Advertisements
Advertisements
Question
Consider the reaction: \[\ce{Cr2O^{2-}_7 + 14H+ + 6e- -> 2Cr^{3+} + 7H2O}\]
What is the quantity of electricity in coulombs needed to reduce 1 mol of \[\ce{Cr2O^{2-}_7}\]?
Advertisements
Solution
According to the given reaction,
\[\ce{Cr2O^{2-}_7}\] One mole of ions requires 6 moles of electrons.
∴ F = 6 × 96500 C
= 579000 C
∴ The 579000 C of electricity is required to reduce 1 mol of \[\ce{Cr2O^{2-}_7}\].
APPEARS IN
RELATED QUESTIONS
Write any four applications of electrochemical series
How much electricity in terms of Faraday is required to produce 20 g of Ca from molten CaCl2?
(Given: Molar mass of Calcium is 40 g mol−1.)
Following reactions occur at cathode during the electrolysis of aqueous sodium chloride solution:
Na+(aq) + e− ⟶ Na (s) E0 = 2.71 V
H+(aq) + e− ⟶ `1/2` H2 (g) E0 = 0.00 V
On the basis of their standard reduction electrode potential (E0) values, which reaction is feasible at the cathode and why?
If a current of 0.5 ampere flows through a metallic wire for 2 hours, then how many electrons would flow through the wire?
How much charge is required for the following reduction:
1 mol of Al3+ to Al?
A solution of Ni(NO3)2 is electrolysed between platinum electrodes using a current of 5 amperes for 20 minutes. What mass of Ni is deposited at the cathode?
On passing 1.5 F charge, the number of moles of aluminium deposited at cathode are _______ [Molar mass of Al = 27 gram mol–1]
(A) 1.0
(B) 13.5
(C) 0.50
(D) 0.75
Draw neat labelled diagram of electrolytic refining of blister copper
Explain Faraday’s second law of electrolysis
Following reactions occur at cathode during the electrolysis of aqueous copper(II) chloride solution :

On the basis of their standard reduction electrode potential (E°) values, which reaction is feasible at the cathode and why ?
How much quantity of electricity in coulomb is required to deposit 1.346 × 10-3 kg of Ag in 3.5 minutes from AgNO3 solution?
( Given: Molar mass of Ag is 108 × 10-3 kg mol-1 )
Solve the following question.
A steady current of 2 amperes was passed through two electrolytic cells X and Y connected in series containing electrolytes FeSO4 and ZnSO4 until 2.8 g of Fe deposited at the cathode of cell X. How long did the current flow? Calculate the mass of Zn deposited at the cathode of cell Y.
(Molar mass : Fe = 56 g mol–1, Zn = 65.3 g mol–1, 1F = 96500 C mol–1)
What will happen during the electrolysis of aqueous solution of \[\ce{CuSO4}\] by using platinum electrodes?
(i) Copper will deposit at cathode.
(ii) Copper will deposit at anode.
(iii) Oxygen will be released at anode.
(iv) Copper will dissolve at anode.
Assertion: Electrolysis of NaCl solution gives chlorine at anode instead of O2.
Reason: Formation of oxygen at anode requires overvoltage.
Consider the figure and answer the following question.
Cell ‘A’ has ECell = 2V and Cell ‘B’ has ECell = 1.1V which of the two cells ‘A’ or ‘B’ will act as an electrolytic cell. Which electrode reactions will occur in this cell?
On electrolysis of dilute sulphuric acid using platinum electrodes, the product obtained at the anode will be ______.
What is the quantity of electricity in Coulombs required to produce 4.8 g of Mg from molten MgCl2? How much Ca will be produced if the same amount of electricity was passed through molten CaCl2? (Atomic mass of Mg = 24 u, atomic mass of Ca = 40 u).
On passing electricity through nitrobenzene solution, it is converted into azobenzene. The mass of azobenzene is ______ mg, if the same quantity of electricity produces oxygen just sufficient to burn 96 mg of fullerene (C60)·
Assertion (A): During electrolysis of aqueous copper sulphate solution using copper electrodes hydrogen gas is released at the cathode.
Reason (R): The electrode potential of Cu2+/Cu is greater than that of H+/H2.
Select the most appropriate answer from the options given below:
How much electricity in terms of Faraday is required to produce 40.0 g of Al from molten Al2O3?
(Given: Molar mass of Aluminium is 27 g mol−1.)
