English

Calculate the Maximum Kinetic Energy in Ev of Photoelectrons Emitted, When Ultraviolet Light of Wavelength 2600a Falls on It.

Advertisements
Advertisements

Question

The threshold wavelength of silver is 3800Å. Calculate the maximum kinetic energy in eV of photoelectrons emitted, when ultraviolet light of wavelength 2600Å falls on it.

(Planck’s constant, h =6.63 x 1O-34J.s.,

Velocity of light in air, c = 3 x 108 m / s)

Numerical
Advertisements

Solution

Wavelength of silver, λ1 = 3800 Aº

Wavelength of ultraviolet light, λ2 = 2600 Aº

H = 6.63 × 10-34 Js

Velocity of light in air, c = 3 × 108 m/s

To calculate kinetic energy, K.E. = hv − hvº

`"K.E."="hc"[1/lambda-1/lambda_o]`

`"K.E."=19.89xx10^-19[1/2.6-1/3.8]`

`"K.E."=(2.416xx10^-19)/(1.6xx10^-19)`

K.E. = 1.51 eV

Hence, the maximum kinetic energy emitted by the photoelectron is 1.51 eV.

shaalaa.com
  Is there an error in this question or solution?
2014-2015 (March)

APPEARS IN

Video TutorialsVIEW ALL [1]

RELATED QUESTIONS

The energy of photon of wavelength X is_____ .

[h = Planck’s constant, c = speed of light in vacuum]


The momentum of a photon of de Broglie wavelength 5000Å is _______.

[Planck’s constant = 6.63 x10-34 J.s.]


When radiations of wavelength λ1 and λ2 are incident on certain photosensitive, such that E1 > E2 . Then Planck's constant 'h' is ......................... .

(C = Velocity of light).


Find the value of energy of electron in eV in the third Bohr orbit of hydrogen atom.

(Rydberg's constant (R) = 1· 097 x 107m - 1,Planck's constant (h) =6·63x10-34 J-s,Velocity of light in air (c) = 3 x 108m/ s.)


Define (i) stopping potential and (ii) threshold frequency, using Einstein’s equation and drawing necessary plot between relevant quantities.


Write its S.I. unit of (intensity of radiation)


The work function for a metal surface is 2.2eV. If the light of wavelength 5000Å is incident on the surface of the metal, find the threshold frequency and incident frequency. Will there be an emission of photoelectrons or not? (c = 3 x 108 m/ s, 1eV = 1.6x10-19 J , h = 6.63 x 10-34 J.s.)


Einstein's photoelectric equation is:

a) `E_"max" = hlambda - varphi_0`

b) `E_"max"= (hc)/lambda  varphi_0`

c) `E_"max" = hv + varphi_0`

d) `E_"max" = (hv)/lambda + varphi_0`


According to Einstein’s model, the threshold frequency for a metal having work function ϕ0 is given by _________.


According to the Einstein’s model, stopping potential Vo for a metal having work function ϕ0 is given by ______.


Calculate the maximum kinetic energy of photoelectrons emitted by a metal (work function = 1.5 eV) when it is illuminated with light of wavelength 198 nm.


Plot a labelled graph of |Vs| where Vs is stopping potential versus frequency f of the incident radiation. State how will you use this graph to determine the value of Planck's constant?


A police van moving on a highway with a speed of 30 km/h fires a bullet at a thief's car speeding away in the same direction with a speed of 192 km/h. If the muzzle speed of the bullet is 150 m is, with what speed does the bullet hit the thief's car?


According to Einstein's photoelectric equation, the plot of the kinetic energy of the emitted photoelectrons from a metal Vs the frequency of the incident radiation gives as straight the whose slope:


Dimensions of ‘resistance’ are same as (where h is Planck's constant and e is charge):


Threshold frequency for photoelectric effect on sodium corresponds to a wave length 5000. Its work function is ______.


Who indirectly determined the mass of the electron by measuring the charge of the electrons?


If the frequency of light in a photoelectric experiment is double the stopping potential will


If the energy of photon corresponding to a wavelength of 6000 A° is 3.32 × 10−19 J, the photon energy for a wavelength of 4000 A° will be ______.


What will be wavelength of a photon of momentum 6.6 × 10–24 kgms–1?


What is the momentum of photon of energy 3 mev in kg ms-1?


The emission of electron is possible


The moment of a photon is given by


  1. Calculate the frequency of a photon of energy 6.5 × 10−19 J.
  2. Can this photon cause the emission of an electron from the surface of Cs of work function 2.14 eV? If yes, what will be the maximum kinetic energy of the photoelectron?

Ultraviolet light is incident on metals P, Q and R, having work functions 8 eV, 2 eV and 4 eV respectively,

  1. Which metal has lowest threshold frequency for photoelectric effect?
  2. For which metal is the value of Emax minimum?
    (Note: Emax is maximum kinetic energy of the emitted photoelectrons.)

The graphs below show the variation of the stopping potential VS with the frequency (ν) of the incident radiations for two different photosensitive materials M1 and M2.

Express work function for M1 and M2 in terms of Planck’s constant(h) and Threshold frequency and charge of the electron (e).

If the values of stopping potential for M1 and M2 are V1 and V2 respectively then show that the slope of the lines equals to `(V_1-V_2)/(V_(01)-V_(02))` for a frequency,

ν > ν02 and also ν > ν01


Share
Notifications

Englishहिंदीमराठी


      Forgot password?
Use app×