Advertisements
Advertisements
प्रश्न
Consider the reaction: \[\ce{Cr2O^{2-}_7 + 14H+ + 6e- -> 2Cr^{3+} + 7H2O}\]
What is the quantity of electricity in coulombs needed to reduce 1 mol of \[\ce{Cr2O^{2-}_7}\]?
Advertisements
उत्तर
According to the given reaction,
\[\ce{Cr2O^{2-}_7}\] One mole of ions requires 6 moles of electrons.
∴ F = 6 × 96500 C
= 579000 C
∴ The 579000 C of electricity is required to reduce 1 mol of \[\ce{Cr2O^{2-}_7}\].
APPEARS IN
संबंधित प्रश्न
The charge of how many coulomb is required to deposit 1.0 g of sodium metal (molar mass 23.0 g mol-1) from sodium ions is -
- 2098
- 96500
- 193000
- 4196
Write any four applications of electrochemical series
Using the E° values of A and B, predict which is better for coating the surface of iron [E°(Fe+2/Fe) = -0.44V] to prevent corrosion and why?
Given: E° (A+2/A)=-2.37 V: E°(B+2/B)= -0.14V
Following reactions occur at cathode during the electrolysis of aqueous sodium chloride solution:
Na+(aq) + e− ⟶ Na (s) E0 = 2.71 V
H+(aq) + e− ⟶ `1/2` H2 (g) E0 = 0.00 V
On the basis of their standard reduction electrode potential (E0) values, which reaction is feasible at the cathode and why?
If a current of 0.5 ampere flows through a metallic wire for 2 hours, then how many electrons would flow through the wire?
How much charge is required for the following reduction:
1 mol of \[\ce{MnO^-_4}\] to Mn2+?
On passing 1.5 F charge, the number of moles of aluminium deposited at cathode are _______ [Molar mass of Al = 27 gram mol–1]
(A) 1.0
(B) 13.5
(C) 0.50
(D) 0.75
Write any two uses of H2SO4
Draw neat labelled diagram of electrolytic refining of blister copper
What is the ratio of volumes of H2 and O2 liberated during electrolysis of acidified water?
(A) 1 : 2
(B) 2 : 1
(C) 1 : 8
(D) 8 : 1
Explain Faraday’s second law of electrolysis
Write the name of the cell which is generally used in transistors. Write the reactions taking place at the anode and the cathode of this cell.
Following reactions occur at cathode during the electrolysis of aqueous copper(II) chloride solution :

On the basis of their standard reduction electrode potential (E°) values, which reaction is feasible at the cathode and why ?
What will happen during the electrolysis of aqueous solution of \[\ce{CuSO4}\] by using platinum electrodes?
(i) Copper will deposit at cathode.
(ii) Copper will deposit at anode.
(iii) Oxygen will be released at anode.
(iv) Copper will dissolve at anode.
Aqueous copper sulphate solution and aqueous silver nitrate solution are electrolysed by 1 ampere current for 10 minutes in separate electrolytic cells. Will the mass of copper and silver deposited on the cathode be same or different? Explain your answer.
Consider the figure and answer the following question.
Cell ‘A’ has ECell = 2V and Cell ‘B’ has ECell = 1.1V which of the two cells ‘A’ or ‘B’ will act as an electrolytic cell. Which electrode reactions will occur in this cell?
On electrolysis of dilute sulphuric acid using platinum electrodes, the product obtained at the anode will be ______.
Through an aqueous solution of an unknown salt of metal M (M = 200 g/mol) a current of 1.93 A is passed for 50 min. If 4 g of metal is produced at cathode. The charge on metal ion in solution is ______.
