emission?


During which experiments did Heinrich Hertz observe photoelectric emission?


In Hertz’s experimental investigation, how were electromagnetic waves produced?


What happened to high-voltage sparks across the detector loop when the emitter plate was illuminated with ultraviolet light from an arc lamp?


What facilitated the escape of free, charged particles from the metal surface?


Where are the electrons that absorb energy from incident radiation located?


What must electrons near the metal surface overcome before they can escape?


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×